» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sigorta başlangıç tarihi; ilk defa çalışma süresi bildirilen gündür.

 
17.08.2021 04:49 | Güncelleme: 17.08.2021 04:49

Sigorta başlangıç tarihi; kişi adına kuruma ilk defa çalışma süresi bildirilen gündür.

SORU: 1989’da sigorta girişim var. Ama ne yazık ki 1991 yılına kadar prim ödenmemiş. Bundan dolayı 1991’den itibaren sigortam işlemeye başladı. Şu anda da 5352 gün prim ödemem var. SGK 174 günüm daha olduğunu söyledi. Ne zaman emekli olabilirim? 

CEVAP: Sorunuzdan sigorta girişinizin yapılmasına karşın adınıza çalışma süresi bildirilmediği anlaşılıyor. Sigorta başlangıç tarihi; kişi adına kuruma ilk defa çalışma süresi bildirilen gündür. Prim eksiğinizin 174 gün olduğunu bildirdiklerine göre, başlangıç tarihiniz 23 Mayıs 1991’den önceki bir tarih olmalı.

Bu tarihe göre emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum tarihiniz ve askerlik durumunuz hakkında bilgi vermemişsiniz. Eksiğiniz 173 gün. 173 gün daha prim ödeyerek priminizi 5525 güne tamamlayacağınız tarihte 52 yaşı da doldurursanız emekli olabilirsiniz. Dolduramazsanız 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

İsteğe bağlı prim ödeyen malulen emekli olabilir mi?

Soru: İsteğe bağlı sigortadan malulen emekli olunabilir mi? Sigorta başlangıç tarihinin hastalık öncesi veya sonrası olması engel teşkil eder mi?  

Cevap: İsteğe bağlı prim ödeyenler de şartları sağlamaları halinde malulen emekli olabilir. Sigorta başlangıç tarihinden önce malul derecesinde engelli olanlar, malul haklarından yararlanamadığından malulen emekli olamıyor. Ancak diğer sigortalılardan daha uygun şartlarda emekli olabiliyorlar (15 yıl sigorta süresi ve 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olanlar 3600 gün, 1.10.2008- 31.12.2008 arası sigortalı olanlar 3700 gün, 2009’da sigortalı olanlar 3800 gün, 2010’da sigortalı olanlar 3900 gün ve 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren sigortalı olanlar 3960 gün prim şartlarına tabi olarak).

BAĞKUR’DAN DAHA ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 1 Mart 1967 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 28 Mart 2008 olup toplam 4099 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? Erken emeklilik hakkım var mı? 

Cevap: SSK’dan iki şekilde emekli olabilirsiniz.

1) 2901 gün daha prim ödeyip priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte (7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarıyla).

2) 401 gün daha prim ödeyip priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 28 Mart 2033’te (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak). Ayrıca isteğe bağlı olarak 1301 gün prim ödeyip toplam priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 1 Mart 2027 tarihinde Bağkur’dan emekli olmanız da mümkün. Bu seçenekte daha erken emekli olmaktasınız.

BABANIZ İÇİN 2 SEÇENEK VAR

SORU: 1 Ocak 1965 doğumlu babamın SSK başlangıç tarihi 1 Ağustos 1997 olup 2003 yılından bu yana Bağkur’dan faydalanıyor. Ne zaman emekli olabilir? 

Cevap: Bağkur’luların emekli olma şartlarını 1 Haziran 2002 itibarıyla olan prim gün sayıları belirliyor. Babanızın SSK’ya ne kadar prim ödediğini belirtmemişsiniz. Sorunuzu babanızın 1 Ağustos 1997’den itibaren aralıksız prim ödediği varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Bağkur’da emekli olmak için 9000 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi.

Ara vermeden prim öderse primini 9000 güne tamamlayacağı 1 Ağustos 2022’de emekli olabilir. Askerliğini sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalı. Askerlik süresinin bir yılını borçlanarak primini 9000 güne tamamlayıp, hemen emekli olması da mümkün (9000 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabi olarak).

EMEKLİ İKRAMİYESİ İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİYOR?

Soru: 31 Temmuz 2021 tarihli yazınızı okudum. ‘1 Ekim 2008’den önce memur olanlar görevinden istifa ettiğinde emekli olduktan sonra memuriyette geçen süreleri için emeklilik ikramiyesi ödeniyor’ demişsiniz. Bu konuda nasıl ve nereye müracaat etmemiz gerekiyor?  

Cevap: 1 Ekim 2008’den önce memur olarak göreve başlamış ve istifa etmiş olsanız da daha sonra sadece memuriyet hizmetinizle emekli olmuş ve emekli ikramiyeniz ödenmemişse, memuriyet sürenize ilişkin emekli ikramiyenizin ödenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekir.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.