e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Şüpheli Ticari Alacaklar İçin Karşılık Ayrılması

05.11.2019 06:04 |

Şüpheli alacaklarla ilgili düzenleme 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 323 üncü maddesinde yer almaktadır.

Bir alacağın şüpheli alacak olarak kabul edilebilmesi için;

• Alacağın ticari veya zirai kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi ile ilgili olması,
• Alacağın dava veya icra safhasında bulunması,
• Yapılan protestoya veya yazıyla bir defadan fazla istenilmesine ragmen borçlu tarafından ödenmemiş bulunan dava ve icra takibine değmeyecek derecede küçük alacaklardan olması,
• Alacağın teminatlı olmaması,
• Bilanço esasında defter tutması,

şartlarını taşıyan alacaklar şüpheli hale gelmiş sayılır.

Şüpheli alacak karşılığının, alacağın şüpheli hale geldiği dönemde KDV dahil tutar için ayrılması gerekmektedir.

Önceki dönemlerde karşılık ayrılan şüpheli ticari alacakların, sonradan tahsil edilmesi, alacak takibinden vaz geçilmesi ve alacağın değersiz hale gelmesi gibi nedenlerle şüpheli alacak halinin ortadan kalkması durumlarında gerekli muhasebe kayıtlarının yapılması gerekecektir.

Bir alacağın şüpheli hale geldiği dönemde karşılık yoluyla gider yazılabilir. Gerekli şartları taşımış olduğu halde şüpheli hale geldiği dönemde karşılık ayrılmaması durumunda ayrılmayan karşılığın sonraki dönemlerde ayrılması ve kanunen kabul edilen gider olarak değerlendirilmesi vergi idaresince kabul edilmemekte ve cezalı işlem yapılmaktadır. Bu açıdan şüpheli hale düşen alacaklarınızın avukatlarınızdan yazılı öğrenilmesini tavsiye ederiz.

İcra takibine başlandığı için karşılık ayrılan ve bu yolla gider yazılan alacaklarla ilgili icra takip işlem sürecinin ihmal edilmemesi ve avukatlar takip dosyasını güncel ve ciddi olarak takip ederek borçlu ve mal varlığı araştırmalarının en az yılda bir defa özellikle ARALIK AYINDA yenilenmesinin sağlanmasında fayda olacağını öneririz.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.