» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Şube açılışı merkez açılışından pahalı mı?

 
14.04.2014 06:07 | Güncelleme: 11.04.2019 15:34

Değerli okurlarımız, şube açılışı konusunu son yazımızda ele almıştık. Bugünkü yazımızda geçen yazımızda değinmediğimiz konunun önemli noktaları ele alınacaktır.

Şube açılışı konusunda toplanan yönetim kurulu farklı konularda da kararlar alabilir mi? Yönetim kurulları şube açılışı konusunda alacakları kararların yanında aynı toplantıda başka kararlar da alacak olurlar ise bu durumu ticaret odaları kabul etmemektedirler. Uygulama bu şekilde devam etmektedir.

Şube açılışı için yönetim kurulu kararı yeterli midir, yoksa genel kurul kararı da almak gerekir mi? 

Şube açılışı konusunda yönetim kurulu kararı yeterli olacaktır. Ancak hemen belirtelim ki, limited şirketlerde şube açılışı için evrak istenirken İstanbul Ticaret Odası istenen evraklar arasında noter onaylı 2 nüsha genel kurul kararını da yazmıştır. Kanaatimce limited şirketlerde de genel kurula gerek olmayacaktır. 

Şube için ayrı bir sermaye tahsisi zorunlu mudur? 

Şube için ayrı bir sermaye tahsisi zorunluluğu bulunmamaktadır. Şube sermayesinin merkez sermayesinin sermayesinden karşılanacağına yönelik karar alınabilir. Şube için ayrı bir sermaye tahsis edilmek istenmesi halinde bu yönde de karar alınabilecektir. 

Şube açılışı için sicile ne kadar harç ödenmektedir? 

En son (20.02.2014 tarihinde) yapılan şube tescili için İstanbul Ticaret Odasına ödenen harç tutarı 2.160,95.-TL’dir. Bu tutar çok yüksektir. Hatta farklı illerde şube açılışı yapılması halinde bu tutar daha fazla olabiliyor. Tutarın yüksek olması nedeniyle şirketler tescil yapmaksızın şube açılışı yapabilmekteler. Nitekim vergi daireleri şube açılışı için tescil şartını aramamaktadırlar. 

Şubenin tescil edilmemesi halinde bunun cezai bir yaptırımı nedir? 

Yeni Ticaret Kanununun 51’inci maddesine göre, bütün mahkemeler, memurlar, ticaret ve sanayi odaları, noterler ve Türk Patent Enstitüsü görevlerini yaparlarken bir ticaret unvanının tescil edilmediğini, kanun hükümlerine aykırı olarak tescil edildiğini veya kullanıldığını öğrenirlerse durumu yetkili makamlara bildirmek zorundadırlar. 

39 ilâ 45 (39, 40, 41, 42, 43, 44 ve 45)inci veya 48 inci maddeleri ihlal edenler, ikibin Türk Lirası idari para cezasıyla cezalandırılır. 

Yani şube açılışını bildirmemenin cezası 2.000.-TL idari para cezasıdır. 

Merkez açılışı için tescile ne kadar harç ödenmektedir? 

Şube açılışı için 2.160,95.-TL ödenirken (İstanbul içinde) şirket kuruluşu için ödenen harç miktarı 953,65.-TL civarındadır. Şirket kuruluşunda şirket merkezide tescil edilmektedir. 

Görüleceği üzere şube açılışı merkez açılışından 2 kattan (%226) daha fazla harca tabidir ve bu nedenle şirketlerin şube açılışını tescil etmekten kaçınabilmektedirler. Kanaatimce şube açılış harcı merkez açılışından çok daha düşük harca tabi olmalıdır. Bu durumun düzeltilmesi bir zorunluluktur. 

www.dkrdenetim.com


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.