e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sigorta Başlangıcını geri çekebilirmiyim?

14.10.2019 06:19 | Güncelleme: 14.10.2019 06:19

16 Temmuz 1971 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 15 Kasım 1989 olup 6500 gün prim ödemem var. SGK sitesinden yaptığım araştırmaya göre 16 Temmuz 2022 tarihinde emekli olacağım. İlk sigorta girişimi 6-7 ay öne çekebilir miyim? Bunu mahkeme yolu ile başarabilirsem emekliliğimi ne kadar öne çekebilirim? Bu arada EYT yasasının çıkması halinde hemen başvuru yapmalı mıyım? Yoksa çalışmaya devam ederek emekli maaşımı arttırabilir miyim?

1989’daki sigorta başlangıcını 6,7 ay öne çekmeniz mümkün değil. Bir an için 6, 7 ay öne çektiğinizi varsaysak bile, emekli olma şartlarınız değişmez. SGK’nın sitesinden de tespit ettiğiniz gibi priminiz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 16 Temmuz 2022’de emekli olabilirsiniz. Şayet sizin gibi süre ve prim şartını sağlayıp emekli olmak için yaşın dolmasını bekleyenleri emekli edecek bir yasa çıkarsa, yararlanarak emekli olabilirsiniz.

Emekli aylığınızı artırıp artıramayacağınız, bugüne kadar üstünden prim hesaplanan kazanç tutarınıza göre değişir. Tavandan (bugün için 19.188 liradır) veya tavana yakın bir kazanç tutarı üzerinden (örneğin; 12,14 bin lira gibi) prim ödüyorsanız çalışarak aylığınızı artırmanızda yarar var. Asgari ücret veya asgari ücrete yakın bir kazanç tutarı üzerinden prim ödüyorsanız emekli olmanızda yarar var.

3600 GÜNLE 60 YAŞI DOLDURMANIZ GEREK

Soru: 12 Kasım 1964 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 15 Ocak 1987 olup 3301 gün prim ödemem var. 3600’den ne zaman emekli olurum?

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 299 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

2020’DE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 1970 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Şubat 1988 olup, 6740 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2020’de 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ASKERLİK SÜRENİZE GÖRE EMEKLİLİK YAŞINIZ 57, 58 VE 60 OLABİLİR

Soru: 8 Mart 1978 doğumluyum. 1998-1999 yılları arasında yaptığım askerliğimin son 3 ayında çürük raporu aldım. Aralık 1999’da Bağkur’lu oldum. Ne zaman emekli olurum?

Cevap: Sorunuzdan ne kadar süre askerlik yaptığınız anlaşılmıyor. Bağkur’a 9000 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, bir yıl askerlik süreniz varsa borçlanmanız halinde 57 yaşınızı, bir yıl askerliğiniz yoksa 3 ay askerlik borçlanması yapmanız halinde 58 yaşınızı, askerlik borçlanması yapmazsanız 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ARALIK 2019’DA EMEKLİ OLMANIZ AVANTAJLI

Soru: 8 Aralık 2019’da emekli olmayı hak ediyorum. 2020 yılı ocak ayında mı emekli olmak avantajlı yoksa Aralık 2019’da mı?

Cevap: Oluşan verilere göre 2019 yılı içinde emekli aylıklarına yapılan zam oranının kümülatif toplamının 2019 yılı sonunda oluşacak enflasyon oranından fazla olacağı anlaşılıyor. Bu nedenle Aralık 2019’da emekli olmanız daha avantajlı.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !