e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sigorta başlangıcı adınıza ilk defa prim ödenen tarihtir

03.06.2020 05:04 | Güncelleme: 03.06.2020 05:04

SSK girişim 1 Haziran 1995’te oldu. Ama prim 1996’da yatmış. Bu durumda sigortam hangi yıldan başlamış olur? Normal koşullarda ya da yaştan ne zaman emekli olurum?

Sigorta başlangıç tarihi; kişileri emekli eden sigorta kollarına ilk defa çalışma süresi bildirilen gündür. Dolayısıyla emeklilik açısından sigorta başlangıç tarihi olarak 1996 yılı alınacaktır.

Buna göre 5825 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabileceğiniz gibi, 3600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALIRKEN EMEKLİLİK PRİMİ ÖDENMEZ

Soru: Çalıştığım fabrika salgın nedeniyle üç aylık süre için kapandı. Çalışanlar için işveren, kısa çalışma maaşına başvurdu. Devletten, yaklaşık olarak maaşımızın yarısı kadar para almaktayız. 180 gün daha prim ödersem emekli olacağım. Bu üç aylık sürede primimi kim yatıracak? İşveren mi yoksa devlet mi? 

Cevap: İşsizlik ödeneğini, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan almaktasınız. Kısa Çalışma Ödeneği aldığınız sürece (üç ay) adınıza Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi yatırılacak ve siz, eşiniz ve varsa hak sahibi çocuklarınız sağlık yardımı alacaksınız.

Ancak, kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) ne işveren ne de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan prim ödenmez. Maalesef Kısa Çalışma Ödeneği alınan ve emeklilik primi ödenmeyen süreyi borçlanma hakkı da bulunmuyor. Netice itibarıyla emekli olmak için Kısa Çalışma Süresi bittikten sonra 6 ay daha çalışarak prim ödeyeceksiniz.

1853 GÜN DAHA PRİM ÖDEYİP 58 YAŞINIZI BEKLEYECEKSİNİZ

Soru: SSK giriş tarihim 1 Kasım 1990’da oldu. 1747 gün prim ödemem var. Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. 3703 gün daha prim ödeyerek priminizi 5450 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (muhtemelen bu tarihte 47 yaşınızı da doldurmuş olacağınızdan).

Ayrıca 1853 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

ANNENİZ BAĞKUR’A 3100 GÜN DAHA PRİM YATIRMALI

Soru: 1 Ocak 1963 doğumlu annemin, sigorta başlangıcı 2007’de oldu. 2300 gün çiftçi Bağkur’una prim ödemesi var. Bağkur’u 2014 yılında kapattırdık. Prim ödemiş olsa, ne zaman ve nasıl emekli olabilir? 

Cevap: Anneniz çiftçi Bağkur’undan emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. 3100 gün daha prim ödeyerek, priminizi 5400 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

Son 1260 günü sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemek şartıyla, 2200 gün daha prim yatırarak primini 4500 güne tamamlaması halinde, 2032’de 25 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı tarihte SSK’dan emekli olması da mümkün.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL