TÜRMOB Sessizliğini Bozdu. Odalara KDV İade Raporu Uyarısı

04.03.2018 07:01 |

TÜRMOB, son günlerde SMMM Odaların YMM Odalarına karşı kınama yazılarına karşı SMMM ve YMM Odalarına hitaben bir bildiri yayınladı.

YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARINA

27.02.2018 tarihinde TBMM’ye sunulan Katma Değer Vergisi ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 10 uncu maddesi ile 3568 sayılı Yasa'ya 8 A maddesinin eklenmesi öngörülmüştür. Bahse konu maddede özetle. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin, beyannamelerini imzaladıkları mükelleflerin, bu dönemlerine isabet eden iade alacakları konusunda rapor düzenleyebilecekleri Maliye Bakanlığı’nın bu kapsamda rapor düzenleyecek meslek mensuplarının nitelik ve şartları ile iade türlerini ve azami iade tutarlarını belirlemeye yetkili olduğu belirtilmiştir
 

Söz konusu tasarının TBMM'ye sunulmasını müteakip, sosyal medya organları ürerinden unvan ve yetki kavgalarına girildiği  bir meslek camiasında görülmesi asla arzu edilmeyen polemiklerle,   YMM ve SMMM'lerin birbirlerini yerici değerlendirmelerde bulunduğu üzülerek gözlemlenmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Yeminli Mali Müşavir olabilmek için en az 10 yıl SMMM’lik yapmış olmak ve Yeminli Mali Müşavirlik sınavlarını vermiş olmak zorunlu olup YMM’lik mesleği ülkemiz açısından son derece önemlidir Tasarıdan hareketle. Kanunen YMM’lere tanınmış tüm yetkilerin kaldırılması gerektiği gibi değerlendirmelerde bulunulması yersiz ve yanlıştır. Bu değerlendirmeler, uzun yıllardır birlikte çalışmaya ve üretmeye alışmış iki meslek grubunu birbirine düşürüp, birlik ve beraberliği yok etmeye yöneliktir.

Öte yandan. 3568 sayılı Yasa’nın gerek genel gerekçesinde gerekse l. maddesinde açıklandığı üzere, her iki meslek grubu da yüksek bilgi, uzmanlık, ahlak ve deneyim sahibi olup, bu mesleklerin kaliteli hizmet sunumu konusunda birbirlerine üstünlüğü yoktur.

Yaklaşık 30 yıldır birlikte çalışan ve önümüzdeki dönemde de birlikte çalışacak olanların, sağduyulu davranması, birbirlerinin gücünden güç alması, incitici değil yüceltici söylemlerde bulunması, bu mesleklerin geleceği açısından son derece önemli ve gereklidir.

Bilgilerinizi, tüm eylem ve söylemlerde bu hususları dikkate alarak hareket etmeniz hususunda gereğini rica ederiz.

A.Masis YONTAN
TÜRMOB Genel Başkanı

SMMM Odalarından YMM Odalarına KINAMA

SMMM’lerin KDV raporu düzenleme hakkına YMM Odasından İTİRAZ

turmob  ymm   
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !