e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

TÜRMOB Sessizliğini Bozdu. Odalara KDV İade Raporu Uyarısı

04.03.2018 07:01 | Güncelleme: 04.03.2018 07:03

TÜRMOB, son günlerde SMMM Odaların YMM Odalarına karşı kınama yazılarına karşı SMMM ve YMM Odalarına hitaben bir bildiri yayınladı.

YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARINA

27.02.2018 tarihinde TBMM’ye sunulan Katma Değer Vergisi ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 10 uncu maddesi ile 3568 sayılı Yasa'ya 8 A maddesinin eklenmesi öngörülmüştür. Bahse konu maddede özetle. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin, beyannamelerini imzaladıkları mükelleflerin, bu dönemlerine isabet eden iade alacakları konusunda rapor düzenleyebilecekleri Maliye Bakanlığı’nın bu kapsamda rapor düzenleyecek meslek mensuplarının nitelik ve şartları ile iade türlerini ve azami iade tutarlarını belirlemeye yetkili olduğu belirtilmiştir
 

Söz konusu tasarının TBMM'ye sunulmasını müteakip, sosyal medya organları ürerinden unvan ve yetki kavgalarına girildiği  bir meslek camiasında görülmesi asla arzu edilmeyen polemiklerle,   YMM ve SMMM'lerin birbirlerini yerici değerlendirmelerde bulunduğu üzülerek gözlemlenmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Yeminli Mali Müşavir olabilmek için en az 10 yıl SMMM’lik yapmış olmak ve Yeminli Mali Müşavirlik sınavlarını vermiş olmak zorunlu olup YMM’lik mesleği ülkemiz açısından son derece önemlidir Tasarıdan hareketle. Kanunen YMM’lere tanınmış tüm yetkilerin kaldırılması gerektiği gibi değerlendirmelerde bulunulması yersiz ve yanlıştır. Bu değerlendirmeler, uzun yıllardır birlikte çalışmaya ve üretmeye alışmış iki meslek grubunu birbirine düşürüp, birlik ve beraberliği yok etmeye yöneliktir.

Öte yandan. 3568 sayılı Yasa’nın gerek genel gerekçesinde gerekse l. maddesinde açıklandığı üzere, her iki meslek grubu da yüksek bilgi, uzmanlık, ahlak ve deneyim sahibi olup, bu mesleklerin kaliteli hizmet sunumu konusunda birbirlerine üstünlüğü yoktur.

Yaklaşık 30 yıldır birlikte çalışan ve önümüzdeki dönemde de birlikte çalışacak olanların, sağduyulu davranması, birbirlerinin gücünden güç alması, incitici değil yüceltici söylemlerde bulunması, bu mesleklerin geleceği açısından son derece önemli ve gereklidir.

Bilgilerinizi, tüm eylem ve söylemlerde bu hususları dikkate alarak hareket etmeniz hususunda gereğini rica ederiz.

A.Masis YONTAN
TÜRMOB Genel Başkanı

SMMM Odalarından YMM Odalarına KINAMA

SMMM’lerin KDV raporu düzenleme hakkına YMM Odasından İTİRAZ


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !