Süresi biten şirketlerin vergisel durumu

12.10.2017 06:12 |

Bilindiği gibi kuruluş esnasında şirketler, şirketin müddeti maddesinde belirli bir süre belirtmek zorundadırlar. Uygulamada başlangıçta şirketin süresi maddesi ana sözleşmede örneğin; 3 yıl belirtilmiş olabilir.

Kuruluş sırasında kısa olarak belirtilen kuruluş süresi zaman içerisinde çabucak bitmektedir. Ticari aktivasyon içerisinde bazen şirketin ana sözleşmesindeki süre çabucak dolduğundan dolayı fark edilmemektedir.

Burada bizim önerimiz şirketlerin kuruluş esnasında kuruluş müddetinin uzun bir süre örneğin; 49 yıl, 99 yıl gibi bir süre belirtilmesinde yarar bulunmaktadır.

Şirket süresinin dolduğunun tespit edilmesi durumunda; yapılacak ilk iş karar alıp bunun tescil ve ilanı yerine getirilmelidir. Ayrıca ilgili maddenin tadil tasarısı ve konuyla ilgili mali müşavir tespit raporu düzenlettirilmelidir. Böylece ticaret sicil müdürlüğündeki bütün işlemlerin ikmali üzerine ticaret sicilinde durum ilana çıkartılır ve şirket normal hale gelmiş olacaktır.

Şirketin faaliyetini sürdürdüğü ve tasfiye işlemlerinin başlamadığının tespitine ilişkin serbest muhasebeci mali müşavir raporunda aşağıdaki bilgilerin bulunması gerekir.

1- İnceleme yapan SMMM'nin iş yeri ve ruhsat bilgileri, bağlı bulunduğu oda bilgileri

2- Tespiti yapılan şirket ile ilgili ayrıntılı bilgiler,

3- İnceleme sonuçları ( burada şirketin kuruluşundan beri gazete ilanları, sermayenin tespit edildiği ve ödendiğine ilişkin ticaret sicil gazetesi bilgileri, en önemlisi şirketin ticari adresinde faaliyette olup olmadığı hakkında bilgiler )

4- Şirketin vergi dairesinde faal olduğuna ilişkin vergi dairesi faaliyet belgesi,

5- Sonuç ( şirketin faal olduğu, ticari işlemlerini sürdürdüğü ve tasfiye işlemlerine teşebbüs olunmadığı hususlarının belirtilmesi )

6- SMMM faaliyet raporu.

Dr. Mustafa ALPASLAN
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!