e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Süresi bitecek düzenlemelerde süre uzatımı bekleniyor

12.10.2020 12:51 | Güncelleme: 12.10.2020 12:51

Meclisi bekleyen acil mali konular, Yapılandırma Kanunu, süresi biten uygulamalarda süre uzatımı

TBMM iki aylık aranın ardından 1 Ekim'de yeniden çalışmaya başladı. Yıl sonuna kadar başta bütçe görüşmeleri olmak üzere yoğun bir gündem bekliyor Meclis'i. Acil vergisel düzenlemeler ve beklentiler var.

En acili yapılandırma düzenlemesi!

Meclis açılmadan önce ekim sonlarına doğru bir yapılandırma düzenlemesi çıkacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Yapılacak düzenlemenin kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması ile sınırlı kalmayıp, eski vergi barışı düzenlemelerinde olduğu gibi inceleme ve dava aşamasındaki işlemleri ve matrah artırımını da kapsayacağı söyleniyor, düzenleme taslakları dolaşıyordu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, vergi ve prim borçları yapılandırmasının gündemde olduğunu açıklaması, kamuoyunda bu iş bitti havası yaratmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak bu süreçte ısrarla vergi affı olmayacağını söyledi, bir kez sorulan soruyu olumsuz cevaplandırmaması olumlu bir işaret olarak yorumlandı, ancak 8 Ekim'de yayımlanan Orta Vadeli Mali Plan (2021-2023)’da açık olarak plan döneminde vergi affına gidilmeyeceği belirtildi.

Bu durum beklentiyi sona erdirir mi? Bence hayır, çünkü daha önce de af çıkarılmayacağı ısrarla söylenmesine rağmen çıkarılmıştı. Kaldı ki daha önce piyasada af olarak nitelenen düzenlemeleri dönemin Maliye Bakanları "Bunlar af yasası değil, yeniden yapılandırma düzenlemesi" diye savunmuşlardı. Yine öyle savunacaklardır. Üstelik 2020’de geniş kapsamlı bir af çıkarılması orta vadeli mali plandaki ifade ile de çelişmiyor. Çünkü plan 2021-2023 yılları arasında affa gidilmeyeceğini öngörüyor. Yani, 2020’de gidilmez, demiyor.

Üstelik geçmiş düzenlemeler çıkarıldığında da ekonomik krizin ya içerisindeydik ya da kriz sonrası dönemdeydik. Ülkemizde vergi barışları genellikle ekonomik kriz sebebiyle yapılıyor. Bu defa yaşadığımız ekonomik kriz geçmiş krizlerin çok ötesinde… Dolayısıyla affın gerekçesi hazır…  

Birçok ödemenin vadesi geldi. Mücbir sebep kapsamında ertelenen vergi ve sigorta borçlarının ödeme takvimi ekim ayında başladı. Ekim ayı hem kamu hem de kredi borçları yönünden çok zor geçecek, belli bir süre ödemesiz verilen veya yenilenen çoğu kredi işleminde ödemeler bu ay başladı. Yapılandırılmazsa bu borçların çoğu ödenemez!

Sadece iş âlemi değil vergi daireleri de yapılandırma beklentisi içinde. Neredeyse tüm uzlaşma toplantıları süresiz erteleniyor, çünkü mükellefler haklı olarak yapılacak düzenlemeyi bekliyor.

Vergi Denetim Kurulu'nun da vergi incelemelerini bir an önce tamamlamak için hızlandırdığı gözleniyor. Bu da affa gidileceği şeklinde yorumlanıyor.

Özetle bu süreç böyle devam edemez, acilen ve öncelikle borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik bir düzenleme yapılması şart.

Sonra inceleme ve dava aşamasındaki işlemleri, matrah artırımını, kayıt düzeltmelerini ve varlık barışını konuşuruz.

Süresi yıl sonunda bitecek düzenlemelerde süre uzatımı bekleniyor

Süresi bu yılın sonunda bitecek benim tespit edebildiğim düzenlemeleri aşağıda listeledim:

- Bazı faiz ve menkul kıymet alım – satım kazançları için 2006’dan beri uygulanan ve stopaj yoluyla nihai vergilemeyi öngören Gelir Vergisi Kanununun (GVK) geçici 67'nci maddesi, 

- Türkiye Jokey Kulübü'nce organize edilen yarışmalara katılan atların jokeyleri, jokey yamakları ve antrenörlerine ücret olarak yapılan ödemeler üzerinden nihai vergi niteliğinde yüzde 20 sabit oranda yapılan stopaj uygulaması (GVK Geçici 68), 

- Dernek veya vakıflar ile vergi uygulamalarında dernek veya vakıf olarak değerlendirilen kurum ve kuruluşlarca elde edilen ve stopaj yoluyla vergilendirilen gelirler dolaysıyla iktisadi işletme oluşmayacağına dair hüküm (Kurumlar Vergisi Kanunu Geçici 2)(Bu konuyu 11 eylül tarihli yazımda ayrıntılı bir şekilde değerlendirdim.)

- Dahilde işleme ve geçici kabul rejimi kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak maddelerin tecil-terkin kapsamında teslimi (KVK Kanunu Geçici 17)

- Millî Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri ile bunlara ilişkin yazılım teslimi ve hizmetleri, bu mal ve hizmetlerin bağışı yapacak olanlara teslim ve ifasında uygulanan istisna (KDV Kanunu Geçici 23) 

- Vadeli çeklerde vergisel açıdan reeskont uygulanması sağlayan, çeklerin üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce ödenmek için muhatap bankaya ibrazını geçersiz kılan hüküm (5941 sayılı Çek Kanunu Geçici 3/5)

Erdoğan Sağlam


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.