e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Stajyerle ilgili önemli değişiklik !

07.04.2016 05:21 |

TBMM’de gündeme gelecek diğer bir torbaya yasaya göre mesleki eğitim görmek amacıyla stajyer çalıştıran işletmelere devlet tarafından ücret desteği sağlanacak. Ücret desteği 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı süresi için geçerli olacak.

 3308 sayılı Kanuna göre stajyerlere verilen ücret, yirmiden az işçi çalıştıran işletmelerde stajyerlere net asgari ücretin %15’inden, yirmiden fazla işçi çalıştıran işletmelerde net asgari ücretin %30’undan az olamaz. Torba yasaya göre ücret desteği sağlanan sürede işçi sayısına bakılmaksızın tüm stajyer için net asgari ücretin %30 undan az ücret ödenemeyecek ve bu tutar üzerinden destek miktarı belirlenecektir.

Stajyer çalıştıran işletmelere sağlanacak destek tutarı, yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için 235,49 TL (ödenmesi gereken en az ücretin 2/3 ü), yirmiden fazla personel çalıştıran işletmeler 117,75 TL için (ödenmesi gereken en az ücretin 1/3 ü) olacak. Bu tutarlar İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır.

Buna göre stajyer desteği ile birlikte işletmeler 353,24 TL ödemeleri gerekirken yirmiden az personel çalıştıran işletmeler 117,75 TL, yirmiden fazla personel çalıştıran işletmeler 235,49 TL ödeyeceklerdir.

Stajını okulda tamamlayanlar ile staj bölümü YÖK listesinde yer almayanlar -stajı zorunlu olmayanlar- ücret desteği kapsamında değerlendirilmeyeceklerdir. Aday çırak veya çıraklar, işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrenciler için stajyer ücret desteğinden yararlanılacak.

Stajyer çalıştırma yükümlülüğü

3308 sayılı Kanuna göre on ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının yüzde beşinden az olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitim yaptırmak zorundadır. Diğer bir ifadeyle bir işletme 10 ve daha üzerinde kişi istihdam ediyorsa; stajyer çalıştırmak durumundadır. Stajyer çalıştırma yükümlülüğü olmakla birlikte beceri eğitimi yaptırmayan işletmeler, çalıştırması gereken her öğrenci için eğitim süresince 2016 yılı için 433,33 TL, yirmi ve daha fazla personel çalıştırılması halinde 866,67 TL Saymanlık hesabına para yatırmak zorundadırlar.

Stajyerlere ücret ödenmek zorunda mı?

3308 sayılı Kanuna göre sigorta primleri okulları tarafından karşılanan stajyerlere ücret ödenmesi zorunludur. Bu stajyere ücret ödenmemesi durumunda önce ihtar verilir. İhtar tebliğinden on gün içinde ücret ödenmezse 1.057 TL idari para cezası verilir. Ücret ödenmemeye devam edildikçe ceza tutarları artırılır. 

RESUL KURT
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.