e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

20.08.2019 06:06 |

Günümüz koşullarında teknolojinin gelişmesiyle birlikte hukuk kuralları ile mevzuatlarında yeni hukuki normların ortaya koymasını gerekli kılmaktadır.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu uyarınca oluşturulan bilgi bankası ile Adres Kayıt Sistemi ile Türk Vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yerleşik yabancıların yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin elektronik ortamda merkezi bir yapı içerisinde güncel olarak tutulması ve adres konusunda dağınıklığa son verilmesi amaçlanmıştır.

Bu kapsamda belediyeler ve il özel idareleri tarafından ülke genelinde numaralama ve levhalama çalışmaları yapılarak ulusal adres veri tabanı oluşturulmuştur.

Türkiye’de dört veri tabanı bulunmaktadır. Kimlik bilgilerinin olduğu (MERNİS) Kimlik Paylaşım Sistemi, adres bilgilerinin tutulduğu (UAPS) Ulusal Adres Paylaşım Sistemi, Tapu ve kadastro bilgilerinin kayıtlı olduğu (TAKBİS) Tapu Kayıt Bilgi Sistemi, tüzel kişilerin kayıtlı olduğu (MTK) Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi sistemidir.

Gerçek ve tüzel kişiler tarafından mal veya hizmet alım satım ile kira sözleşmeleri olmak üzere yapılacak tüm sözleşmeler için tarafların sözleşmede belirtilen adresleri ile sözleşme yapılan yere ilişkin adreslerin, adres kayıt sisteminde belirtilen adrese yer verilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Yapılacak sözleşmede yazılan adres ile sistemde kayıtlı bulunan adreslerin farklı olması halinde, Kamu kurum ve kuruluşlara müracaatlarda problem yaşanmaktadır. Bu sebeple özen gösterilmesini önemle tavsiye ederiz.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.