e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Stajyer sigortası emekliliğe sayılmaya başladı mı?

17.01.2016 14:13 | Güncelleme: 29.12.2017 22:11

Staj günleri emekliliğe sayılıyor mu?

 Rize’den okurumuz Temel Karaisali soruyor: “Bünyamin bey, 1997’de meslek lisesinde stajyerlik yapmıştım, liseden sonra da çırak olarak çalıştım, o dönemlerden SSK numaram var. Sonra askerden dönünce 2001’de çalışmaya başladım SSK’lı olarak. Geçen gün e-devletten baktığımda o günlerdeki stajımı gördüm hizmetlerimde. Eskiden görünmüyordu. Şimdi emekliliğimi o eski tarihe göre mi hesaplayacağım? Stajyer sigortası emekliliğe sayılmaya başladı mı?

 

Sayın okurum, son günlerde çok sık gelen bir soruyu soruyorsunuz.
E-devlet sisteminden kendi gün dökümlerine bakan sigortalılar eskiden stajyer ve çırak olarak çalıştıkları dönemleri görmezlerdi.
Şimdi ise SGK’nın yeni uygulamaya başladığı sistem sayesinde gün dökümlerinde bu dönemleri de görebiliyorlar.

Bunu gören sigortalılar da normal olarak artık stajyerliğin emekliliğe yarayıp yaramadığını soruyorlar. Bu önemli zira, sayıları milyona varan sigortalı eğer stajyerliği emekliliğe sayılırsa hemen veya erken emekli olabiliyor..

Peki, stajyer sigortalılığının emekliliğe etkisi nasıl, neden hizmet dökümünde görünüyor? Ayrıntılı olarak açıklayalım…

STAJYERLERE KISA VADE UYGULANIYOR

İster lise ister üniversitede olsun stajyer olarak çalışanlar için SGK’ca (eskiden SSK’ca) bir sigorta sicil numarası veriliyor.

Veriliyor verilmesine de o dönem sigorta numarası verilmiş olması emeklilik açısından bir önem arz etmiyor.

Zira stajyerlik ve çıraklık sigortası emeklilik başlangıcına sayılmamakta… Çünkü çıraklığınız ve stajyerliğiniz döneminde uzun vadeli sigorta kolları değil, kısa vadeli sigorta kolları uygulanıyor.

Stajyerlik ve çıraklık ne kadar eski olursa olsun, bu dönem emekliliğe sayılmadığından emeklilik için kademeli sistemde yaş ve gün doldurma şartları için stajyer olunan dönemdeki tarih geçerli değil.

UZUN VADELİ SİGORTA KOLLARI NEDİR?

Bu vesile ile okurlarımızın zaman zaman karıştırdığı uzun vadeli sigorta kolları ile kısa vadeli sigorta kolları ayrımını hatırlatmakta fayda var. 
İş kazası, meslek hastalıkları, hastalık ve analık sigortaları kısa vadeli sigorta kolları olup, kısa vadeli sigorta risklerini karşılar. Genel Sağlık Sigortası primi de bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu sigortalar kişileri kısa vadeli risklere karşı korur. Sadece bu sigortaları kapsayan hizmetler emekliliğe sayılmaz; yalnızca hastane ve eczaneden faydalanmak, istirahat parası, iş kazası maaşı (geçici ve sürekli iş göremezlik ödenekleri), süt parası gibi bugün yararlanılan imkânları sağlar.

Uzun vadeli sigorta kolları ise yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarıdır. Bu sigorta kolları halk dilinde söylenen şekliyle emekliliğe sayılan sigortalardır. Bu sigorta kollarına ödenen primler yaşlanma, iş göremez hale gelme, ölüm gibi uzun vadeli risklere karşı koruma sağlar ve gelecekte emeklilik gün sayısı olarak size döner.

KİMLER SADECE KISA VADELİ KAPSAMINDADIR?

Bazı çalışanlar için yalnızca kısa vadeli sigortalılık kolları uygulanmakta.
Bunları topluca sayacak olursak şunlardır:

- Cezaevi ve tutukevinde çalıştırılan tutuklu ve hükümlüler,

- Aday çırak, çırak, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler,

- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanlar,

- 4/a ve 4/b kapsamında çalıştırılan harp malullüğü, terörle mücadele ve nakdi tazminat aylığı alan emekliler,

- İş-Kur kursiyerleri,


- Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri;


kısa vadeli sigorta kolları kapsamındadır.

NEDEN GÜN DÖKÜMÜMDE GÖRÜYORUM?

Gelelim neden SGK hizmet dökümünüzde staj ve çırak günlerinizi gördüğünüze.

Eskiden internetten hizmet dökümünüze bakarken o dönemki çıraklık ve stajyerlik sigortasını göremezdiniz. O dönemde aldığınız SSK numarası geçerli kabul edilir ama emekliliğe yaramadığından internette görünmezdi.

SGK yaptığı program değişikliği ile artık staj günlerinin de online sisteminde hizmet günü olarak görülmesini sağladı.

Ancak bu yalnızca sigortalıların hizmetlerinin daha iyi görülmesi açısından yapılan bir uygulama. Halen stajyer ve çırak sigortası sigorta başlangıcı kabul edilmiyor, emekliliğe yaramıyor.

Seçim öncesinde siyasetçilerin birçok konuda vaadi olsa da, stajyer veya çırak sigortasının başlangıca sayılması için bir vaatte bulunulmadı. Bu yüzden bu konuda okurlarımızın bir beklentiye girmelerini tavsiye etmeyiz.


Stajyer ve çırak sigortasının emekliliğe sayılması halinde yüzbinlerce kişi birden emekli olabileceği için bu konuda adım atılması zor…

Bünyamin Esen
www.memurhaber.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL