» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Tasfiye Halinde Beyanname Verme Zamanları

 
28.04.2017 06:44 | Güncelleme: 28.04.2017 06:44

Tasfiyeye Girmiş Firmanın Beyanname Verme Zamanları Nelerdir?

Muhasebeci olarak bir konuda emin olamadım. Tasfiye dönem ve beyannameleri ile ilgili 6 sorum olacaktı. Firma 2010'da kurulmuş ve 18 Şubat 2017'de tasfiyeye girmiş ve unvanı 18.02.2017 itibariyle "Tasfiye Halinde" olmuştur. 

Bu durumda; 1-) 01.01.2017 - 18.02.2017 arası Tasfiye Öncesi Kurumlar Vergi Beyannamesi 18.06.2017 tarihine kadar mı verilmelidir ve İnternetten değil de sadece elden vergi dairesine mi verilir? 2-) 01.01.2017 - 18.02.2017 arası 2017-1. Dönem Geçici Vergi verilecek ve 17.05.2017 tarihine kadar mı verilmelidir? 3-) 18.02.2017 - 31.12.2017 arası Kurumlar Vergi Beyannamesi 30.04.2018 yani normal süresinde verilecek doğru mudur? (Not: Eğer tasfiye 31.12.2017'den önce biterse o tarihe kadar örneğin 15.11.2017 Tasfiye Sonu ise 18.02.2017 - 15.11.2017 arası Kurumlar Beyannamesi) 4-) 2017-2. Dönem, 3. Dönem ve 4. Dönemler tasfiye dönemlerine ait Geçici Vergi Beyannameleri artık verilmeyecektir, Doğru mudur? 5-) 01.01.2017 - 18.02.2017 dönem defter kapanış tasdiki ne zaman yapılmalıdır? 6-) 18.02.2017 itibariyle kapanış kayıtları yapılıp 18.02.2017 itibariyle tasfiye dönemine açılış fişi Gireceğiz. Bu tespitlerimde hata var mıdır veya hangileri doğrudur? Yardımlarınız için teşekkürler.
Sezer Kahraman

Sayın Kahraman,
Sorunuzun yanıtı KVK md.17/1 de belirtilmiştir. Buna göre, tasfiyeye giren kurumların tasfiye beyannamesi tasfiyenin aynı takvim yılı içinde başlayıp neticelenmesi durumunda tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren 30 gün içinde şirketinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine kurum beyannamesi verilir. Tasfiyeye giriş tarih ile tasfiyenin sonuçlanma tarihinin aynı takvim yıllarında gerçekleşmesi durumunda, her bir tasfiye dönemine ilişkin tasfiye beyannamesi, tasfiye memuru tarafından tasfiye döneminin kapandığı ayı izleyen 4.ayın 1.gününden 25.günü akşamına kadar bağlı olduğunuz vergi dairesine verilir. Tasfiyenin sona erdiği döneme ilişkin tasfiye beyannamesi ise tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren 30 gün içinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilir. Soruların yanıtları doğru olarak yer verilmiştir. 6 madde halinde sunmuş olduğunuz soruların yanıtları bize göre de kvk md.17 hükmüne göre de doğrudur. Defter kapanış onayları kapanışı müteakip 30 gün içinde yaptırınız. Tasfiyeye giren kurumların geçici vergi beyannamesi verilmez. Tasfiye devam ettiği dönemlerin kurum beyannameleri klasik kağıt ortamında verilir. Yine tasfiye müddetince her ay KDV beyannamesi elektronik ortamda verilecektir. Öte yandan varsa muhtasar beyanname ile ilgili durum veya ödeme için ayrıca muhtasar beyannameyi elektronik olarak veriniz. Başarılar. 

Dr. Mustafa Alpaslan
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.