e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Staj ile başlayan sigortalılığım emeklilik yaşımı etkiler mi?

20.08.2019 06:04 | Güncelleme: 20.08.2019 06:04

1993 te meslek lisesinde okurken bir fabrikada staj yaptım. O zamandan hiç prim ödenmediğini gördüm. 2004 te SGKlı oldum. Staj ile başlayan sigortalılığım emeklilik yaşımı etkiler mi?

Staj ya da çıraklık döneminde yatırılan primler maalesef emeklilik hesabında kullanılmadığı gibi bu sigorta işe başlangıç tarihi olarak da kabul edilmiyor. Dolayısıyla o zaman prim ödenseydi bile bu primler meslek hastalığı ve iş kazasına karşı olan primlerolacaktı. 2004 yılındaki girişinize göre 60 yaş ve 7 bin gün şartlarıyla emekli olursunuz. Staj sigortası e-devlette sigorta başlangıcı olarak görünse de emeklilikte kullanılmıyor ancak sigorta numarası geçerli oluyor. Bir de kadınlar staj sigortasından sonraki doğumları borçlanabiliyor.

Emeklilik hesaplaması yapılırken işe başladığınız yaşa dikkat ediliyor. Bu yaşı mahkemede düzeltseniz de emeklilik hesabında kullanılamıyor. Ancak bir istisnası var...

Emeklilik hesaplaması yapılırken işe başladığınız yaşa dikkat ediliyor. Bu yaşı mahkemede düzeltseniz de emeklilik hesabında kullanılamıyor. Ancak bir istisnası var...

SORULARINIZA CEVAPLAR

1970 doğumluyum. 1989 yılının Ocak ayında sigortalı olarak çalışmaya başladım. 7500günden fazla prim ödedim. Halen çalışıyorum. Ancak ben mahkemeye giderek yaşımı değiştirdim. Gerçek doğum tarihim olan 1969 yaptırdım. Şimdi bir yıl erken emekli olma şansım var mı? 

Öncelikle şartlarınıza bakalım. 25 yıl 51 yaş ve 5450 gün gerekiyor. Priminiz ve yılınız tamam yaşınızın dolacağı 2021 yılını beklemeniz gerekecek. Emeklilik hesaplamalarında mahkeme kararı dahi olsa yaş düzeltmeleri dikkate alınmıyor. İşe ilk girişinizde nüfus cüzdanınızda hangi tarih yazıyorsa o geçerli sayılıyor ve tüm hesaplamalar bunun üzerinden yapılıyor. O yüzden sizin yaş düzeltme kararınız da bu hesaplamalara alınmayacaktır. Buradaki istisna sizin belgenizde farklı kayıtlarda farklı tarih olması durumu. Nüfus idaresi bunu düzeltiyor ve kayıtlardaki geçerli sayılıyor.

GERÇEK MAAŞIN İSPATI LAZIM

1975 doğumluyum. 1995 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım. Son işyerimde de 8yıldır çalışıyorum. Ancak gerçek maaşım 4 bin lira olmasına rağmen bankaya sadece asgari ücret yatırılıyor ve kalanı elden veriliyor. Hatta son dönemde maaşlar da gecikmeye başladı. Ben 3600 gün hakkıyla tazminatını almak istiyorum. Fakat gerçek maaşımdantazminatı nasıl hesaplatabilirim? 

Öncelikle belirtelim. Gerçek maaşın bordroda gösterilmemesi bir suçtur. Bu durumda işveren sizin geleceğinizi çaldığı gibi devletten de vergi ve prim kaçırmaktadır. Durumu hemen ALO 170'e bildirmelisiniz. Denetmenler gelerek gerekli işlemi yapacaktır. Bu durumda gerçek maaşınız da ortaya çıkacaktır. Ancak gerçek maaşınız ortaya çıkmaz vesizin tazminatınızı asgari ücretten hesaplarlarsa buna razı olmayın. Arabulucuya başvurup gerçek maaşınızın bordroya yansıtılmadığını dilekçenize ekleyin. Tabi gerçek maaşınızı gösterir belge ve şahitleri de bulundurun. Bunun için size elden ödeme yapanlar, ya da imzaladığınız belgeler önemlidir.

EMEKLİ MAAŞI DEĞİŞMEZ

657 sayılı kanun gereği emekliyim. Daha sonra sigortalı olarak çalışmaya devam ettimŞu anda prim de ödeniyor. Emekli maaşımda bir değişiklik olur mu? 

Emekli olduktan sonra yatırılan primler tamamen sağlık ile ilgili, yani iş kazası ve meslek hastalığına karşı. Dolayısıyla ikinci bir emeklilik sağlamadığı gibi emekliliğine veya emekli maaşınıza bir etkisi de bulunmuyor. Ancak emekli olduktan sonra çalışmanın önünde yasal bir engel yok. Çalışıp her iki maaşı da alabilirsiniz. Sadece devlet memuruolduğunuzda emekli maaşınız kesiliyor.

3.5 YIL TEK BAŞINA YETMEZ

İşe başlama tarihim Nisan 1994. Aralıksız olarak önce sigorta, sonra Bağ-Kur, sonratekrar sigorta olmak üzere primlerim yattı. Son kurumum olan sigortada 3 yıldır primim yatıyor. Bu kurumda 3.5 yılı tamamlarsam ve bundan sonra hiçbir kurumdan prim yatırmasam sigortadan emekli olur muyum? 

Son 7 yıllık sigorta döneminizde 3.5 yılı yani 1261 günü hangi kurumdan öderseniz o kurumdan emekli olursunuz. SSK'lı olarak 1261 günü tamamladığınızda şartları da sağlıyorsanız SSK'dan emekli olursunuz. Ancak sadece son 3.5 yılı SSK'dan ödemiş olmanız yetmez. Prim gün sayınızın 5675 olması ve yaşınızın da 54'ü doldurması gerekir.

TÜM KAZANÇLARA BAKILIYOR

Sigorta primlerim 1997 yılından 2006 yılına kadar asgari ücretten, 2006 yılından 31Aralık 2018'e kadar ise yüksekten yattı. Şu an işsizim. Asgari ücretten çalışırsam emekli maaşım düşer mi? Düşerse ne kadar düşer? 

Emekli maaşı hesaplanırken tüm kazançlarınıza bakılıyor ve üç ayrı dönem için ayrı ayrı hesaplama yapılıyor. Dolayısıyla son çalışmalarınızın etkisi olduğu kadar bu güne kadar ödenen primlerinizin de etkisi olacaktır. Asgari ücretten çalışmaya devam ederseniz emekli maaşınız düşmez ama yükselmez de. O yüzden asgari ücretten maaş gösterilmemesine dikkat edin. Gerçek maaşınızın bordroya yansımasını sağlayın.

Faruk Erdem


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL