» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Staj Süresi Emeklilikte Başlangıç Sayıldı mı?

 
28.12.2017 06:21 | Güncelleme: 14.02.2018 10:46

Son günlerde sosyal medya da hızla yayılan yalan staj süresi sigorta başlangıcı sayıldı diyerek yalan rüzgarı oluşturuluyor.

Maalesef bu tip yalanları ortaya atanlar sonradan kendi yalanlarına inanır oluyorlar.

Yıllardır yazmamıza rağmen bir de siz bu işi bilmiyorsunuz 05/12/2017 Kanun çıktı artık staj süresi başlangıç sayılacak diyerek kendilerinin yalanına bize inandırmak hatta yazılarımızın yanlış olduğu yönünde ima ediyorlar.

OKUR SORUSU

Vedat Bey,

Emeklilik yaşı ile ilgili bir kaç yazınızı ve en son çıraklık ve stajyerlik dönemlerindeki sigortaların geçerliliği ile ilgili olan yazılarınızı okudum.

05.12.2017 tarihli, 30261 numaralı Resmi Gazetenin, 4. ve 5. maddesini okursanız, orada; ''Çalışmaya, mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar''ifadesi ile açık ve net bir şekilde staja başlama tarihinin emeklilik için sigorta başlangıcı sayılacağı belirtilmektedir.

 Yani sizin daha önceki yorumlarınız tamamen geçersizdir.! 

Şimdi ben Uzman bir kişi olarak size şunları sormak istiyorum;

1.  Bu intibakları kim veya kimler yapacak.?

2.  Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu 19 Haziran 1986 Yılında çıktı. Bu tarihten önceki staj yapanlar bu kanundan faydalanabilecekler mi?

3.  Ben teknik öğretmenim. 28 yıllık hizmetim var. Öğretmenliğe, 05.02.1990 tarihinde başladım. Normal şartlarda,  52 yaşında emekli olmam gerekiyor. Eğer bu kanun uygulanırsa, benim SSK başlangıç tarihim, meslek lisesindeki staja başlama tarihim olan; 20.09.1986 yılına çekilecek ki, bu durum da 49 yaşında emekli olabileceğim.

4.  Diğer taraftan benim şu an 10.220 iş günü prim ödemem var. 20.09.1986 tarihi ile 05.02.1990 tarihleri arasındaki boşluğu borçlanarak ödediğim takdirde benim avantajım olacak mı?

5.  Daha bir çok sorum var ama umarım ki Resmi gazeteyi okur ve bu konuda umutla beklentisi olanlara hayırlı bir haber verebilirsiniz.

**** 

Şimdi okurumuzun sorusunu adım adım cevaplayalım.(1.SORU)

Yönetmeliğin 11 inci maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

a) Birinci fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.”

Bunun açıklamasını;

5510/5’inci Maddesi (b) bakalım:

 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası;meslekî ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82 nci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır. Bu bentte sayılanlar, 4üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır.

*   5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen ;

*  aday çırak, çırak ,

*   işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası uygulanır denir…..EMEKLİ ETMEZ

*  meslekî ve teknik ortaöğretim,

*  yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler,

*  mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler,

*  kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler,

*  2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler

*  prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır…………………….EMEKLİ ETMEZ.

Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu 19 Haziran 1986 Yılında çıktı. Bu tarihten önceki staj yapanlar bu kanundan faydalanabilecekler mi?(2.SORU)

Kanun var mı yararlansın.

Ben teknik öğretmenim. 28 yıllık hizmetim var. Öğretmenliğe, 05.02.1990 tarihinde başladım. Normal şartlarda,  52 yaşında emekli olmam gerekiyor. Eğer bu kanun uygulanırsa, benim SSK başlangıç tarihim, meslek lisesindeki staja başlama tarihim olan; 20.09.1986 yılına çekilecek ki, bu durum da 49 yaşında emekli olabileceğim(3.SORU)

23/05/2002 göre 5434 göre hizmet süreniz belirler,bu sizi yanıltır.

Diğer taraftan benim şu an 10.220 iş günü prim ödemem var. 20.09.1986 tarihi ile 05.02.1990 tarihleri arasındaki boşluğu borçlanarak ödediğim takdirde benim avantajım olacak mı?(4.SORU)

Böyle bir boşluk doldurma yasalarımızda yok.Sadece 5510/41’inci maddesinde yazılı borçlanma esasları ile birlikte 5510 sayılan borçlanmalar dışında,yurtdışı borçlanma dahil başka bir borçlanma türü yok.

5.Sorunun değerlendirmesini sizler benim yerime yaparsınız.

VEDAT İLKİ
alitezel.com

Stajyerlere emeklilik yolu açan tasarı TBMM’de

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.