e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Süreyi kaçıran işverene ceza var!

24.07.2020 06:08 | Güncelleme: 24.07.2020 06:08

2007 yılından itibaren her yılın 1 Temmuz ile 20 Temmuz tarihleri arasında mali tatil uygulanmaktadır. Buna göre 01.07.2020-20.07.2020 tarihleri arasında mali tatil uygulanmıştır.

Bu süre içerisinde bazı kamu yükümlülükleri, 5604 Sayılı Malî Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun esaslarına göre iş ve sosyal güvenlik uygulamaları da ertelenmektedir.

Yirmi günlük sürenin dinlenme amacıyla verilmesi sonucunda, sadece mali tatil günleri değil, mali tatilin son gününü izleyen beş günlük dönemde yerine getirilmesi gereken yükümlülükler için de erteleme yapılmaktadır.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ve 4857 sayılı İş Kanunu’na göre yapılan beyan, bildirim ve ödemeler, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince yapılan bildirimlerin erteleneceği düzenlenmiştir.

Ancak niteliği gereğince iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri mali tatil dışında bırakılmıştır. Dolayısıyla iş kazası ve meslek hastalığı olması durumunda en geç 3 iş günü içinde bildirim yapılmasına dikkat edilmelidir.

İş kazalarının SGK’ya 3 iş günü içinde bildirilmemesi durumunda işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak 2020 yılında 4.688 TL ile 14.064 TL arasında idari para cezası uygulanmaktadır. İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimine ilişkin 6331/14 üncü maddede belirtilen bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere uygulanacak idari para cezaları ise doğrudan SGK tarafından verilir.

Ayrıca 5510, 6356, 4447, 4857, 6183, 6736, 7020 ve 7143 sayılı Kanunlar gereğince yapılacak başvurular/tebligatlar ile sigortalılar veya işverenler tarafından idari para cezalarına itiraz edilme süreleri, dava açma süreleri ile diğer bildirim yükümlülükleri mali tatil kapsamında değildir.

4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında iki tür kamu bildirim yükümlülüğü gündeme gelmektedir. Bunlardan birincisi işyerini bildirme yükümlülüğü, ikincisi ise işverene tebliğ edilen idari para cezalarının ödenmesi süresinin son günüdür. Bu iki yasal yükümlülük haricinde diğer tüm yükümlülükler mali tatil kapsamı dışında tutulmuştur, örneğin toplu çıkış bildirimi gibi.

4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında verilmiş ve kesinleşen idari para cezalarının işverene tebliğ edilmesini takiben bir ay içerisinde ödenmesi gerekir. Kesinleşen idari para cezalarının son ödeme gününün mali tatil günlerine rastlaması halinde 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü, mali tatilin son gününü izleyen beş günlük süreye rastlaması halinde yine 27 Temmuz 2020 Pazartesi Günü, son ödeme günü olarak kabul edilecektir.

SGK işyeri bildirgesinin verilme süresinin son günü mali tatil dönemine rastlaması halinde 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü, mali tatilin son gününü izleyen beş günlük süreye rastlaması halinde yine 27 Temmuz Pazartesi Günü, bildirge vermenin son günü olarak kabul edilecektir.

SGK İşe giriş-işten ayrılış bildirgelerinin verilme süresinin son günü mali tatil dönemine rastlaması halinde 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü, mali tatilin son gününü izleyen beş günlük süreye rastlaması halinde yine 27 Temmuz Günü, bildirge vermenin son günü olarak kabul edilecektir.

Mali tatil süresinde İş Müfettişleri ile SGK müfettiş ve denetmenleri 1 Temmuz ile 20 Temmuz tarihleri arasında işyerinde denetim gerçekleşebilir. Ancak, denetim için istenen yasal bilgi ve belgelerin gönderilmesi için işverene verilen sürenin son günü mali tatil dönemine rastlıyorsa 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü, mali tatilin son gününü izleyen beş günlük süreye rastlaması halinde yine 27 Temmuz 2020 Pazartesi Günü son gün olarak kabul edilecektir.

Dolayısıyla mali tatil kapsamında ertelenen yükümlülüklerin verilen sürede (27.07.2020 Pazartesi) yerine getirilmemesi durumunda idari para cezası uygulanacağına dikkat edilmelidir.

Resul Kurt


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL