e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sigorta Başlangıcından Önceki Doğumu Borçlanmak Mümkün Değil

30.01.2020 05:50 | Güncelleme: 30.01.2020 05:50

1 Haziran 1972 doğumluyum. 4 Temmuz 2002’deki SSK girişimle SSK’ya 1049 gün prim ödemem var. 20 Haziran 2005’te Bağkur’a başladım. Hala aktifim. 1994 ve 1999 doğumlu iki oğlum var. SSK’dan mı yoksa Bağkur’dan mı daha erken emekli olurum? Geriye dönük çocuklardan dolayı para yatırabilir miyim?

Doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden önce olduğundan maalesef doğum borçlanması yapamazsınız. Emeklilik seçeneklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz.

1) 5400 günden fazla priminiz olduğundan, Bağkurlu olmanızı gerektiren faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 60 yaşı dolduracağınız tarihte Bağkur’dan emekli olabilirsiniz.

2) 2700 gün daha prim ödeyerek priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşı dolduracağınız tarihte Bağkur’dan emekli olabilirsiniz.

3) Sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, 58 yaşı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz.

5375 GÜN PRİM ÖDEMELİSİNİZ

SORU: 1 Ekim 1971 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 14 Aralık 1987. Acaba ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 5375 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 50 yaşınızı dolduracağınız 1 Ekim 2021’de emekli olabilirsiniz.

55 YAŞI DOLDURMANIZ GEREKİYOR

Soru: 5 Nisan 1974 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 10 Temmuz 1994. Acaba ne zaman emekli olabilirim?  

NE KADAR PRİM ÖDEMELİYİM

Soru: 1969 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 2000. Toplam 5800 gün primim var. Emekli olmak için daha ne kadar prim yatması lazım?  

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 1200 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlarsanız, 2027’de 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ayrıca 4500 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemseniz de yine 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.