e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Şirketlerin Mali Yapılarının Güçlendirilmesine Yönelik Öneriler

27.05.2019 07:47 |

Şirketlerin Mali Yapılarının Güçlendirilmesine Yönelik Öneriler Raporu

2018 yılı Türkiye ekonomisi açısından zor bir yıl oldu. Küresel çapta borçlanma maliyetlerindeki artış ve gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı Türkiye’yi de olumsuz etkiledi. Bunun yanında TCMB’nin elindeki temel para politikası aracı olan kısa vadeli faiz oranını geç artırmış olması, kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimleri ve artan siyasi gerilim hem döviz kurunda yüksek artışlara hem de enflasyon oranının yüzde 20 eşiğini geçmesine yol açtı. Ayrıca, özellikle, genç işsizlik oranı olmak üzere, işsizlik oranı oldukça yüksek seviyelere çıktı. Ekonomik sorunlar dolayısıyla 2018 yılında iflas eden ya da konkordata ilan eden tacir sayısında önceki yıllara göre artış görüldü.

TÜİK verilerine göre cari açık 2018 yılında da devam etti, ihracat 168 milyar dolar ithalat ise 223 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. TCMB verilerine göre halen özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu 210 milyar ABD Doları civarındadır. 

Ekonomik sorunların kamu maliyesine olan etkisi, daralan yurtiçi talep sebebiyle bütçe gelirlerinin yaklaşık üçte ikisini oluşturan dolaylı vergilerin tahsilinde sıkıntılar yaşanmasına neden oldu, talebi güçlendirmek ve fiyat artışını kontrol etmek amacıyla vergilerde indirime gidilmesi bu süreci daha da zorlaştırdı.

2017 yılında merkezi yönetim bütçe giderleri 677,7 milyar TL, faiz dışı bütçe giderleri 621 milyar TL, bütçe gelirleri ise 630,3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bütçe 47,4 milyar TL açık vermiş, faiz dışı fazla ise 9 milyar TL olmuştu. Bu eğilim, 2018 yılında da devam etti, yükselen enflasyon oranının da etkisiyle merkezi yönetim bütçe giderleri 830,4 milyar TL, faiz dışı bütçe giderleri 756,5 milyar TL, bütçe gelirleri ise 757,5 milyar TL olarak gerçekleşmişti. Bütçe 72,6 milyar TL açık verdi, faiz dışı fazla ise 1,3 milyar TL olmuştur. 

Bu ekonomik tablo içerisinde 2018 yılında diğer ülke paraları karşısında Türk Lirasının değer kaybı ve enflasyon oranında artışı, işletme faaliyetlerini ve bunun sonucu olarak işletme bilançolarını olumsuz etkiledi. 

Enflasyon dolayısıyla işletme aktiflerinde yer alan varlıklar gerçek değerinden daha düşük bedelle gösterilirken, borçların ödenmesi için bu varlıkların satılması, fiktif kazançlar için fazladan vergi ödenmesi sonucunu doğurdu. Yine işletmelerin yurtdışı alım ve satımlarına dayanan ve döviz kuru değişiminden doğan fiktif alacak ve borçlar dolayısıyla gerçek olmayan karlar ve zararlar ortaya çıktı. Bu aynı zamanda işletmelerin, sorunlu dönemlerinde ihtiyaç duydukları kredilerin bankalara sundukları olumsuz bilançoların finansman kaynaklarını olumsuz etkilenmesi sonucunu doğurdu. 

Bu çalışmada, ekonomik sıkıntı dönemlerinde işletmelerin dikkate almaları gereken vergi uygulamaları konusunda bilgilendirmeler bulunmasının yanı sıra, işletme mali tablolarının düzenleyicisi ve dengeleyici konumunda olan mali müşavirleri yönlendirici düzenlemelere de yer verilmiş ve işletmelerin mali yapılarının güçlendirmelerine yönelik idari ve yasal uygulamalar konusunda önerilerde de bulunulmuştur.

Şirketlerin Mali Yapılarının Güçlendirilmesine Yönelik Öneriler Raporuna bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Masis YONTAN 

TÜRMOB Genel Başkanı

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.