SGK’dan Yeni İstihdam Teşviği

11.04.2018 12:12 |

Yürürlükteki sigorta prim teşviklerinin amacı, istihdam üzerindeki maliyetleri azaltmak ve hali hazırdaki işsizlerinin iş imkanına kavuşmasının önünü açmaktır.

Bu çerçevede 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 7103 Sayılı Torba Yasa ile 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa Geçici 19 uncu madde eklenerek yeni bir istihdam teşviği daha yürürlüğe konulmuştur.

Bu teşviğin uygulanmasında daha önceki sigorta primi teşviklerinde olduğu gibi bazı şartların sağlanmış olması gerekmektedir.

Sigortalı Yönünden Aranan Şartlar

* İŞKUR a kayıtlı işsiz olmak,
* 01/01/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında işe girmiş olmak,
* İşe girdikleri aydan önceki üç aylık sürede toplam 10 günden fazla sigortalı bildirilmemiş olmak,
* İşe alındıkları yıldan bir önceki takvim yılında işyerinden bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olmak, (Dosya bazlı değerlendirme yapılacaktır.)

İşyeri Yönünden Aranan Şartlar

* Özel sektöre ait işyeri olması,
* Aylık Prim Hizmet Belgelerinin/Muhtasar Prim Hizmet Belgelerinin süresinde verilmesi,
* Primlerinin süresinde ödenmesi,
* Sigortasız veya sahte sigortalı çalıştırılmaması,
* 01/01/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında ilk defa tescil edilen ya da daha önce tescil edildiği halde ortalama sigortalı sayısının hesaplandığı yılda hiç sigortalı çalıştırmayan işyerleri, 01/01/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren destekten yararlandırılır.

Teşvik Süresi
Yukarıda belirtilen şartların hem çalışan hem de işyeri yönünde sağlanması şartıyla sigorta prim teşviği 12 ay süre için uygulanacak olup 18 yaşından büyük kadın çalışan, 18-25 yaş arasındaki erkek çalışan ve İŞKUR a kayıtlı engelli çalışan için teşvik süresi 18 ay olacaktır.

Teşvik Tutarı
Verilecek teşvik tutarı ise şayet işyeri bilişim veya imalat sektöründe faaliyet gösteriyorsa, teşviğe konu prim tutarı asgari ücretin brütünü geçmemek üzere sigortalı için bildirilen prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissenin tamamı, işyeri diğer sektörlerde faaliyet gösteriyorsa sigortalı için bildirilen prime esas kazancın aylık asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissesinin tamamı olacaktır.

Teşvik uygulaması ile ilgili SGK tarafından genelge yayımlanmasından sonra daha detaylı bilgilendirme yapılacaktır.     

İşverenlerimize ve meslek mensuplarımıza önemle hatırlatırız…

Mustafa KESKİN
Adana SMMMO
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!