e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Tarım Bağkurundan 4500 günle emekli olunabilir mi?

29.09.2020 04:51 | Güncelleme: 29.09.2020 04:51

Askerliğimi borçlansam 4500 günle Tarım Bağkuru’ndan emekli olabilir miyim?

Soru: 1 Mart 1959 doğumluyum. Tarım Bağkur başlangıç tarihim 1 Temmuz 2001 olup 11 yıl 4 ay (4080 gün) prim ödemem var. 600 gün askerlik yaptım. Askerliğimi borçlansam 4500 günle Tarım Bağkuru’ndan emekli olabilir miyim?

Cevap: Tarım Bağkuru’nda 4500 günle emekli olma usulü yok. Yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 62 yaş şartlarına tabisiniz. Askerliğinizi borçlanıp, 720 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 5400 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Borçlanarak emekli olur muyum?

Soru: 1965 doğumluyum. SSK girişim 2000 yılında olup 1114 gün primim var. Acaba borçlanarak emekli olur muyum? 

Cevap: Maalesef borçlanılarak emekli olma usulü yok. 3386 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

MALUL EMEKLİLİĞİ İÇİN YÜZDE 60 İŞGÜCÜ KAYBI GEREKİYOR

Soru: 18 Mart 1962 doğumlu annemin sigorta giriş tarihi 16 Eylül 1991 olup 1831 gün prim ödemesi var. Kronik rahatsızlığından ötürü uzun bir süredir ücretsiz izinde. İzinde olduğu bu süreçte maalesef sigortası yatmıyor. Annem hangi koşulları sağlarsa emekli olabilir? 

Cevap: Anneniz yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. 1769 gün daha prim ödeyerek prim ödemesini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

Ayrıca kronik rahatsızlıkları en az yüzde 60 oranında işgücü kaybına yol açmışsa, rapor ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu, malul olduğuna karar verirse, anneniz malulen de emekli olabilir (10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve yüzde 60 oranında işgücü kaybı şartlarıyla).

EMEKLİ OLDUĞUNUZDAN SSK’DAN YETİM AYLIĞI ALAMAZSINIZ

Soru: Memur olarak çalışırken (4/c) malulen emekli oldum. SSK emeklisi olan babam vefat edeli üç yıl oldu. Babamın maaşını alamıyorum. Babamın da maaşını almak için ne yapmalıyım? 

Cevap: SSK, emekli kız çocuğuna ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Emekli olduğunuzdan babanızdan dolayı SSK’dan aylık alamazsınız. Ancak tersi olsaydı. Yani siz SSK emeklisi, babanız da Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, babanızdan da aylık alabilirdiniz. Çevrenizde bu şekilde çift aylık alanlar olabilir. Bunlar sizi yanıltmasın. Bu durum yasalar arasındaki farktan kaynaklanmakta.

Yaş haddinden veya normal emeklilik tarihi nedir?

Soru: 1 Mayıs 1966 doğumluyum. 2 Nisan 2005’te sigortalı olup SSK’ya 4639 gün prim ödemem var. Yaş haddinden veya normal emeklilik tarihi nedir? 

Cevap: İki şekilde emekli olabilirsiniz.

1) 2361 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte. Hemen başlayıp ara vermeden prim öderseniz Nisan 2027 ayı sonunda (7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

2) 4500 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 2 Nisan 2030’da (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.