Tasfiye Halinde Beyanname Verme Zamanları

28.04.2017 06:44 |

Tasfiyeye Girmiş Firmanın Beyanname Verme Zamanları Nelerdir?

Muhasebeci olarak bir konuda emin olamadım. Tasfiye dönem ve beyannameleri ile ilgili 6 sorum olacaktı. Firma 2010'da kurulmuş ve 18 Şubat 2017'de tasfiyeye girmiş ve unvanı 18.02.2017 itibariyle "Tasfiye Halinde" olmuştur. 

Bu durumda; 1-) 01.01.2017 - 18.02.2017 arası Tasfiye Öncesi Kurumlar Vergi Beyannamesi 18.06.2017 tarihine kadar mı verilmelidir ve İnternetten değil de sadece elden vergi dairesine mi verilir? 2-) 01.01.2017 - 18.02.2017 arası 2017-1. Dönem Geçici Vergi verilecek ve 17.05.2017 tarihine kadar mı verilmelidir? 3-) 18.02.2017 - 31.12.2017 arası Kurumlar Vergi Beyannamesi 30.04.2018 yani normal süresinde verilecek doğru mudur? (Not: Eğer tasfiye 31.12.2017'den önce biterse o tarihe kadar örneğin 15.11.2017 Tasfiye Sonu ise 18.02.2017 - 15.11.2017 arası Kurumlar Beyannamesi) 4-) 2017-2. Dönem, 3. Dönem ve 4. Dönemler tasfiye dönemlerine ait Geçici Vergi Beyannameleri artık verilmeyecektir, Doğru mudur? 5-) 01.01.2017 - 18.02.2017 dönem defter kapanış tasdiki ne zaman yapılmalıdır? 6-) 18.02.2017 itibariyle kapanış kayıtları yapılıp 18.02.2017 itibariyle tasfiye dönemine açılış fişi Gireceğiz. Bu tespitlerimde hata var mıdır veya hangileri doğrudur? Yardımlarınız için teşekkürler.
Sezer Kahraman

Sayın Kahraman,
Sorunuzun yanıtı KVK md.17/1 de belirtilmiştir. Buna göre, tasfiyeye giren kurumların tasfiye beyannamesi tasfiyenin aynı takvim yılı içinde başlayıp neticelenmesi durumunda tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren 30 gün içinde şirketinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine kurum beyannamesi verilir. Tasfiyeye giriş tarih ile tasfiyenin sonuçlanma tarihinin aynı takvim yıllarında gerçekleşmesi durumunda, her bir tasfiye dönemine ilişkin tasfiye beyannamesi, tasfiye memuru tarafından tasfiye döneminin kapandığı ayı izleyen 4.ayın 1.gününden 25.günü akşamına kadar bağlı olduğunuz vergi dairesine verilir. Tasfiyenin sona erdiği döneme ilişkin tasfiye beyannamesi ise tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren 30 gün içinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilir. Soruların yanıtları doğru olarak yer verilmiştir. 6 madde halinde sunmuş olduğunuz soruların yanıtları bize göre de kvk md.17 hükmüne göre de doğrudur. Defter kapanış onayları kapanışı müteakip 30 gün içinde yaptırınız. Tasfiyeye giren kurumların geçici vergi beyannamesi verilmez. Tasfiye devam ettiği dönemlerin kurum beyannameleri klasik kağıt ortamında verilir. Yine tasfiye müddetince her ay KDV beyannamesi elektronik ortamda verilecektir. Öte yandan varsa muhtasar beyanname ile ilgili durum veya ödeme için ayrıca muhtasar beyannameyi elektronik olarak veriniz. Başarılar. 

Dr. Mustafa Alpaslan
 




Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !