Sağlık çalışanları her yıl için 60 gün daha fazla çalışmış sayılacak

08.08.2018 04:14 |

Resmi gazetede yayımlanan torba yasa ile sağlıkçıların uzun zamandır bekledikleri müjde de yürürlüğe girdi. Böylece sağlık çalışanları her yıl için 60 gün daha fazla çalışmış sayılacak

Sosyal güvenlik mevzuatımızda bazı meslekler için erken emeklilik imkanları bulunmaktadır.
Mesleğin türüne göre her yıl için 60 ya da 90 günlük çalışma süreleri primlere ekleniyor. Başka bir ifadeyle bu çalışanların işe başlangıç tarihleri bu süreler kadar geri çekiliyor. Dolayısıyla da erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Maden işlerinde çalışanlar, tehlikeli işlerde çalışanlar, gazeteciler gibi meslekler bunlardan bazıları. Son dönemde öğretmenler ve sağlık çalışanlarının da bu yıpranma hakkından yararlanması tartışılıyordu. Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanan torba yasa ile sağlık çalışanlarına da yıpranma hakkı verildi. Böylece sağlık çalışanları da erken emeklilik hakkına kavuştu.

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Yasada insan sağlığına ilişkin işler başlığı altında doktor, hemşire, sağlık teknisyenleri, eczacılar gibi mesleklerde olanlar her yıl için 60 gün 6 yılda da 1 yıl yıpranma hakkına kavuştu. Yasanın verdiği bu hakkın detayları yönetmelikle belirlenecek. Ancak daha önceki uygulamalara bakıldığında yasanın nasıl işleyeceği de biliniyor. Böylece 3 Ağustos'tan itibaren yapılan tüm çalışmalar yıpranma kapsamına girmiş oldu. Burada akıllara gelen soru, önceki çalışmalar oluyor. Yönetmelikte aksi olur mu bilinmez ama geriye doğru çalışmaları kapsamayacağı görülüyor.

NASIL HESAPLANACAK

Düzenlemeye göre 10 yıl boyunca yani 3.600 gün çalışan bir sağlık görevlisi 600 gün yıpranma kazanacak.
10 yılı doldurmayanlar yıpranmadan yararlanamayacak.
Yıpranma süresi ise 5 yılla sınırlanıyor. Yani 30 yıllık hizmeti olan bir çalışan 5 yıllık yıpranma kazanacak.
35 yıl çalışmış gibi görünecek.
5 yıllık sürenin yarısı da yaş şartından indirilecek.
Böylece 2.5 yıl daha erken emeklilik imkanı gelecek.

KİMLER YARARLANACAK

Resmi gazetede yayımlanan yasaya göre 1219 Sayılı Kanun'a tabi doktorlar, 6283 Sayılı Kanun'a tabi hemşireler, 6179 Sayılı Kanun'a tabi eczacılar ve sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar yıpranma hakkından yararlanacak.

DOKTORLARIN EMEKLİ MAAŞI 2 BİN LİRA ARTACAK

Torba yasada yer alan ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa ilave edilen ek madde ile de doktor ve diş hekimlerinin emeklilik maaşlarına ek ödeme getirildi. Emekli maaşı bağlanmış olup aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan tabip ve diş tabiplerinden uzman olanlara (17.000) gösterge rakamının, uzman olmayanlara (13.000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave ödeme yapılacak. Bu ödemeleri alabilmek için emekli olarak bir yerde çalışmıyor olmak aranacak.
Memur katsayısı ile yapılan çarpma sonucu ek ödeme pratisyen hekim emeklilerinde bin 533 lira, uzman hekim emeklilerinde de 2 bin lira olacak.

Faruk ERDEM
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.