e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Sigortalılara Sürpriz Haklar

19.12.2014 11:04 |

6552 sayılı Kanunla yapılan düzenlemenin Eylül ayında yürürlüğe girmesine rağmen, sigortalıların merakla beklediği SGK genelgesi 3 ay sonra yayınlandı.

 Doğum borçlanmasında çocuk sayısının 3’e çıkarılması ve SSK yanında Bağ-Kur sigortalıları ile memurlara da doğum borçlanması hakkının verilmesine ilişkin düzenlemenin detayları 2014-32 sayılı genelge ile belirlendi.

SİGORTALILARA SÜRPRİZ HAKLAR

2925 sayılı Kanuna tabi olan sigortalılar ile 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tabi olan sigortalar eski uygulamaya göre doğum borçlanması yapamıyordu.

Genelge ile “yasama yetkisini” kullanan SGK, bu hakkı SSK tarım sigortalıları ile 20 nci madde sigortalılığı sona erenlere de verdi. Bununla da yetinmeyen SGK “evlatlık” alınan çocukları da borçlanma kapsamına dahil etti.

Genelge de sigortalılar lehine olan bir çok düzenleme yer almaktadır. Buradaki soru ise şudur. Eğer SSK tarım sigortalıları, banka sandıklarında çalışmış olanlar ve evlatlık alınan çocuklar için borçlanma yaptırabiliyor ise 6 yıl boyunca bu sigortalılara bu hak niçin kullandırılmadı?

Eğer, şimdi yapılan doğru ise 6 yılın hesabını kim verecek? Eğer şimdi yapılanlar yanlış ise bu yanlışlığın hesabını kim verecek?
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.