e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK’dan işverenlere sıkı denetim geliyor.

07.11.2019 13:16 | Güncelleme: 07.11.2019 13:19

2020 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İstihdamda kayıt dışılığı en aza indirmek için riskli işyerlerini çok sıkı denetime hazırlanıyor.

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yılık Programında Sosyal Güvenlikte kayıt dışı istihdamın önlenmesi öncelilikli olarak yer alıyor. 2020 yılı SGK denetimleri işverenlerin canını yakacağa benziyor.

Bir kötü senaryoda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için, maalesef 2020 yılında Emeklililikte yaşa takılanlar için yeni bir düzenleme yer almıyor.

SGK gelirlerini olumsuz etkileyen faktörlerin başında kayıt dışı istihdam geliyor. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na göre, sosyal güvenlik alanında yapılacaklar arasında başı kayıt dışılıkla mücadele yer alacak.

 

Kayıt dışılıkla mücadele için 2020’de SGK neler yapacak?

• SGK’da görev yapan sosyal güvenlik denetmeni sayısı artırılıyor,

• Gelirler İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) veriler alınarak, riskli sektörler ve işyerleri denetlenecek. 

• Denetimlere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile emniyet birimleri de katılarak, yol kenarı denetim istasyonlarında denetimler artırılacak.

SGK'da Yeni Düzenlemeler Yolda

Özel sektörde çalışan sigortalıların prime esas kazancının bir önceki aya göre yüzde 20 ve üzerinde azalması halinde bilgilendirme amaçlı kısa mesaj gönderen SGK,  kayıt dışı istihdamın yoğu olduğu inşaat ve turizm sektörleri ile küçük ölçekli işletmelere yönelik düzenlemeler yapacak.

Doktor, mühendis, avukat, sporcu ve öğretmen meslek gruplarındaki sigortalıların kazançlarının eksik bildirdiği tahmin edilen işverenlere yönelik de bilgilendirme amaçlı mektup gönderilerek hem kayıt dışılığı engellerken hemde Bu kapsamda mağdur olan çalışanlar da bilgilendirilmiş olacak.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika haberi beklemesin!

Daha önce Cumhurbaşkanlığınca Eyt için görevlendirme yapılması Emeklilikte Yaşa Takılanlar için umut ışığı doğurmuştur. 2020 yılında EYT için bir düzenleme bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar için maalesef Cumhurbaşlığı Programına göre müjdeli haber gözükmüyor.

Aksine Sosyal Güvenlik alanında erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranları sebebi ile SGK gelirlerinin giderlerini karşılamadığını ve SGK'nın açık vermeye devam ettiği vurgulanıyor.

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya Hızlı Geçiş

e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya muhasebeweb.com fırsatları ile ekonomik ve pratik geçin!

HIZLI TEKLİF ALIN !