e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sigorta Başlangıcınıza Bağlı Olarak Şartlar Değişir

07.11.2019 05:38 | Güncelleme: 07.11.2019 05:38

1974 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1991’de oldu. 8358 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum?

Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de sigorta başlangıcınız 23 Mayıs’tan önceyse 52, sonraysa 53 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EMEKLİLİK İÇİN 54 YAŞINIZI TAMAMLAYACAKSINIZ

Soru: 2 Haziran 1976 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 2 Nisan 1994. Toplam 6000 günden fazla prim günüm var. Aralıksız SSK’lıyım. Halen çalışıyorum. Stajım 2 sene hariç. Ne zaman ve kaç yaşında emekli olurum?  

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Kıdem tazminatı için askerliğinizi borçlandırıp 130 gün de prim ödemelisiniz

Soru: 1 Mart 1976 doğumluyum. Mart 2002’den beri aynı işyerindeyim ve 6330 gün primim var. 1999- 2000 yılları arası 540 gün askerliğimi yaptım. Askerlik borçlanmasına gidersem kıdem tazminatımı alıp, önümüzdeki yılın başında işten ayrılabilir miyim?

Bir diğer konu elimde 1998 Eylül ayından kalma sağlık karnem var. SGK bana girişimin olduğunu ama günümün olmadığını söyledi. Şahit de bulabilirim. Hizmet tespit davası açarsam, dava ne kadar sürer ve emeklilik şartlarımı nasıl değiştirir?  

Cevap: Askerliğinizi borçlanıp, borçlanmadan sonra 130 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz. 7000’den sonra prim ödemeseniz de 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Eylül 1998’de çalışmaya başladığınız işveren, işe girişinizi bildirmiş ancak çalışma sürenizi bildirmemiş olabilir. Bu durumu yeni öğrenmişseniz, hizmet tespit davası açabilirsiniz. Ancak davayı kazanabilmeniz için mahkemede bildirilmeyen çalışma sürenizi belge veya şahitle ispatlamanız gerekir.

Davanın ne kadar süreceği mahkemenin iş yoğunluğuna ve mahkemeye sunacağınız belge veya şahitlerin ispat gücüne göre değişir. Muhtemelen 3 yıl civarında sonuçlanabilir. Mahkemeyle bir gün bile kazansanız, prim şartınız 5900 güne, emekli olacağınız yaş da 57’ye düşer.

ASKERLİĞİNİZİ BORÇLANIP 58 YAŞI DOLDURMALISINIZ

Soru: SSK başlangıç tarihim 12 Şubat 2001. Toplam 5700 primim var. Askerden önce sigortam yok. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Doğum ve askerlik tarihinizi ve askerlik sürenizi bildirmemişsiniz. Şayet sigorta başlangıç tarihinden önce en az 515 gün askerlik süreniz varsa, askerliğinizi borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Borçlanmayla prim şartını sağlamış olacağınızdan, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğum ve askerlik tarihlerinizi (gün, ay, yıl olarak) ve askerlik sürenizi bildirmeniz halinde sorunuza daha net cevap verebiliriz.

5600 GÜN PRİM ÖDEYİP 53 YAŞINIZI BEKLEYECEKSİNİZ

Soru: 20 Mart 1975 doğumluyum. İşe giriş tarihim 3 Kasım 1992. Toplam 1995’te toplam 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? 

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

PRİMİNİZ YETERLİ 58 YAŞINIZI DOLDURACAĞINIZ TARİHTE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 23 Ağustos 1980 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Temmuz 2002. Toplam 4930 gün prim ödemem var. İşten ayrılma tarihim 7 Aralık 2018. Bir çocuğum var ve çocuğum için çalışamıyorum. Yaşım dolduğunda emekli olabilir miyim?

Cevap: İki şekilde emekli olabilirsiniz. 1) 2070 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte. 2) 4500 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de yine 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

Ekrem Sarısu
Posta


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !