e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK’dan aylığı kesilenlere iyi haber.

08.06.2019 08:44 | Güncelleme: 08.06.2019 08:44

Yanlış prim hesabı, memur hatası gibi sigortalıdan kaynaklanmayan nedenlerle aylığı kesilenler artık mağdur olmayacak. Ödenen tüm aylıklar faiziyle geri istenmeyecek.

SGK, maaşı kesilenlerin mağduriyetine son verdi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz hafta yayımladığı genel yazıyla kendi kusurundan kaynaklanmayan sebeplerle aylığı kesilen emeklilerin ve ölüm aylığı alan kişilerin mağduriyetini ortadan kaldıracak düzenlemeyi netleştirdi. Böylece emeklilerin prim günlerinin silinmesi sonucu aylıklarının kesilmesi sorunu çözülmüş oldu. Emekli aylığı için sigortalılık süresi, yaş ve prim ödeme gün sayısı şartını sağlayan ve aylık bağlatan kişilerin daha sonra prim ödeme gün sayısının aylık bağlatmak için yeterli olmadığı anlaşıldığında SGK, bu kişilerin emekli aylıklarını kestiği gibi yersiz ödenen tüm aylıklar için de borç çıkarıyordu.

NASIL ÇÖZÜLECEK?

Böyle olunca da emekli aylığı alan ya da emekli bir kişiden dolayı ölüm aylığı alan kişiler mağduriyet yaşıyordu. Aylık bağlanırken prim günlerinin yanlış hesaplanması, hizmet çakışması, sigortalıyla isim benzerliği veya memur hatası gibi sigortalıdan kaynaklanmayan nedenlerle aylığı kesilen ve haksız aldığı tüm aylıklar kendisinden faiziyle geri istenen kişiler bu düzenlemeyle artık mağdur olmayacak. Bu durumdaki kişilere üç imkân sağlanıyor. İlki eksik prim günlerinin borçlanmalarla kapatılması. Böylelikle borçlandırılacak günler sayesinde bu durumdaki kişiler yeniden aylık bağlatabilir duruma gelecek ve aylığını almaya devam edebilecek.

Kendi hatası olmayanlar yararlanabilir

SGK’nın genelge ve genel yazıyla sigortalılara sağladığı bu haklardan yalnızca prim günü eksikliği kendi kusurundan kaynaklanmayan kişiler faydalanabilecek. Yani adlarına ödenen primler memur hatası nedeniyle fazla hesaplanan, isim benzerliği nedeniyle kendisine ait olmayan prim günleri kendisine mal edilen, hizmet çakışması nedeniyle prim günü fazla hesaplanan, yani kendi kusurundan kaynaklanmayan nedenlerle mağdur olan kişiler yararlanabilecek.

Tamamı geri istenmeyecek

Borçlanacak süreleri olmayanlar için ise hizmet kazandırılarak yeniden aylık bağlanacak. Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primiyle çalışmaya devam eden kişilerin bu dönemdeki çalışmaları hizmete sayılacak. Bunlardan hiçbiri olmayanlar için ise farklı yollar izlenecek. Yeniden aylık bağlatabilir duruma gelen kişilerin, eksik günlerine ilişkin prim borçları aylıklarından kesilerek tahsilat yapılacak. Bu sayede bu durumdaki kişilerin cebinden para da çıkmamış olacak.

İlgili süreyi kapsıyor

En önemlisi bu kişilerin yersiz almış olduğu tüm aylıkların kendilerinden geri istenmeyecek olması. Örneğin 1 Mart 2015’te 360 prim günü eksiği olduğu belirlenen bir kişiden yalnızca 1 Mart 2014’ten 1 Mart 2015’e kadar aldığı aylıklar geri istenecek.

Sahte sigorta tespit edilirse faiziyle alınır

Sahte sigortalılık oluşturan yani halk arasında sigortalı gösterilmek olarak bilinen ve fiili çalışmaya dayanmayan sigortalılık sürelerinin iptali nedeniyle aylığı kesilen kişiler söz konusu düzenlemelerden yararlanamaz. Kişilerin bu riski almamaları çok önemli. Aksi halde aylık bağlatsalar bile ileriki dönemlerde SGK bu durumu tespit ettiğinde hem aylıkları kesilir, hem de aldıkları aylıkları faiziyle iade etmek durumunda kalırlar.

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !