e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

TÜRMOB Mesleki talep ve sorunlarını Maliye Bakanlığına sundu.

18.11.2019 07:10 | Güncelleme: 19.11.2019 13:10

Mali Müşavirlerin talepleri ve mesleki sorunlarının çözümü için TÜRMOB Maliye Bakanlığı ile görüştü.

TÜRMOB Yönetimi ve  Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş ile oldukça yapıcı geçen görüşmede Muhasebe Meslek Mensuplarının Mücbir sebep, meslek mensubu gider katılım payı, mali tatil, Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmesi, 3568 Sayılı kanun kapsamında sunulan hizmetleri için KDV değişikliği ve serbest meslek kazançlarında KDV’nin tahsil esasına göre vergilendirilmesi görüşüldü.

TÜRMOB’un  önerilerini olumlu karşılayan Dinçbaş, Sorunların çözümüne katkı sunma gayreti içerisinde olacaklarını ifade etti.

TÜRMOB tarafından hazırlanan çalışmada, meslek mensubu gider katılım payı düzenlemesi, mücbir sebep halinin meslek mensuplarına yetki ve sorumluluk getiren haller içinde geçerli olması, bunun usul ve esaslarının belirlenmesi, mali tatil ile ilgili yaşanan sorun ve sıkıntıların çözülmesi, serbest meslek kazançlarında KDV’nin tahsil esasına göre vergilendirilmesi, Yeminli Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmesi, 3568 sayılı Kanun kapsamında sunulan hizmetlerin KDV tutarlarında değişikliğe gidilmesi talepleri Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dinçbaş’a sunuldu.

Yeni seçilen Yönetim Kurulunu kutlayan ve başarılar dileyen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş,mesleki sorunların çözümünde birlikte çalışacaklarını belirterek, işbirliği ve diyalog içerisinde sorunları çözebileceklerini ifade etti. Dinçbaş, muhasebe ve denetim mesleğinin ekonomik gelişmede önemli bir görev ve fonksiyon üstlendiğini belirterek “Birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalarla sorunların çözümüne katkıda bulunacağız” dedi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalışarak ülkemizin ve mesleğimizin sorunlarının çözümüne katkıda bulanacağız” dedi.

Maliye Bakanılığı Yardımıcı Osman Dinçbaş ile yapılan görüşmeye TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldız, Genel Sekreter Yahya Arıkan, Genel Sayman Mustafa Levent Demiröz, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Cemal Yükselen, Masum Türker katılım sağladı.

Türmob Genel Başkanı Şahsi Twitter Hesabından Maliye Bkanlığıan iletilen konular hakkında bilgi verdi.

Açıklamaya göre, 

1- Basit usule ve işletme hesabına  tabi mükellefler ile serbest meslek erbabına sunulan mali müşavirlik hizmetmetlerinde KDV indirimi
2- Serbest meslek açısından KDV’de vergiyi doğuran olayın tahsil esasına bağlanması
3- Mali Müşavirler Yeşil pasaport verilmesi
4- Mali müşavirler için gider katılım payı
5- Doğum, ağır hastalık ve tutukluluk hali için de mücbir sebep
6- Yaşanabilir mali tatil
7- Mesleki sorumluluk sigortasının gider yazılabilmesi

konuları Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Osman DİNÇBAŞ’a iletildi.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.