e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Sosyal Güvenlikte çözüm bekleyen sorunlar

12.11.2018 07:53 | Güncelleme: 12.11.2018 07:53

Yeni Yılda Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatını ilgilendiren, doğum yapan Anne den üniversiteli gençlere, zora giren patrondan evlenen çiftlere kadar tüm kesimlere doğrudan yansıyacak bir paket hazırlandı.

2019 Yılı Hükümet Programında tüm kesimleri ilgilendiren destek paketleri tek tek açıklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2019 bütçe sunumunu yaptı. Bakan Selçuk gelecek yıl için 103 milyar liralık bütçe ayrılan sosyal güvenlik ve çalışma yaşamına ilişkin önemli mesajlar verdi.

Sayın Bakan tarafından açıklanan yardımların Eğitim, Sağlık, İşsizlik, Ödeme güçlüğü çeken işveren, gibi başlıklar altında toplandığını görüyoruz.
Ülkemizin Ekonomik yapısının güçlenmesi, beraberinde Sosyal Devlet olmanın gereklerini yerine getirme çabasının da devreye girdiğini, kurumları ile birlikte harekete geçtiğini göstermektedir.

Sözünü ettiğimiz paket içerisinde özellikle çalışma hayatını ilgilendiren desteklerin öne çıktığını, Hükümetin çalışma hayatında ki daralmanın işverenler üzerindeki olumsuz etkisini kırmak, işverenlerin yükünü hafifletmek, istihdam hedefinden şaşmanın önüne geçmenin hedeflendiğini bununla birlikte de doğrudan vatandaşın cebini ilgilendiren destekleri de devreye sokarak, sağlık sorunu yaşayan vatandaşına kucak açmak, Çoklu doğum yapan ihtiyaç sahibi Anneye de yardım yapmak suretiyle Sosyal Devlet olmanın ve kazandıkça paylaşmanın örneğini ortaya koymaya çalıştığını görüyoruz.
Atılan bütün bu adımların yerinde olduğunu ortaya koyarken . Bu desteklerin yanında özellikle Sosyal Güvenlik sistemi ve İş mevzuatında yaşanan bazı sorunlarında ele alınması gerektiğini buradan belirtmemiz gerekir. Madem ki sorundan bahsettik o halde sorunların neler olduğunu Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendi ye arz edelim.

Çözüm bekleyen Sorunların başında neler geliyor ?

– Ölüm Aylığı bağlama şartlarının tekrar gözden geçirilmesi (Mevcut düzenlemeden en fazla kadınlarımız mağdur oluyor)
– Kadınlarımızın Doğum Borçlanması sorunu .(Doğumdan önceki Sigorta meselesi)
– Emekli Aylığı Bağlama sistemi
– İş mevzuatında yer alan bazı düzenlemelerin yargı içtihatları ile bütünleştirilerek uygulama birlikteliğin oluşturulması.
– İşsizlik Sigortasın dan yararlanma koşullarının tekrar ele alınması .
Yukarıda belirttiğimiz konuların çözüme kavuşturulması, Hükümetin yeni yıl hedeflerine ulaşmasına büyük katkı sağlarken, Sosyal Devlet olmanın da hazzını yaşatacaktır.

Özgür KAYA
turkgun.com
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.