e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

TÜRMOB Mesleki talep ve sorunlarını Maliye Bakanlığına sundu.

18.11.2019 07:10 | Güncelleme: 19.11.2019 13:10

Mali Müşavirlerin talepleri ve mesleki sorunlarının çözümü için TÜRMOB Maliye Bakanlığı ile görüştü.

TÜRMOB Yönetimi ve  Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş ile oldukça yapıcı geçen görüşmede Muhasebe Meslek Mensuplarının Mücbir sebep, meslek mensubu gider katılım payı, mali tatil, Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmesi, 3568 Sayılı kanun kapsamında sunulan hizmetleri için KDV değişikliği ve serbest meslek kazançlarında KDV’nin tahsil esasına göre vergilendirilmesi görüşüldü.

TÜRMOB’un  önerilerini olumlu karşılayan Dinçbaş, Sorunların çözümüne katkı sunma gayreti içerisinde olacaklarını ifade etti.

TÜRMOB tarafından hazırlanan çalışmada, meslek mensubu gider katılım payı düzenlemesi, mücbir sebep halinin meslek mensuplarına yetki ve sorumluluk getiren haller içinde geçerli olması, bunun usul ve esaslarının belirlenmesi, mali tatil ile ilgili yaşanan sorun ve sıkıntıların çözülmesi, serbest meslek kazançlarında KDV’nin tahsil esasına göre vergilendirilmesi, Yeminli Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmesi, 3568 sayılı Kanun kapsamında sunulan hizmetlerin KDV tutarlarında değişikliğe gidilmesi talepleri Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dinçbaş’a sunuldu.

Yeni seçilen Yönetim Kurulunu kutlayan ve başarılar dileyen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş,mesleki sorunların çözümünde birlikte çalışacaklarını belirterek, işbirliği ve diyalog içerisinde sorunları çözebileceklerini ifade etti. Dinçbaş, muhasebe ve denetim mesleğinin ekonomik gelişmede önemli bir görev ve fonksiyon üstlendiğini belirterek “Birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalarla sorunların çözümüne katkıda bulunacağız” dedi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalışarak ülkemizin ve mesleğimizin sorunlarının çözümüne katkıda bulanacağız” dedi.

Maliye Bakanılığı Yardımıcı Osman Dinçbaş ile yapılan görüşmeye TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldız, Genel Sekreter Yahya Arıkan, Genel Sayman Mustafa Levent Demiröz, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Cemal Yükselen, Masum Türker katılım sağladı.

Türmob Genel Başkanı Şahsi Twitter Hesabından Maliye Bkanlığıan iletilen konular hakkında bilgi verdi.

Açıklamaya göre, 

1- Basit usule ve işletme hesabına  tabi mükellefler ile serbest meslek erbabına sunulan mali müşavirlik hizmetmetlerinde KDV indirimi
2- Serbest meslek açısından KDV’de vergiyi doğuran olayın tahsil esasına bağlanması
3- Mali Müşavirler Yeşil pasaport verilmesi
4- Mali müşavirler için gider katılım payı
5- Doğum, ağır hastalık ve tutukluluk hali için de mücbir sebep
6- Yaşanabilir mali tatil
7- Mesleki sorumluluk sigortasının gider yazılabilmesi

konuları Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Osman DİNÇBAŞ’a iletildi.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL