e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

SMMM S?nav? Hakk?nda Genel Ba?kan Nail Sanl?'n?n Mesaj?

03.11.2014 11:50 |

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI HAKKINDA TÜRMOB GENEL BAŞKANI’NIN MESAJI

 Değerli Aday Meslek Mensubu Arkadaşlarım,

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavlarının yapılmasını takiben, sınava ilişkin süreçler, konular ve sorunlar hakkında, sorunlara çözüm bulunması beklentisiyle haklı olarak Birliğimize değişik iletişim kanalları üzerinden gönderilmiş başvurularalınmaktadır.

Bilindiği üzere; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’nda soruların hazırlanması, sınav süresinin belirlenmesi, cevap ve itirazların değerlendirilmesi süreçleri, 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nun 7. maddesi ile Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği’nin 13. maddesi gereği oluşan “Sınav Komisyonu” tarafından yerine getirilmektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’na katılmış olan aday meslek mensuplarımızın, “Meslek Hukuku” sınav konusuna ilişkin, edinmiş oldukları bilgilerden de anımsayacakları üzere; “Sınav Komisyonu”, çalışmalarını bağımsız bir şekilde yapmaktadır. Bu çerçevede; başvurular, sorunun belirlenmesi ve çözüm üretilebilmesi için “Sınav Komisyonu”nun bilgisine sunulmaktadır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’na taraf olmayan, sınavlar temelinde yürüttükleri faaliyetlerle gelir elde etmeyi amaçlayan, çoğunlukla da müşterilerine başarı sağlama sözü veren çevrelerin yönlendirmesi ile oluşturulmuş ve toplu bir şekilde gönderilmiş, dayanaktan yoksun metinler esas alınarak yapılmış başvuruların, başvurudan beklenen sonuçları ortaya koyması olanaklı olmayacaktır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını elde etme öncesinde, mesleki yeterliliğin son olarak ölçülmesi amacıyla yapılan sınavda; sınav konuları için kapsamın (başvurularda“müfredat” olarak ifade edilmektedir.) sınırlandırılması yada soruların oluşturulacağı alan ve başlıklar şeklinde belirleme yapılması sınavın amacıyla örtüşmeyecektir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı’nda, bazı sınav konuları için soru sayısının az olduğu, bu soruların alt sorular içerdiği ve böylesi bir soru yapısının, sınavda başarısız olma olasılığını artırdığı ifade edilmektedir. Muhasebenin sistematik bir süreç olduğu şeklindeki tanımlama, bu soru yapısını gerekli hale getirmektedir. Kaldı ki, sorular için verilen yanıtların her aşaması için puan verildiği bir gerçektir.

Bu hususlar dikkate alınmaksızın, yapılmış sınavın sonuçları dahi açıklanmadan, sınavın tarafı olmayanların yönlendirmeleri ile başvuru yapmak; mesleki yeterliklerin elde edilmesine, sınavda başarıya ve hepsinden önemli olmak üzere mensubu olmak arzusunda olduğunuz mesleğe katkı sağlamayacaktır. Bu tür davranışlar; başka meslek grupları tarafından büyük bir ilgi ve takdirle izlenen, örnek olarak gösterilen staj ve sınav uygulamamıza gölge düşürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm aday meslek mensuplarımıza; mesleki yeterliklerini geliştirme çabalarında ve katılacakları sınavlarda başarılar temenni ediyorum.

Saygılarımla,
Ymm. Nail SANLI

TÜRMOB Genel Başkanı
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.