e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sigortasız İşçinin Kıdem Tazminatı Hakkı

30.11.2019 06:59 | Güncelleme: 30.11.2019 06:59

Bir ülke gerçeği olarak sigortasız çalıştırma, öyle bir dizi önlemle sıfırlanacak bir olgu değil. Ne yazık ki sigorta prim maliyetlerinin bir yandan yükselirken devlet açısından toplanan kaynağın da düşmesi son tahlilde bu alışverişten kimsenin kazançlı çıkmadığını ortaya koyuyor.

Emek kesimi temel yasam fonksiyonlarını sürdürebilmek için bu şartlarda çalışmayı kabullenmek zorunda bırakılırken bu durumun hayatın gerçeklerine uygun düşmeyen tedbirlerle düzelmesi de yakın gelecekte beklenemiyor.

Ücretler Elden mi?

İşçi bu durumda kaldığında haklarını bilirse bir adım atabiliyor. Örneğin 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her tür ödemeleri, işverenlerinin Türkiye genelinde çalıştırdığı işçi sayısının en az 5 olması durumunda, ilgili ödemelerden kanuni kesintiler yapıldıktan sonra bankalar aracılığı ile yapılması gerekiyor.

Ödemelerin bankalar aracılığı ile yapılmaması halinde, 4857 sayılı İş Kanunu 102’nci maddesi gereği işverene banka aracılığı ile ödeme yapılmayan her bir işçi ve ödeme yapılmayan her ay için idari para cezası veriliyor.

Aynı kanun gereğince işçiye asgari ücret altında ödeme yapılması da idari para cezası ile karşılanıyor. Diğer bir ifadeyle asgari ücretin altında yapılan ödeme, işverenin bu şekilde ödeme yapılan her bir işçi ve her bir ay başına 2019 yılı itibariyle 236 TL idari para cezası ödemesini gerektiriyor.

İşverenin;

Çalışanın İşe Giriş Bildirgesini SGK’ya bildirmemesi halinde brüt asgari ücretin iki katı tutarında,

Aylık Prim ve Hizmet Belgesini vermemesi ya da gerçek dışı bildirmesinden dolayı da her ay yine brüt asgari ücretin iki katı,

tutarında idari para cezası uygulanması gerekiyor.

Sigortasız İşçinin Kıdem Tazminatı?

Bilindiği gibi işçinin iş sözleşmesinin bağlı bulunduğu kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik ya da malulluk aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla feshedilmesi halinde kıdem tazminatı alacağı doğuyor.

Fesih bu şekilde işçi tarafından gerçekleştirilebileceği gibi işveren tarafından da geçerli neden iddiasıyla gerçekleştirilebiliyor ve gene kıdem tazminatı hakkı doğmuş oluyor.

Bu bağlamda primi yatırılmayan işçinin öncelikle hizmetlerini mahkeme yoluyla tespit ettirmesi gerekiyor.

Sigorta süresi yahut gerçek prime esas ücret belirleme konuşunda açılacak davanın alacak davasından ayrı tutulması, olayın gelişimine göre bazen tespit davasının alacakları almada tek başına etkin olabileceğini, gerçek ücret primi/ gösterilen prim arası farkın ileride bağlanacak aylığa net etkisinin saptanmasının sigortalı açısından gerekliliğini vurgulamak gerekiyor.

Sigorta süresi belirlendikten işveren bu konuda ödeme yapmazsa, öncelikle zorunlu olarak arabulucuya başvurulması, anlaşma sağlanamazsa kıdem tazminatının tahsili için iş mahkemesinde dava açılması şart bulunuyor.

Her halükarda zamanaşımı sürelerine dikkat edilerek doğru adımlar atılması için konuya hakim yetkin bir uzmana başvurulmasını öneriyoruz.

İşçisi tarafından bu nedenlerle bir hak arayışına girişilmiş işverenlerin de bu olumsuz durumdan en az hasarla ayrılması için yine yetkin bir sosyal güvenlik müşavirinden destek almasında büyük yarar bulunuyor.

Halil Tezel


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !