e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Stajyerlere borçlanma hakkının verilmesi yeniden gündemde...

12.12.2016 12:32 | Güncelleme: 01.03.2019 22:08

Stajyer olarak çalışıp sigorta numarası almış olanların yaşadığı mağduriyeti daha önceki yazılarıma konu yapmıştım.

Hatta göreve yeni gelen Bakanlarımızı bu konuda bilgilendirmek adına bize gelen okuyucu taleplerini kendilerine bu köşeden aktarmış, bu sorunun halli için önerilerde bulunmuştum. O tarihten bu yana sorunun çözümü ile ilgili hiç bir yol kat edilmedi. Ancak bu konudaki mağdur tarafların talepleri aynı canlılıkla devam ediyor. Her yeni gelen Bakana konunun tekrar hatırlatılması için bizleri soru yağmuruna tutuyorlar.
Malum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız değişti ve yeni bakan görevine başladı. Hal böyle olunca stajyerlere borçlanma hakkının verilmesi taleplerinin yeniden gündeme getirilmesi istemleri arttı. Okuyucularımı kırmamak adına daha önce defalarca gündeme getirdiğimiz bu konuyu yine gündeme getiriyorum.

Mevcut Hükümet özelliklede 2006 yılından sonra sosyal güvenlik alanında çok önemli düzenlemelere imza attı. Şu an uygulamada olan Kanunla, borçlanılacak sürelerde sigortalıların ya da vatandaşların lehine olacak düzenlemeler yapıldı. Hatta daha önceki uygulama Kanunlarında olmayan bazı borçlanma hakları ilk defa bu Kanunla verildi. Örneğin; Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenimi süreleri, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri, yeni yasa ile borçlanılacak süreler kapsamına alındı. Hal böyle olunca Kanun koyucu çıraklar ile stajyer öğrencilerin staj sürelerini borçlanma kapsamında değerlendirmediğinden Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı davranılarak çıraklar ve stajyer öğrenciler aleyhine bir düzenleme ortaya çıkmış oldu. Bu adaletsizliğin adaletli bir yapıya kavuşması için çıraklara ve stajyer öğrencilere iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalı oldukları süreler için, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında borçlanma hakkı verilmelidir. Bu hakkın verilmesi halinde geriye doğru staj sürelerini borçlanan sigortalıların sigorta başlama tarihleri staja başlama tarihleri olacak ve bu konuda dertli olan sigortalılarımızın ve okurlarımızın dertleri ortadan kalkacaktır. Bu düzenlemeyi yapan, adaletsiz ve eşitlik ilkesine uymayan uygulamayı ortadan kaldırmakla çok büyük dua alacaktır. Ülkemiz de bu konuda mağdur olan birçok kişi bulunmaktadır.
Hükümetin bu düzenlemeyi hayata geçirilmek istemesi halinde bürokrasi ayak direyecek ve bu düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda karşı karşıya kalacağımız maliyeti ileri sürecektir. Hem ülkemizi hesaplanamayan bir maliyetle karşı karşıya bırakmamak hem de seçim meydanlarında verilen sözün yerine getirilmesi için, bu sürelerinde askerlik borçlanmasına benzer şekilde borçlandırılmasının ikinci bir çözüm olarak düşünülmesinde yarar olduğunu düşünüyorum.

SORU;
Mustafa bey, hükümete bir öneri niteliğindeki yazınızı okudum. Sizlere çok teşekkür ederim. Gerçekten bizler çok mağduruz, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Daha neler yapabiliriz bu konuda da desteğinizi bekliyoruz. Saygılarımla, Hakan D.


CEVAP;
Hakan Bey;
Bu köşeden mağdurların sesi olmaya çalışıyorum. Bu konuyu gerçekten hak ettiğinizi düşündüğüm için hep gündemde tutuyorum ve tutmaya devam edeceğim. Sizlerde her yer ve fırsatta siyasetçilere ve milletvekillerine konuyu doğru anlattığınızda bir gün mutlaka bu hakkın verildiğine tanık olacağız. Çünkü siyasetçilerin toplumun bir kesiminde oluşa bir mağduriyeti uzun süre görmemezlikten gelmeleri mümkün değildir. Bunu son zamanda yapılan yasal değişikliklerde de görüyoruz.

Mustafa KESKİN
12.12.2016


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !