e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Staj Sigortasından Emeklilik TBMM de Çözülecek Mi?

02.04.2016 05:21 |

Staj Sigortasından Emeklilik TBMM de Çözülecek Mi?

5 Mayıs 1970 doğumluyum. 1986 ve 1987 yıllarında İş Bankası’nda staj yaptım. SGK’nın sitesinden baktığımda 2013 Mayıs’a ayında emekli olacağım belirtildi ama sonra staj sürelerinin iptal edildiğini duydum.Ben staj süremi alabilir miyim? 

 

Yeşim Hanım, staj veya çıraklık sigortası asla emeklilik için başlangıç değildir. Evet, stajyerlik döneminde alınan sigorta sicil numarası ve sigorta kartı geçerlidir. 

Ancak işveren tarafından ödenen primler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi olmadığı için emeklilik başlangıcına sayılmaz. Sosyal güvenlik sisteminde iki tür bildirim ve prim ödeme biçimi bulunuyor. Bunlardan ilki ‘kısa vadeli sigorta kolları’ dediğimiz iş kazası, meslek hastalığı, hastalık analık sigortaları oluyor. İkincisi de ‘uzun vadeli sigorta kolları’ dediğimiz yaşlılık, malullük, ölüm sigortası oluyor. Emeklilik hakkı için gereken primler uzun vadeli sigorta primleridir. Kısa vadeli sigorta ödemeleri sadece çalışılan-staj yapılan sürede çalışanın-stajyerin başına gelebilecek meslek hastalığı ve iş kazası içindir ve primlerini okulları öder.

İşveren sigortalı bildirmiş olabilir

19.06.1986’da uygulamaya başlayan ‘3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’ gereği bu tarihten itibaren meslek lisesi öğrencilerinin sigortası öğrenim gördükleri okul tarafından yapılmaktadır. Bu tarihten önce stajyer ve çırakların sigortasını işyerleri ödüyordu. Bazı işletmeler staja gelen öğrencilere kısa vadeli stajyerlik-çıraklık sigortası yerine uzun vadeli sigorta da yapabiliyordu. Bu durumdaki stajyer ve çıraklar için staj başlangıcı aynı zamanda emeklilik için başlangıç kabul ediliyor.

Bu durum sigorta hizmet dökümünde de görülebiliyor. Eğer sadece kısa vadeli sigorta bildirimi yapılmışsa stajyer sigortası yapılan birisi için SGK web sayfasında işe giriş tarihi yazar ama işe giriş yazan yıllar için prim ödeme gün sayısı ve kazanç görünmez. Stajdan sonra ilk normal işe giriş (uzun vadeli prim ödenme) tarihinden itibaren de gün sayısı ve kazanç görünür.

Stajdan sonraki doğumları borçlanabilirsiniz

Normal şartlarda staj süresi sigortalılığı emeklilik için başlangıç kabul edilmiyor.

Emeklilik hesabı bakımından başlangıç sayılmasa bile ‘meslek lisesi stajı’ veya ‘çıraklık sigortası’ başlangıcından sonra ve normal sigortalılıktan önce doğum yapanlar isterlerse doğum borçlanması yapıp emekliliklerini azami 6 seneye kadar öne alabilirler. Zira doğum borçlanması için doğumdan önce çalışmış olmak değil, tescil edilmiş olmak yeterli bulunuyor. 1987 yılında Turgut Özal hükümeti ‘3351 sayılı Kanun’ ile bu konuda bir düzenleme yaptı.

Ek Geçici 1’inci madde olarak 506 sayılı Yasa’ya eklenen düzenleme ile şu değişiklik yapıldı: “506 sayılı Kanun’a tabi olarak çalışan veya isteğe bağlı sigortaya yahut topluluk sigortasına prim ödemekte olan sigortalılardan; kamu kurum ve kuruluşları ile askeri işyerlerinde kurulmuş olan resmi nitelikteki çıraklık okullarına çıraklık mukavelesi ile giren ve okullarını başarı ile bitirenlerin çırak okullarında 05/07/1977 tarihinden önce geçen başarılı eğitim ve öğrenim sürelerini, bu Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde (24 Nisan 1988’e kadar) yazılı talepte bulunmaları halinde ve bu Kanunun 78’inci maddesi ile belirlenen prime esas kazancın alt sınırının talep tarihindeki tutarı üzerinden hesaplanacak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin tamamını 2 yıl içinde ödemeleri şartı ile borçlandırılır.

Borçlandırılan sürenin karşılığı olan gün sayısı, sigortalının prim ödeme süresine katılır. Şu kadarki bu Kanun’a göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür.” Bu düzenlemeden 24 Nisan 1988’e kadar başvuranlar faydalanabildi. Binlerce çırak ve stajyer bahse konu haktan yararlanarak borçlandı ve emeklilik tarihlerini öne aldı. Şimdi çıraklık ve stajyerlik dönemlerinin uzun vadeli primlerinin sigortalılarca ödenmesini öngören böyle bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var ve bu talep mutlaka Torba Yasa içine girmeli.

Bağ-kur’dan 51 yaşında emekli olacaksınız

Ali Bey, 12/01/1967 doğumluyum. 01/08/1987’de sigorta başlangıcım var 6 bin 925 gün sigorta primi ödedikten sonra 01/09/2008 tarihinde Bağ-Kur’lu oldum, Şubat 2016 sonuna kadar 2 bin 700 gün primim mevcut ve hala devam etmektedir. Askerliğimi 1989’da kısa dönem yaptım faydası olmadığını biliyorum.

Sormak istediğim SGK’ya başvurduğumda emeklilik yaşının 51 yaş yani 12/01/2018 olduğunu söylediler. Bağ-Kur emeklilik yaş çizelgesine göre ise 50 gösteriyor.

01/08/1987 giriş-01/06/2002 14 yıl 10 ay 25 yıla kalan 10 yıl 2 ay dolayısıyla 50 yaş. Bana söyledikleri sigortada yıl önemli Bağ- Kur’da prim günü esas alınırmış.

01/06/2002’ye kadar toplam 4 bin 675 günüm varmış bu da 12 yıl 11 ay 25 gün yapıyormuş ellerindeki çizelgeye göre 51’miş bu bilgiler doğru mudur yanlışsa nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? (Bülent Okumuş- Eskişehir) Verdiğiniz bilgilere göre Bağ-Kur öncesi SSK günlerinizden sadece 4 bin 675 günü 01.06.2002’nin öncesindeymiş. Emeklilik yaşı Bağ-Kur’lular için 01.06.2002 tarihindeki gün sayısına göre belli edilir. Buna göre 12 yıl, 11 ay, 25 gün kadar 01.06.2002’den geriye gittiğimizde 06.06.1989 tarihini buluruz. Bu tarihte göre de 51 yaşında Bağ-Kur’dan emekli olursunuz. Şayet, Bağ-Kur değil de SSK’lı olsaydınız bu durumda 01.09.1987 başlangıcınız sayılacak ve 50 yaşında emekli olacaktınız.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.