e-Fatura & e-Arşiv GÜNDEM PRATİK BİLGİLER MUHASEBE
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK’ya ödenen primler geri alınabilir mi?

10.01.2020 22:20 | Güncelleme: 10.01.2020 22:20

Sosyal güvenlik mevzuatı Türk vatandaşı olsun veya olmasın herkese uygulanıyor olmakla birlikte bir işte çalışılması durumunda da sigortalı olmayı gerektirdiği için haliyle herkes zorunlu olarak sosyal sigorta kapsamına alınıyor ve primleri tahsil ediliyor.

Bu sigorta primleri yasalarımıza göre Yaşlılık toptan ödemesi veya ölüm toptan ödemesi olmak üzere yalnızca iki şekilde geri alınabiliyor. Şartları oluştuğunda da bu primler sigortalıya veya geride kalan hak sahiplerine (eş, çocuk, anne/baba) talep etmeleri halinde iade ediliyor.

Yaşlılık toptan ödemesi ve koşullarıyla başlangıç yaparak bu iki toptan ödeme şeklini de inceleyelim.

SGK’ya ödenmiş olan sigorta primlerinin yaşlılık toptan ödemesi olarak geri alabilmesi için, sigortalının işten ayrılmış veya işyerini kapatmış/devretmiş olmasının yanı sıra yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamamış prim ödeme gün sayısı ve/veya sigortalılık süresini dolduramamış) olması gerekiyor.

Diğer toptan ödeme şekli olan ölüm toptan ödemesi de ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda, talep etmeleri üzerine daha önce SGK’ya ödenmiş sigorta primleri ölüm toptan ödemesi olarak, sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtilen hisseleri oranında kendilerine geri ödenmesi anlamına geliyor.

Burada önemle vurgulamak gerekir ki yaşlılık toptan ödemesinde, gerekse ölüm toptan ödemesinde daha önce tahsil edilmiş olan kısa vadeli sigortaları (iş kazası, meslek hastalığı, analık, hastalık) ve genel sağlık sigortası primleri değil, sadece uzun vadeli sigorta kolları (malullük, yaşlılık, ölüm) olarak nitelenen emeklilik primleri iade ediliyor.

Vatandaşlıktan Çıkanlar Primleri İade Alabilir mi?

Sosyal güvenlik sistemine ödenen sigorta primleri sigortalının Türk vatandaşlığından çıkması veya çıkarılması ya da ülkeyi terk etmesiyle yani sırf bu nedenlerle iade konusu olmuyor. Kanunun öngördüğü koşulları taşıması yeter ve gerek şart oluyor.

Ülkemizin 23 ülkeyle yürürlüğe girmiş ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunuyor.

Bunların dışında Türkiye ile aralarında ikili sosyal güvenlik protokolü olmamasına rağmen sosyal sigorta hizmetleri bakımından İtalya, Portekiz ve İspanya ile ülkemiz arasında Avrupa Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin uygulanması konusunda mutabakat bulunuyor.

Milletlerarası sosyal güvenlik sözleşmesi olmasının önemi; ülkeler arasında bir ülkedeki sigortalılık hizmetinin diğer bir ülkede geçmiş gibi kabul edilmesi ve o ülkenin emeklilik ve diğer sosyal sigorta yardımlarının sağlanmasında dikkate alınmasından kaynaklanıyor.

Buna benzer şekilde Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan yabancı bir ülkenin vatandaşlığına geçilmesi durumunda da Türkiye’deki sigortalılık hizmetlerini o ülkede emeklilik sırasında birleştirilerek emeklilik işlemlerinde değerlendirilebilme imkanı bulunuyor.

Halil Tezel
alitezel.com
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya Hızlı Geçiş

e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya muhasebeweb.com fırsatları ile ekonomik ve pratik geçin!

HIZLI TEKLİF ALIN !