e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK otomatik işyeri tescili nasıl yapılacak?

22.03.2018 06:19 | Güncelleme: 22.03.2018 06:19

Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerinde belge yükünün azaltılması amacıyla yapılan ilk çalışmalardan biri otomatik işyeri tescili oldu. Şirket kuruluşlarında ve yapı izin süreçlerinde işlemlerin kısaltılması amacıyla belge ve bildirim yükümlülüğünün azaltılmasına imkân sağlandı.

SGK’nın yayınladığı 2018/11 Sayılı Otomatik İşyeri Tescili Genelgesi’nde otomatik işyeri tescilinin detaylarına yer verildi. Sigortalı çalıştırılmasa dahi ticaret sicil müdürlüklerince tescil edilen şirket kuruluşlarına istinaden işyeri tescili otomatik olarak yapılacak.

Ticaret sicil müdürlüklerince tescil edilen şirketlerin otomatik olarak işyeri tescilinin yapılabilmesi için şirket kuruluşu başvurularında şirket kuruluş dilekçesi ve bildirim formu ile birlikte; işyeri bildirgesi eki belgeler, ıslak imzalı e-Sigorta sözleşmesi, bildirge kullanıcı vekâletnamesinin aslının veya noter onaylı suretinin ya da ilgili idarelerce onaylı suretinin verilmesi gerekecek.

Ticaret sicil müdürlükleri tarafından bu bilgiler SGK’na online olarak aktarılacak. Bu aktarma sonucunda ticaret sicil müdürlüklerince tescil edilen şirket bakımından işyerinin otomatik tescil işlemi ve e-Sigorta aktivasyon işlemi yapılacaktır. İşveren SGK’ya müracaat etmeden e-Sigorta işlemlerini yapabilecektir. SGK, otomatik işyeri tesciline ilişkin işverenlere tebligat gönderecektir.

Otomatik işyeri tescili şirketlerin ilk kuruluşu için geçerli olacak. İşyeri bildirgesi verilmesini gerektiren işlemler (şube açılışı, devir, nev'i değişildiği, işyerinin nakli gibi) için işyeri bildirgesi verme yükümlülüğü devam edecek. Otomatik tescil edilen şirketin ihale konusu iş alması, bina inşaatı, şirket kuruluş adresinden faklı bir adreste yeni bir işyeri açması gibi nedenlerle sigortalı çalıştırmaya başlanması halinde işyeri bildirgesi verilecek, verilmemesi idari para cezası uygulanabilecek.

Otomatik tescil yapılan işyerinde tescil tarihinden itibaren 2 yıl içinde sigortalı çalıştırılmaması halinde oluşturulan işyeri dosyası sistem tarafından pasif hale getirilecek. Ancak 2 yıllık süreden sonra sigortalı çalıştırılması halinde dosya yeniden aktif hale getirilebilecek.

SGK’ya verilen yetki doğrultusunda, valilikler, belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kamu ve özel hukuk tüzel kişilerince verilen yapı ruhsatlarına istinaden otomatik işyeri tescili yapılabilecek. Yapı ruhsatlarına istinaden otomatik işyeri tescili yapılabilmesi için yapı ruhsatı başvurularında; işyeri bildirgesi eki belgelerin, yapı ruhsatına ilişkin bildirim formunun, ıslak imzalı e-Sigorta sözleşmesinin, Bildirge kullanıcı vekaletnamesinin aslının veya noter onaylı suretinin ya da ilgili idarelerce onaylı suretinin verilmesi gerekecek.

Yapı ruhsatına ilişkin bildirim formunun ruhsat vermeye yetkili mercie verilmesi önemlidir.  Aksi halde otomatik işyeri tescili için zorunlu olan veriler SGK’ya aktarılmayacak. Bu durumda yapı ruhsatının verilme aşamasında otomatik işyeri tescili yapılamayacak.

Resul KURT
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.