e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK prim teşviki bu yıl da sürecek.

26.02.2020 06:37 | Güncelleme: 27.02.2020 06:51

Çalışma hayatının taraflarını hepinizin bildiği üzere işveren ve işçi kesimi oluşturmaktadır. Ancak bu iki tarafın arasında yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilmesi ve taraflar arasında diyaloğun daha sağlam ilerleyebilmesi adına Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk un da belirttiği gibi devlet çalışma hayatının üçüncü tarafı olarak faaliyet göstermektedir.

Türkiye İş Kurumu aracılığı ile iş ve işçi arayanlar bir araya getirilerek hem bu sürecin daha hızlı çalışmasına hem de aranılan niteliklere uygun iş ve işçinin bir araya gelmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile istihdam teşvikleri uygulanmakta böylece işverenlere uygulanan teşvikler ile istihdamın arttırılarak işsizliğin azaltılmasına çalışılmaktadır. Söz konusu istihdam teşvikleri genellikle ülke genelinde uygulanmakta olup bazı teşvikler ise sektörel bazda ya da dezavantajlı grupların işe alınması esnasında uygulanmaktadır.

Bu teşviklerin dışında sosyo-ekonomik anlamda diğer bölgelere nazaran daha az gelişme gösteren yerlerde istihdamın arttırılarak, yatırım olanaklarının sağlanması ve gelir dağılımının daha adil olması adına bu bölgelere özel teşvikler de uygulanabilmektedir.
Belirttiğim bu tür teşviklerin başında; sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak belirlenen illerde ve bazı ilçelerde, sigorta primi işveren hissesi teşviki uygulanmak suretiyle üretim ve istihdam imkânlarını artırmak amacıyla yürütülen "İlave 6 Puanlık İndirim Teşviki" gelmektedir.
5 puanlık indirim teşvikinden faydalanan ve aşağıda sayacağım yerlerde faaliyet gösteren işverenlere ayrıca uygulandığından ilave teşvik olarak adlandırılmıştır.
Söz konusu teşvik 2013 yılından bu yana uygulanmakta olup 2019 yılı aralık ayında süresi dolmuş idi. Ancak 23.02.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2137 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uygulama süresi 31.12.2020 olarak değiştirilmiş olup söz konusu teşvikten yararlanan işverenlerimiz bu yılın sonuna kadar ilgili teşvikten yararlanmaya devam edeceklerdir.


YARARLANMA ŞARTLARI
Söz konusu teşvikten faydalanan işverenler için öncelikle prime esas kazanç üst sınırına kadar olan kazançlar üzerinden hesaplanacak malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinde 5 puanlık indirim, ardından prime esas kazanç alt sınırına kadar olan kazançlar üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinde 6 puanlık indirim sağlanmaktadır.
Bu teşvikler ile asgari ücretli çalışan bir sigortalı için bir aylık prim ödemesinde 323,74 TL indirim sağlanmış olmakta, ödenmesi gereken bir aylık SGK primi 779,89 TL düşmektedir. Bu teşvikten faydalanmak için; Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal süresinde verilmiş olmalı, primler yasal süresi içerisinde ödenmelidir. Türkiye genelinde prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve cezası borcu olmaması, varsa bu borçların yapılandırılmış ya da taksitlendirilmiş olması, yapılandırılmış/taksitlendirilmiş borçların zamanında ve düzenli ödemesine devam edilmelidir. Ayrıca kayıt dışı sigortalı çalıştıran ya da sahte sigortalı bildiriminde bulunan işyeri olmamalıdır.


51 İLDEKİ İŞVERENLER
Söz konusu teşvikten aşağıda saydığım ve sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksine göre belirlenmiş 51 il ve 2 ilçede faaliyet gösteren işverenler bu yıl sonuna kadar faydalanabilecektir. Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Adıyaman, Aksaray, Ağrı, Ardahan, Bartın, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Çorum, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Kilis, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sivas, Sinop, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat. Yukarıda belirttiğim illerin dışında Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde faaliyet gösteren işverenler de söz konusu teşvikten faydalanabileceklerdir.
Sosyal güvence içinde kalın...

Ekrem Gülcemal


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL