e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK'dan bankalara özel ?ifre...

27.04.2015 07:57 | Güncelleme: 27.04.2015 07:57

Maaş bordrosu sahtekârlığı artınca bazı bankalar, SGK’ya başvurarak şirket ve çalışanların bilgilerine ulaşma talebinde bulundu

 Bankalar, özel sektör çalışanlarına ihtiyaç kredisi verirken işyerinden maaş bordrosu ve imza sirküleri ister.

Son dönemde artan rekabet ve bankacılık kısıtlamaları nedeniyle kâr marjı daralan bazı bankalar, 10 bin liraya kadar olan kredileri almayı çok kolaylaştırdı.

Ancak sağlanan bu kolaylık, sahte maaş bordrosu, kaşe ve imza sirküleri ile yapılan dolandırıcılıkta artışa yol açtı. Kolay kredi veren bazı bankaların son 2 yılda çok sayıda kredisini tahsil edemediği sektörde en çok konuşulan konulardan birisi oldu.

Milliyet’ten Kadife Şahin’in haberine göre, bu durumla bağlantılı konuşulan son bir olay daha var. Bankacılık sektöründe fiilen uygulandığını bazı bankaların çalışanlarının verdiği bilgilerle doğruladığımız bu gelişmede, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başrolde.
Edindiğimiz bilgilere göre, bireysel kredi verirken borcuna sadık müşteri arayan bazı bankalar, vatandaşların ve şirketlerin bilgilerini koruma yükümlülüğü bulunan SGK’yı kullandı...

6 AY BOYUNCU BİLGİLER SORGULANDI

Bankalar, SGK ile irtibata geçerek kendilerine gelen maaş bordrosundaki işyerinin gerçek olup olmadığını ve kredi talebinde bulunan kişinin şu ana kadar sahip olduğu tüm özlük bilgilerini doğrulatmak için destek istedi. Bankaların bu isteğine ‘hayır’ demeyen SGK, Ekim 2014’ten itibaren bankalara özel bir şifre vererek vatandaşların TC numarasıyla kurumdaki bilgilerine erişmelerine izin verdi. SGK, çalışanların ve şirketlerin haberi ve izni olmadan sigorta bilgilerini 6 ay boyunca bankaların kullanıma açtı.

Bankalar bu süreçte bireysel müşteri temsilcileri adına yazılmış bir dilekçe ile SGK’ya başvurup kurumun bilgi ekranına girmek için özel şifre talep etti. Kurum kendisine başvuran tüm kamu bankalarına ve özel bankalara şifreyi verdi.

Yaklaşık 6 ay bu şifre ekranı sorunsuz çalışırken, SGK geçen haftadan itibaren ekranı bankaların erişimine kapattı.

SGK, ‘ne oldu?’ diye kendisine soran bankalara bu bilgileri vatandaşlardan e-devlet yolu ile istemelerini önerdi.

HUKUKÇULAR KARŞI ÇIKTI

“Devletle paylaştığım bilgileri SGK, bir ticari işletme olan banka ile paylaşamaz” diyen şirketler, şikâyetlerini SGK’ya iletti. Şirketlerin şikâyetlerini yaparken başvurduğu hukukçuların itirazı, “Devletin bilgisayar sistemi hiç bir amaçla bir ticari kuruluşa, bankaya, ‘zarar etmesin’ diye büyük bir güvenlik açığı oluşturularak açılamaz” şeklinde oldu.
SGK’nın bazı hukukçularının da uygulamanın yasalara aykırı olduğu yönünde görüş bildirdiğini ve karşı çıktığını belirten bir şirket yöneticisi, şöyle konuştu:
“Banka kredi verecek diye bir şirketin bilgilerini nasıl görür? Bankanın kredi verirken müşteri hakkında başvuracağı kurum, Kredi Kayıt Bürosu (KKB)... SGK, devlet kurumudur. Devletin güvenlik açığı nasıl olabilir? Şirketin özel bilgilerini, şifrelerini bankaya nasıl açarsınız? Bankalar bunu sessiz sedasız yapıyor. SGK’ya ‘bilgi sorgulama ekran şifresi verilmesini rica ederim’ diyor. Müşteri temsilcilerini adına şifre veriliyor. İstediğin kadar gir, bilgi topla.”

7 NİSAN’DA KAPANDI

Aldığımız bilgilere göre, pencerenin kapanmasının nedeni SGK’nın verdiği şifre ile çalışanlarının özlük haklarına ulaşılan özel sektör şirketlerinin bu uygulamadan şikâyetçi olması. Çalışanların özlük haklarını 6 ay boyunca bankaların kullanımına açan SGK’nın ise şimdi bankalara, “Vatandaşın onayını al, e-devlete git” dediği belirtiliyor. SGK söz konusu sistemini 17 Nisan tarihinden itibaren kapattı. 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !