e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Stajyerler her ay maa??n?z? al?n!

15.06.2015 05:28 |

Öğrenci ya da yeni mezunların staj dönemi açıldı. Resmi stajlar kayıtsız olamıyor. Üstelik stajyerlere para da ödeniyor. Bedava staj yapmayın!

 Okulların kapanmasıyla birlikte öğrenciler için staj dönemi başladı. Stajyerlik artık Türkiye'de önemli bir çalışma dönemi haline geldi. Yapılan düzenlemelerle stajyerler hem sigorta hem de ücret haklarına kavuştu. Staj yapmak özellikle gençlerin gelecekteki çalışma hayatları açısından büyük önem taşıyor. Mesleki eğitimin yanında alacakları pratik eğitim onlara çok şey kazandırırken CV'lerini de hayli zenginleştiriyor. Stajyerler mesleki eğitimin dışındaki işlerde çalıştırılamıyor. Yani stajyerlere getir-götür işleri değil eğitim gördükleri alanlarla ilgili görevler vermek gerekiyor. Stajyerler çalışmaları karşılığında belli miktarlarda ücret almak zorunda. Ayrıca okulları tarafından sigortaları da yaptırılıyor. Bu sigortalar mesleki hastalık ve kazalara karşı olduğu için emeklilik hesabından sayılmıyor. Stajyerlere 20 ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde asgari ücretin net tutarının yüzde 30'undan, 20'den az personel çalıştıran işyerlerinde 15'inden az ücret verilemiyor. Aday çırak ve çırağa asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemiyor. Fakat stajyerlerin ücret almaları için de belli şartlar var. Bu noktada üç farklı staj karşımıza çıkıyor.

ZORUNLU STAJ: Bu bölüm meslek lisesi ya da meslek yüksekokulu öğrencilerini kapsıyor. Sigortayı okul ödüyor. Ücreti ise işletmeler veriyor.

OKULUN TAVSİYE ETTİĞİ STAJ: Üniversitelerin diğer bölümlerinde okuyan öğrenciler bu kapsama giriyor. Üniversiteleri staj istese de işletmelerin ücret zorunluluğu yok. Ama bir engel de yok. Örneğin iktisat fakültesi öğrencisi için okul, stajı zorunlu kılabilir. Bu durumda öğrenciye ücret ödenmese de okulun sigorta yapması zorunlu.

İSTEĞEBAĞLI STAJ: Bazı arkadaşlarımız mesleki becerilerini geliştirmek ve tecrübe kazanmak için işletmelere giderek yaz aylarında çalışıyor. Ve bunun adına da 'staj' deniliyor. Bu durumda çalışanlar maalesef kanunun tarif ettiği stajyer kapsamına girmiyor. Bu durumda çalıştırılan öğrenciler normal personel gibi değerlendirilir. Eğer sigortası yapılmazsa kayıt dışı çalışan hükmüne girer. Bu yüzden böyle öğrenci çalıştıranların sigorta yapmaları ve en az asgari ücret ödemeleri zorunlu.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.