e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK sahte sigorta yapan anne ve patronları takipte

01.06.2019 08:38 | Güncelleme: 01.06.2019 08:38

SGK, gerçekten sigortalı olan anne adaylarını gebeliğin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk 8 haftalık, çoğul gebelik hâlinde ise ilk 10 haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık hâli ile ilgili rahatsızlık ve engellilik hâllerini analık hâli olarak kabul etmekte ve bu süre zarfında annelere çalışmadıkları her gün için para (iş göremezlik ödeneği) vermektedir.

Ayrıca her türlü sağlık ve doğum masraflarının SGK tarafından karşılanmasının yanı sıra bebeğe süt vermek için bebek doğunca emzirme (süt parası) ödeneği verilmesi de söz konusu olmaktadır.
SGK’nın doğuma bağlı olarak vermekte olduğu bu yardımlardan haksız yere faydalanmak için maalesef çok sayıda anne sigortalı olarak fiilen çalışmadığı hâlde doğumdan önce sahtecilik yaparak daha açık bir ifade ile gerçekte çalışmadığı hâlde, işçi olmadığı hâlde bir iş yerinden kendini sahte sigortalı göstermektedir. Dolayısıyla bu kişiler SGK’yı dolandırarak milyonlarca emekçinin primleri ile karşılanan iş göremezlik ödeneğini ve süt parasını hak etmediği hâlde almaktadır.  
 

Sahte sigorta yapan anne ve patronları takipte
 
Analık sigortası kapsamında olanlara doğumdan önceki ilk 8 haftalık, çoğul gebelik hâlinde ilk 10 haftalık; doğumdan sonraki sürede ise ilk 8 haftalık çalışmadığı her güne doğum parası (geçici iş göremezlik ödeneği) ödenebilmesi için;

• Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
• Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,
• İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
• İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması,

Şartlarının tamamını yerine getirmiş olması gerekmektedir.
SGK, özellikle daha önceden hiçbir sigortalılığı olmayan ancak haksız yere belirtilen yardımları almak için ilk defa doğumdan önceki bir yıl içinde sırf gerekli şartları sağlamak için SGK’ya sigortalı bildirilen anne adaylarını takibe almaktadır. Sahte sigortalı şüphesi olanlar ile haklarında ihbar olanları Sosyal Güvenlik Denetmenleri teftiş etmektedir.
 
Ağır cezalar uygulanmakta  
 
Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin yaptığı teftişler sonucunda tespit ettikleri sahteciliğe karışan sahte sigortalı annelere yapılan tüm ödemeler ve masraflar gecikme zammı ve gecikme cezasıyla birlikte geri alınmasını rapor etmektedir.
Sahtecilik yapanların ayrıca sigortalılıkları iptal edilerek ödenen primleri iade edilmemektedir.
Diğer yandan sahte sigorta yaparak SGK’yı dolandıran bu anneler hakkında Türk Ceza Kanunu açısından müeyyideler uygulanması için Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirimler yapılmaktadır.
 
İş yerleri teşviklerden mahrum bırakılmakta
 
Sosyal Güvenlik Denetmenleri sahtecilik vakalarına karışan iş yerinin muhasebe kayıt ve belgelerini teftiş etmekte, ilgililerin ifadelerini almakta gerekmesi hâlinde çevresel soruşturma yapmaktadır. Denetimler sonucunda kayıt ve belge geçersizliği nedeniyle yüklü miktarda idari para cezası uygulamaktadır.
Diğer yandan SGK, bilerek veya bilmeyerek iş yerinden hizmet akdine göre fiilen çalışmadığı hâlde sırf doğum ve sağlık yardımlarından faydalanması için sahte sigorta yaptıran iş yerlerinin yüklü miktardaki teşviklerini iptal etmektedir. Ayrıca iş yeri sahip ve ortakları ile yetkilileri hakkında sahte sigortalılıktan dolayı Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmaktadır.
Özellikle sahte sigortalılık için kurulmuş olan iş yerlerinden organize bir şekilde sahte sigortalılık suçuna karışanlar, hapis cezasına çarptırılıp hürriyetlerinden de mahrum kalabilmektedir.

İsa Karakaş
turkiyegazetesi.com.tr


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL