» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

TÜRMOB Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu İle İlgili Tüm Üyelerini Aydınlatmalı

 
18.04.2020 14:36 | Güncelleme: 19.04.2020 07:16

Hepimizin bildiği üzere 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde ilk korona virüs vakası tespit edildikten sonra olağanüstü günler yaşamaya başladık. Bu salgından en çok etkilenen meslekler arasında bizler de yer aldık. Birçoğumuz mükelleflerinden tahsilat yapamamakta, bağımlı çalışanlarımız normal zamanda bile zor zekat geçindikleri maaşlarını bu dönemde tam olarak almakta zorluk çekmekte, büyük çoğunluğumuz ekonomik darboğaz yaşamaktadır.

Tabi bu olay patlak verince meslektaşın aklına ilk olarak TÜRMOB bünyesinde kurulu, her meslek mensubunun üye olurken ödediği “Sosyal Yardımlaşma Fonu” akıllara geldi. Acaba bu fondan zor duruma düşen meslektaşlar için herhangi bir kaynak sağlanacak mıdır? Virüse yakalanma riski çok yüksek olan veya yakalanmış, tedavi gören veyahut hayatını kaybeden meslektaşlar için bir destekleme yapılacak mıdır? Buna benzer birçok soruların hedefi olan TÜRMOB’ tan şu ana kadar yalanlanmayan, Mükellef Gazetesi’ne Genel Başkan Emre Kartaloğlu tarafından verilen demeçte fonun uygulama yönergesinde belirtildiği şekilde sadece doğal afetlerde kullanılacak olmasından dolayı maalesef genel kurul kararı olmadan kullandıramayız şeklinde ifade edilmiştir.

Fakat bu talihsiz açıklamadan 10 gün sonra TÜRMOB resmi iletişim kanalları üzerinden bir duyuru yayınlandı. 09.04.2020 Tarihli TÜRMOB Yönetim Kurulu kararı ile korona virüs testi pozitif çıkan ve hastaneye yatarak tedavi gören meslek mensupları, yoğun bakıma giren meslek mensupları ve vefat eden meslek mensupları için 3 ayrı senaryoya göre belirlenen kıstaslar doğrultusunda maddi destek sağlanacağı tüm meslek kamuoyu ile paylaşılmıştır. Elbette çok geç kalınmadan alınan bu karardan ve yapılacak desteklerden tam olarak yeterli gelmese de, hastalığa yakalanan meslek mensubunun acısının bir nebze de olsa giderilecek olması yönünde bir karar çıkmasına hepimiz sevindik. Evet, gelelim bundan sonraki asıl meseleye…

Yönetmek tutarlılık ister. İlk başta kesinlikle kullanımı söz konusu olamaz diye açıklama yaptıktan 10 gün sonra meslek mensuplarından gelen tepkileri bastırmak amacıyla alınan u dönüşüyle birlikte tüm meslek mensupları tutarlı bir yönetim tarzı sergilenmediği hususunda hemfikir olmuşlardır. Ayrıca bazı illerde birçok meslek odası ve ulusal çapta meslek üst birlikleri tarafından üyelerine destek amaçlı faizsiz borç kullandırımı, zor durumdaki üyelerin tespit edilerek ufak da olsa bir destek ödemesi yapılacağı haberlerini her gün takip etmekteyiz. Bugün Gaziantep Barosu, adına herhangi bir taşınmaz bulunmayan, aracı olup borcu bulunmayan gibi durumda olanları ayırıp, aracı olsa da taşıt kredisi olan ve bu krediyi ödemekte güçlük çeken ve maddi durumunun kötüleştiğini belgeleyebilen üyelerine faizsiz 1.000 TL ile 3.000 TL arasında yardımlaşma sandıklarından 6 ay ödemesiz borç kullandırma uygulamasını başlattı. Yine bir başka baro, zor durumda olan üyelerine 1.000 TL maddi destek ödeme yapacağını duyurdu. Buna benzer onlarca örnek sunabileceğimiz gibi, insanlar bu zor günlerinde yıllarca aidat ödedikleri meslek örgütlerinin yanlarında olduğunu görmek istediği aşikardır.

Halk Bankası ile TÜRMOB’ un protokol imzalayarak bizlere avantajlı kredi gibi sunulan destek kredisini bile birçoğumuz bu kampanya olmasa dahi hemen hemen aynı şartlarda bankalardan kredi temin edebilmekteyiz. Kısacası üst birliğimiz zor durumda olan üyesine destek sağlamayı bırakın, yaptığı kredi kampanyasında dahi meslektaşın yarasına merhem olamamıştır.

Tüm bu yaptığım açıklamalar doğrultusunda gerekirse olağanüstü bir genel kurul yapılması gerekiyorsa ve mümkünse elektronik ortamda yapılarak, bürosunun, evinin dahi kirasını ödemekte zorlanan meslek mensuplarına bu zor dünlerde fon aracılığı ile destek olunması adına acilen gözle görülür adımlar atılmalıdır. Şahsım adına benim fondan herhangi bir borç veya destek talebim olmadığını, bunu sadece çok zor durumda olan meslek mensupları adına bu yazı ile talep ettiğimin bilinmesini isterim. Üyesine kendi fonundan borç vermenin bankacılık faaliyeti kapsamına girmeyeceği, doğal olarak herhangi bir yasağı delmeyeceğini düşünmekteyim.

Ayrıca fonun güncel durumu hakkında tüm üyeler bir an evvel aydınlatılmalı, fonun TÜRMOB  bilançosunun pasifinde ne kadar tutara eriştiği ve bunun aktifte karşılığının bulunup bulunmadığı hususunda yıllara göre detaylı ve kanıtlayıcı belgeleriyle birlikte bir bilgilendirme hazırlanıp mesleki kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirtmek isterim. Tüm bu taleplerimi içeren bu yazıyı, bana oy vererek delegelik görevine layık gören meslektaşlarım adına kaleme aldığımı belirterek yazımı burada noktalamak istiyorum.

Gaziantep SMMMO Bağımsız TÜRMOB Delegesi

SMMM Emre KARAOĞLU


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.