Staj Süresi Emeklilikte Başlangıç Sayıldı mı?

28.12.2017 06:21 |

Son günlerde sosyal medya da hızla yayılan yalan staj süresi sigorta başlangıcı sayıldı diyerek yalan rüzgarı oluşturuluyor.

Maalesef bu tip yalanları ortaya atanlar sonradan kendi yalanlarına inanır oluyorlar.

Yıllardır yazmamıza rağmen bir de siz bu işi bilmiyorsunuz 05/12/2017 Kanun çıktı artık staj süresi başlangıç sayılacak diyerek kendilerinin yalanına bize inandırmak hatta yazılarımızın yanlış olduğu yönünde ima ediyorlar.

OKUR SORUSU

Vedat Bey,

Emeklilik yaşı ile ilgili bir kaç yazınızı ve en son çıraklık ve stajyerlik dönemlerindeki sigortaların geçerliliği ile ilgili olan yazılarınızı okudum.

05.12.2017 tarihli, 30261 numaralı Resmi Gazetenin, 4. ve 5. maddesini okursanız, orada; ''Çalışmaya, mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar''ifadesi ile açık ve net bir şekilde staja başlama tarihinin emeklilik için sigorta başlangıcı sayılacağı belirtilmektedir.

 Yani sizin daha önceki yorumlarınız tamamen geçersizdir.! 

Şimdi ben Uzman bir kişi olarak size şunları sormak istiyorum;

1.  Bu intibakları kim veya kimler yapacak.?

2.  Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu 19 Haziran 1986 Yılında çıktı. Bu tarihten önceki staj yapanlar bu kanundan faydalanabilecekler mi?

3.  Ben teknik öğretmenim. 28 yıllık hizmetim var. Öğretmenliğe, 05.02.1990 tarihinde başladım. Normal şartlarda,  52 yaşında emekli olmam gerekiyor. Eğer bu kanun uygulanırsa, benim SSK başlangıç tarihim, meslek lisesindeki staja başlama tarihim olan; 20.09.1986 yılına çekilecek ki, bu durum da 49 yaşında emekli olabileceğim.

4.  Diğer taraftan benim şu an 10.220 iş günü prim ödemem var. 20.09.1986 tarihi ile 05.02.1990 tarihleri arasındaki boşluğu borçlanarak ödediğim takdirde benim avantajım olacak mı?

5.  Daha bir çok sorum var ama umarım ki Resmi gazeteyi okur ve bu konuda umutla beklentisi olanlara hayırlı bir haber verebilirsiniz.

**** 

Şimdi okurumuzun sorusunu adım adım cevaplayalım.(1.SORU)

Yönetmeliğin 11 inci maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

a) Birinci fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.”

Bunun açıklamasını;

5510/5’inci Maddesi (b) bakalım:

 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası;meslekî ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82 nci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır. Bu bentte sayılanlar, 4üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır.

*   5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen ;

*  aday çırak, çırak ,

*   işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası uygulanır denir…..EMEKLİ ETMEZ

*  meslekî ve teknik ortaöğretim,

*  yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler,

*  mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler,

*  kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler,

*  2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler

*  prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır…………………….EMEKLİ ETMEZ.

Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu 19 Haziran 1986 Yılında çıktı. Bu tarihten önceki staj yapanlar bu kanundan faydalanabilecekler mi?(2.SORU)

Kanun var mı yararlansın.

Ben teknik öğretmenim. 28 yıllık hizmetim var. Öğretmenliğe, 05.02.1990 tarihinde başladım. Normal şartlarda,  52 yaşında emekli olmam gerekiyor. Eğer bu kanun uygulanırsa, benim SSK başlangıç tarihim, meslek lisesindeki staja başlama tarihim olan; 20.09.1986 yılına çekilecek ki, bu durum da 49 yaşında emekli olabileceğim(3.SORU)

23/05/2002 göre 5434 göre hizmet süreniz belirler,bu sizi yanıltır.

Diğer taraftan benim şu an 10.220 iş günü prim ödemem var. 20.09.1986 tarihi ile 05.02.1990 tarihleri arasındaki boşluğu borçlanarak ödediğim takdirde benim avantajım olacak mı?(4.SORU)

Böyle bir boşluk doldurma yasalarımızda yok.Sadece 5510/41’inci maddesinde yazılı borçlanma esasları ile birlikte 5510 sayılan borçlanmalar dışında,yurtdışı borçlanma dahil başka bir borçlanma türü yok.

5.Sorunun değerlendirmesini sizler benim yerime yaparsınız.

VEDAT İLKİ
alitezel.com

Stajyerlere emeklilik yolu açan tasarı TBMM’de

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !