» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Son Değişikliklerle Kısa çalışma ve fesih yasağı

 
23.02.2021 05:45 | Güncelleme: 23.02.2021 05:45

Neredeyse bir yıla yakın bir süredir Covid-19 Sebebiyle Kısa Çalışma Uygulanmakta ve aynı zamanda 17 Nisan 2020den bu yana da Geçici fesih yasağı ve pandemi ücretsiz izin nakdi ücret desteği uygulanıyor.

7226 Sayılı Torba Kanun'la yapılan değişiklik uyarınca, Covid-19 kolaylaştırılmış kısa çalışma düzenlemesinde, 26 Mart 2020 ila 30 Haziran 2020 arasında kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan çalışanlar kısa çalışmadan yararlandırılmıştı.

7226 sayılı Kanunla yapılan düzenleme ile 30/6/2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere, yeni koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için, iş yerinde kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması yetkisi Cumhurbaşkanına verilmiştir.

KÇÖ UZATMA KARARI

Son olarak Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile kısa çalışma ödeneğinin son kez 31/03/2021 tarihine kadar uzatılacağı duyurulmasının ardından 19 Şubat 2021 Tarihli ve 31400 Sayılı Resmi Gazete'de 3556 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile KÇÖ 31/03/2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Diğer bir deyişle 2021 Ocak ayında KÇÖ'ye yeni başvuru yapan işverenler yönünden 3 aylık sürenin bitim tarihine kadar KÇÖ'den yararlanılması mümkün olacaktır.

Geçici fesih yasağına dair düzenleme 17 Mart 2021 itibariyle kalksa dahi, kısa çalışma uygulaması devam eden işyerleri fesih yasağına uygun davranmakla yükümlü olacaktır.

Dolayısıyla kısa çalışma uygulanan işyerinde fesih yasağı, 17 Mart 2021 tarihinden sonra olmak koşuluyla kısa çalışma uygulamasının sona erdiği günü takip eden gün itibariyle kalkacaktır. İşyerlerinde kısa çalışma uygulaması bulunan işyerlerinin, uygulama sona erinceye kadar fesih yasağına dikkat etmeleri önem arz etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın KÇÖ'yü 30.06.2021 tarihine kadar uzatma konusunda yasal yetkisi bulunduğunu hatırlatmakta da fayda var.

GEÇİCİ FESİH YASAĞI VE PANDEMİ ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

Covid-19 pandemisi nedeniyle çalışanların korunması amacıyla geçici bir süreyle içten çıkarma kısıtlaması getirilmişti. 4857 sayılı İş Kanununa 7244 sayılı Kanunla eklenen Geçici 10. Madde ile işverenlerin İş Kanunu kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş/hizmet sözleşmelerinin, 17.04.2020 tarihinden itibaren üç ay süreyle 4857/25'inci maddesinde ve diğer kanunların ilgili hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği hükme bağlanmıştı.

7244 sayılı Kanunla 17.4.2020 tarihinde uygulama başlayan geçici fesih yasağı en son 30.12.2020 tarih ve 31350 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan 3344 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile 17.03.2021 tarihine kadar (Cumhurbaşkanı'nın 30.06.2021 tarihine kadar uzatma yetkisi bulunmaktadır) uzatılmıştı.

KÇÖ uygulamasında düzenlenen fesih yasağı 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23 üncü maddesi ile kısa çalışmanın devam ettiği tarihe kadar sürmektedir. Kısa çalışma uygulaması 31/03/2021 tarihinde sona ererken, 7244 sayılı Kanunla getirilen ve bugüne kadar uzatılan pandemi ücretsiz izin ve geçici fesih yasağı ile ilgili bir uzatma kararı alınmadığından dolayı 17/03/2021 tarihinde sona ermektedir.

Resul Kurt


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.