e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

SGK sahte sigorta operasyonlarına devam ediyor...

29.11.2015 19:14 |

Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü, kağıt üzerinde sigortalı gösterilen kişiler ve sahte işyerlerine yönelik denetimleri artırdı. Son 1 yılda yapılan 4 bin denetimde 282 sahte işyeri ve 66 bin 391 sahte sigortalı tespit edildi

 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürlüğü, sahte işyerlerinde kağıt üzerinde sigortalı gösterilenlerin peşine düştü. Son 1 yıl içinde yapılan 4 bin denetimde 282 sahte işyeri ve bu şirketlerde kağıt üzerinde sigortalı olarak gösterilen 66 bin 391 kişi tespit edildi. Bu kişilerin sigortaları iptal edildi. 
 

Gündemin ilk sırasında 

SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili sahte sigortalılar hakkında çalışmalara devam ettiklerini söyleyerek, "Bu kişilere karşı İzmir Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü ve Mali Şube Müdürlüğü ile ortak çalışma yürütüyoruz. Sahte işyeri açarak insanları sahte sigortalı yapan kişiler hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hapis istemiyle dava açılıyor" dedi. Sahte işyeri ve sahte sigortalı konusunun, kayıt dışı istihdam ve anlaşmalı boşanmanın ardından gelen en önemli sorun olduğuna işaret eden Bilgili, "Sahte sigortalılık iki şekilde ortaya çıkıyor. Bunlardan ilki, yasal olarak faaliyet gösteren işyerinde kişi çalışıyormuş gibi gösterilerek primleri ödeniyor. Vatandaşlarımız kağıt üzerinde sigortalı gösterilip çalışmadan primlerinin yatırılmasının suç olmadığı yanılgısına düşmesin" dedi. 

Yeni nesil dolandırıcılık 

Son zamanlarda sahte sigorta dolandırıcılarının türediğini söyleyen ve vatandaşların çalışmadan sigortalı olma yoluna gitmemesi gerektiğini vurgulayan Bilgili, "Esas sorun kağıt üzerinde mevcut olan işyerlerinde, gerçekte çalışmayan kişilerin sigorta bildirimlerinin yapılması ancak bu kişilerin sigortalarının ödenmemesidir. Sahte sigortalı olan kişiler dolandırıcılara ödedikleri paraların prim olarak SGK'ya yattığını zannediyor. Ancak dolandırıcılar SGK'ya sigorta primlerini ödemeyerek sebepsiz zenginleşmeye yol açıyor" diye konuştu. Bilgili, şöyle devam etti: "Sahte sigortalıdan sağlanan haksız kazançtan yalnızca ilgili kişi faydalanmıyor, o kişinin vefatı halinde hak sahiplerine de haksız dul ya da yetim aylığı bağlanarak sağlık yardımlarından da faydalanılıyor. Bu nedenle sahte sigortalılık sosyal güvenlik harcamaları ve güvenlik açığının artmasına neden oluyor." 

Kimler neden bu yolu seçiyor?  

Tedavi giderleri ağır olan bir hastalığa yakalanan ya da analık sigortası yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler.  

4/B (Bağ-Kur) kapsamında prim ödediği halde, 4/A (SSK) kapsamında emekli olmak için son 1.260 günlük primini işyerini kapatarak başka bir yerde sigortalı olarak gösteren kişiler.   

Emeklilik şartlarından biri olan prim ödeme gün sayısını tamamlamak isteyenler.  

Bazı sigorta ve vergi teşviklerinden faydalanmak ve asgari işçilik uygulamasındaki barajı doldurmak isteyenler.  

Memurlardan eş durumu nedeniyle tayininin yapılabilmesi için eşini çalışıyormuş gibi gösterenler.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.