» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sigorta Başlangıcından sonraki askerlik borçlanması emeklilik yaşını düşürür mü?

 
05.03.2021 04:58 | Güncelleme: 05.03.2021 04:59

Sigorta başlangıç tarihinden önce yapılan askerlik süresi borçlanılabilir.

1 Nisan 1974 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1992’de. 15 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlansam emeklilik tarihimi öne çeker mi?

Sigorta başlangıç tarihinden önce yapılan askerlik süresi borçlanılabilir. Bu durumda başlangıç tarihi, borçlanma gün sayısı kadar geri giderek sigorta başlangıç tarihi ve askerlik süresine göre emeklilik yaşını düşürebiliyor.

Sorunuzdan askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınız anlaşılıyor. Dolayısıyla askerlik borçlanması sadece prim ödeme gün sayınızı artırır, emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Sonuç olarak askerlik borçlanması emekli olacağınız yaşı düşürmez.

Eşimin sigorta başlangıç tarihi Temmuz 1999 olup 250 gün prim ödemesi var. Emekli olabilir mi?  

Eşiniz yaş haddinde emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Doğumları sigorta başlangıcından sonraysa, doğumları arasında iki yıllık süre varsa ve doğum sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödemesi yoksa iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilir. Eşinizin doğum tarihini bildirmemişsiniz. Doğum borçlanmasından sonra sigortalı bir işte çalışarak 1910 gün daha prim ödeyerek primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte 58 yaşını da doldurursa emekli olabilir.

Eşim ve ben farklı belediye şirketlerinde işçi olarak çalışıyoruz. Toplu iş sözleşmeme göre 'aynı şirkette çalışan eşlerden birine aile yardımı ödenir' deniyor. İkimiz birlikte aile yardımı alabilir miyiz?

İşçilerin aile yardımı ödenmesine ilişkin usul ve esaslar, taraf oldukları toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmeleri ile belirleniyor. Nitekim çalıştığınız belediye şirketinde de aile yardım ödeneğinin usul ve esasları toplu iş sözleşmesiyle düzenlenmiş. Şirkette çalışan eşlerden sadece birine aile yardım ödeneği verilmesi hüküm altına alınmış.

Eşiniz de çalıştığınız şirkette çalışmış olsaydı, aile yardım ödeneği ikinizden birine verilecekti. Eşinizin çalıştığı belediye ile sizin çalıştığınız belediye şirketi iki ayrı tüzel kişilik olduğundan ikisi aynı işyeri sayılmaz. Dolaysısıyla eşinizin aile yardım ödeneği alıp alamayacağını tespit etmek için, eşinizin taraf olduğu toplu iş sözleşmesine bakmak lazım.

Eşinizin taraf olduğu toplu veya bireysel iş sözleşmesinde aksine bir hüküm yoksa yani; belediyede veya başka bir işyerinde çalışmasından dolayı aile yardım ödeneği alan eşi olana, aile yardım ödeneği ödenmeyeceğine dair bir hüküm yoksa eşiniz de aile yardımı ödeneği alabilir.

1976 doğumluyum. 1 Şubat 1992’de işe girdim. 70 gün SSK, 3700 gün de Bağkur pirimim var. Ne zaman emekli olabilirim?

SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Ancak bu şartlara tabi olmak için son 1260 günü sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemeniz gerekiyor. 2029’da 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum?

02.06.1973 doğumluyum. Aralık 2004'te Bağ-Kur'lu oldum.

Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 60 yaşa tabisiniz. Emekli olabilmeniz için 9000 prim günü tamamlayıp 60 yaşınızın dolacağı 02.06.2033 tarihini beklemeniz gerekiyor. Son 3.5 yıl SSK ödemeniz halinde yine aynı tarihte 7000 günle SSK'dan emekli olabilirsiniz.

Annem 1957 doğumlu, 1991'den sigorta başlangıcı var. 3600 günden emekli olabilmesi için 1000 güne ihtiyacı var. Geçmişe dönük borçlanma veya benim prim günlerimden tamamlama olur mu? 

3600 günü tamamlaması gerekiyor. Sizin sigortanızdan alınıp annenize eklenmesi ya da geriye dönük borçlanma gibi bir durum söz konusu değil. Anneniz işe girişten sonra doğum yapmışsa ancak onu borçlanır. 2600 günün tamamı SSK'lı çalışma ise Bağ-Kur'a müracaat edip isteğe bağlı ödeyerek 1000 günü tamamlayabilir ve yine SSK şartlarından emekli olabilir.

.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.