e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Son yedi yıldaki prim ödemesi emekli olunacak kurumu belirliyor

08.10.2019 07:10 | Güncelleme: 08.10.2019 07:10

1967 doğumluyum. 1983 sigorta girişliyim. 1999’da Bağkurlu oldum. 20 yıldır Bağkurluyum. Ama emekli olamıyorum. Neden? Bana diyorlar ki ‘dükkanı kapat git, 3.5 sene sigortalı bir işte çalış emekli ol.’ Buna ne gerek var? Kanunda böyle bir düzenleme var mı?

Cevap: Maalesef kanunda böyle bir düzenleme var. Primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunuyor. Son yedi yıl Bağkurlu olduğunuzdan, Bağkur şartlarıyla emekli olacaksınız. Bağkur’dan emekli olmak için ya priminizi 9000 güne tamamlayacak ya da 58 yaşın dolmasını bekleyeceksiniz. Bu iki seçenekte de aranan şartları sağlamadığınızdan Bağkur’dan emekli olamıyorsunuz.

Söylenen gibi sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde son yedi yıl kuralına göre SSK’ya tabi olur. 1983’teki başlangıcınızın 23 Kasım’dan önce olduğunu varsayarsak, SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabi olarak, priminizi 1260 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (hemen başlayıp ara vermeden prim öderseniz Nisan 2023’te). Esasında Sosyal Güvenlik Planlaması yapsaydınız, son 1260 günü SSK’ya ödemek şartıyla toplam 5150 gün prim ödeyip 2014’te 47 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirdiniz.

ANNENİZ BAĞKUR’A 450 GÜN PRİM ÖDEDİKTEN SONRA SSK’YA GEÇMELİ

Soru: 1968 doğumlu annemin Bağkur girişi 2003’te. 5290 gün primi var. Fakat SSK’dan emekli olmasını istiyoruz. Ne zaman SSK’ya geçmesi gerekir?  

Cevap: Anneniz Bağkur’a 450 gün daha prim ödedikten sonra, Bağkur’u kapatıp sigortalı çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemesi halinde, SSK’da emekli olmak için 7000 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabi olur. 1260 günle primini de 7000 güne tamamlamış olacağından, daha sonra prim ödemese de 2026’da 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir.

EYT’NİN MALİYETİ HESAPLANIYOR

SORU: 1978 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 15 Ocak 1995. Toplam 5350 gün prim ödemem bulunuyor. 3 çocuğum var. EYT yasası çıkarsa emekli olabilir miyim?

CEVAP: Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. 400 gün daha prim ödeyerek priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğumlarınızın sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen 400 gününüz varsa, prim eksiğinizi doğum borçlanmasıyla tamamlayabilirsiniz.

Priminizi 5750 güne tamamladıktan sonra bir emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa, siz de yararlanırsınız. Ancak sorunuzun bu kısmına yasa çıkıp, yasa görüldükten sonra daha sağlıklı cevap verilebilir. Çünkü yasanın çıkıp çıkmayacağı belli olmadığı gibi, henüz ortada bir yasa tasarısı da yok. Şu anda yapılan, EYT’nin getireceği maliyetin hesaplamasıdır.

3600 GÜNLE 60 YAŞIN DA DOLMASI GEREKİYOR

SORU: 1972 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1990. Acaba 3600 günle emekli olabilir miyim?

CEVAP: 3600 günle emekli olma hakkınız var. Ancak sadece 3600 günle emekli olunamıyor. 3600 günle 60 yaşın da doldurulması gerekiyor. 3600 günle 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

YETİM AYLIĞINI ETKİLEYEN PEK ÇOK PARAMETRE VAR

SORU: Emekli Sandığı’na yetim aylığı başvurusu yaptım. Ne kadar aylık bağlanır?

CEVAP: Ne kadar aylık bağlanacağı, üzerinden aylık alacağınız kişinin (yani anne veya babanızın) derece, kademe, hizmet süresi, ek göstergesi ve yaptığı göreve ve sizden başka aylık alan olup olmadığına göre değişir. Bu bilgilerin tamamı olmadan ne kadar aylık alabileceğiniz hesaplanamaz.

TEK EKSİK 52 YAŞ

SORU: 1973 doğumluyum. SSK başlangıcım 8 Ekim 1990. Toplam 8300 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğu için bundan sonra prim ödemeseniz de 2025’te 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Posta 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL