SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kura aynı anda tabi çalışanların durumu

27.02.2019 07:00 |

Çalışanların statüsüne göre kurulan sosyal güvenlik kurumları (işçilerin-SSK, memurların-Emekli Sandığı, esnaf ve diğer bağımsız çalışanların-Bağ-Kur, banka ve meslek odaları çalışanları) “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı”na devredilerek ortadan kaldırılmıştır. Ancak yeni kurulan SGK bünyesinde de statüye dayalı farklı hak ve yükümlülükleri olan çok sayıda sigortalılık çeşidi bulunmaktadır. Hâl böyle iken SGK öncesinde var olan sigortalılık hâllerinin birleşmesi veya çakışması dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir.

Farklı sigortalılık hâlleri

Sosyal güvenlik kurumlarının tek çatıda birleşmesine rağmen SGK çatısı altında tek tip sigortalılık söz konusu değildir.
SSK’lıların şimdiki adı: (4/1-a), Bağ-Kur’luların (4/1-b), Emekli Sandığı sigortalıların yeni adı ise (4/1-c) olarak devam etmektedir. Buna göre en baskın sigortalılık 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalılıktır. Bu sigortalılıktan sonraki baskın sigortalılık ise 4/1-a sigortalılığıdır.
 

Farklı Sigortalılıkta Esas alınacak sigortalılık hâli
 
(4/1-a), (4/1-b) ve (4/1-c) sigortalılık hâllerinden birden fazlasına aynı anda tabi olunmasını gerektirecek şekilde çalışanlar, öncelikle 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı sayılmaktadır.
Sigortalının (4/1-a) ve (4/1-b) kapsamında aynı anda çalışmasının bulunması hâlinde, önce başlayan sigortalılık esas alınmakta iken 11.02.2011 tarihinden itibaren bu uygulama değiştirilmiştir
(4/1-a) ve (4/1-b) kapsamlarında yer alan sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde çalışılması hâlinde (4/1-a) kapsamındaki sigortalılık esas alınacaktır. Ancak, sigortalılık hâllerinin çakışması nedeniyle (4/1-a) kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak kaydıyla, esas alınmayan (4/1-b) sigortalılık statüsü kapsamında talep tarihinden itibaren prim ödeyebilirler.
Bu şekilde ödenen primler; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar yönünden, (4/1-b) kapsamında sigortalılık statüsünde, kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan diğer yardımlar ile uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlar yönünden ise (4/1-a) kapsamında sigortalılık statüsünde değerlendirilecektir.
(4/1-a) ve (4/1-b) kapsamındaki sigortalılık hâllerinin aynı gün başlaması hâlinde, (4/1-a) kapsamındaki sigortalılık esas alınacak, (4/1-a) sigortalığının sona ermesi hâlinde ise (4/1-b) kapsamındaki sigortalılığa geçiş yapılmış olunacaktır.
Bu uygulamaya bağlı olarak çalışanlar tek statüde yaşlılık emekli aylığına hak kazanacaktır.

İsa Karakaş
turkiyegazetesi.com.tr
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !