SGK’dan aylığı kesilenlere iyi haber.

08.06.2019 08:44 |

Yanlış prim hesabı, memur hatası gibi sigortalıdan kaynaklanmayan nedenlerle aylığı kesilenler artık mağdur olmayacak. Ödenen tüm aylıklar faiziyle geri istenmeyecek.

SGK, maaşı kesilenlerin mağduriyetine son verdi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz hafta yayımladığı genel yazıyla kendi kusurundan kaynaklanmayan sebeplerle aylığı kesilen emeklilerin ve ölüm aylığı alan kişilerin mağduriyetini ortadan kaldıracak düzenlemeyi netleştirdi. Böylece emeklilerin prim günlerinin silinmesi sonucu aylıklarının kesilmesi sorunu çözülmüş oldu. Emekli aylığı için sigortalılık süresi, yaş ve prim ödeme gün sayısı şartını sağlayan ve aylık bağlatan kişilerin daha sonra prim ödeme gün sayısının aylık bağlatmak için yeterli olmadığı anlaşıldığında SGK, bu kişilerin emekli aylıklarını kestiği gibi yersiz ödenen tüm aylıklar için de borç çıkarıyordu.

NASIL ÇÖZÜLECEK?

Böyle olunca da emekli aylığı alan ya da emekli bir kişiden dolayı ölüm aylığı alan kişiler mağduriyet yaşıyordu. Aylık bağlanırken prim günlerinin yanlış hesaplanması, hizmet çakışması, sigortalıyla isim benzerliği veya memur hatası gibi sigortalıdan kaynaklanmayan nedenlerle aylığı kesilen ve haksız aldığı tüm aylıklar kendisinden faiziyle geri istenen kişiler bu düzenlemeyle artık mağdur olmayacak. Bu durumdaki kişilere üç imkân sağlanıyor. İlki eksik prim günlerinin borçlanmalarla kapatılması. Böylelikle borçlandırılacak günler sayesinde bu durumdaki kişiler yeniden aylık bağlatabilir duruma gelecek ve aylığını almaya devam edebilecek.

Kendi hatası olmayanlar yararlanabilir

SGK’nın genelge ve genel yazıyla sigortalılara sağladığı bu haklardan yalnızca prim günü eksikliği kendi kusurundan kaynaklanmayan kişiler faydalanabilecek. Yani adlarına ödenen primler memur hatası nedeniyle fazla hesaplanan, isim benzerliği nedeniyle kendisine ait olmayan prim günleri kendisine mal edilen, hizmet çakışması nedeniyle prim günü fazla hesaplanan, yani kendi kusurundan kaynaklanmayan nedenlerle mağdur olan kişiler yararlanabilecek.

Tamamı geri istenmeyecek

Borçlanacak süreleri olmayanlar için ise hizmet kazandırılarak yeniden aylık bağlanacak. Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primiyle çalışmaya devam eden kişilerin bu dönemdeki çalışmaları hizmete sayılacak. Bunlardan hiçbiri olmayanlar için ise farklı yollar izlenecek. Yeniden aylık bağlatabilir duruma gelen kişilerin, eksik günlerine ilişkin prim borçları aylıklarından kesilerek tahsilat yapılacak. Bu sayede bu durumdaki kişilerin cebinden para da çıkmamış olacak.

İlgili süreyi kapsıyor

En önemlisi bu kişilerin yersiz almış olduğu tüm aylıkların kendilerinden geri istenmeyecek olması. Örneğin 1 Mart 2015’te 360 prim günü eksiği olduğu belirlenen bir kişiden yalnızca 1 Mart 2014’ten 1 Mart 2015’e kadar aldığı aylıklar geri istenecek.

Sahte sigorta tespit edilirse faiziyle alınır

Sahte sigortalılık oluşturan yani halk arasında sigortalı gösterilmek olarak bilinen ve fiili çalışmaya dayanmayan sigortalılık sürelerinin iptali nedeniyle aylığı kesilen kişiler söz konusu düzenlemelerden yararlanamaz. Kişilerin bu riski almamaları çok önemli. Aksi halde aylık bağlatsalar bile ileriki dönemlerde SGK bu durumu tespit ettiğinde hem aylıkları kesilir, hem de aldıkları aylıkları faiziyle iade etmek durumunda kalırlar.

Okan Güray Bülbül

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !