» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Tazminat alarak ayrılmak için ne yapmam lazım?

 
27.04.2021 04:28 | Güncelleme: 27.04.2021 04:28

15 yıldan fazla sigortam ve 3600 günden fazla primim olduğundan işyerimden kıdem tazminatı alıp ayrılmak istiyorum. Tazminat alarak ayrılmak için ne yapmam lazım?

SORU: 1976 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 6 Eylül 2000. Toplam 4500 gün primim var. 15 yıldan fazla sigortam ve 3600 günden fazla primim olduğundan işyerimden kıdem tazminatı alıp ayrılmak istiyorum. Tazminat alarak ayrılmak için ne yapmam lazım? HATICE

CEVAP: İlk defa 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar, 15 yıl sigorta süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarını sağlayarak işinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olduğunuzdan bu şartlarla kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılamazsınız. Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2500 gün daha prim ödeyerek, priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

İstifa edersem ne kadar tazminat alabilirim?  

Soru: İlk SSK başlangıç tarihim 18 Kasım 1998. 6890 gün prim ödedim. 1996-1997 arası 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? Askerliğimi ödersem emekliliğimi ne kadar öne çekebilirim? 3 Haziran 2013’ten beri iş akdim var. İstifa edersem ne kadar tazminat alabilirim?  

Cevap: Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Verdiğiniz bilgilere göre sorularınızı şu şekilde cevaplandırabiliriz: 1) 5900 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 2) 18 ay olan askerliğinizin tamamını borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşı dolduracağınız tarihte emekliliğiniz mümkün. 3) 15 yıldan fazla sigortalılık süreniz ve 3600 günden fazla priminiz olduğundan, işinizden kıdem tazminatı alıp ayrılabilirsiniz. Kıdeminizi 8 yıla tamamlayacağınız 3 Haziran 2022’de işinizden ayrılacağınızı varsayarsak, en son aldığınız brüt ücretin 8 katı tutarında kıdem tazminatı almanız gerekiyor.

İSTEDİĞİNİZ ZAMAN EMEKLİSİNİZ

SORU: 11 Aralık 1972 doğumluyum. 16 Haziran 1997’de polis memuru olarak göreve başladım. 23 yıl 9 ay 27 gün fiili hizmet sürem ve 5 yıl 9 ay ya da 5 yıl 11 ay fiili hizmet süresi zammım olabilir. 2016’da 108 gün açıkta kaldım. 13 Nisan 2021’de polis memuru olarak meslekten ihraç edildim. 566 gün SSK’dan saydırılmış primim var. Askerlik 1.5 yıl saydırıldı. Ne zaman emekli olabilirim? 55 yaş emeklilik şartına mı takıldım? 

CEVAP: Askerliğinizi memuriyetten önce mi sonra mı yaptığınızı belirtmemişsiniz. Memuriyetten önce yapmışsanız Emekli Sandığı’ndan emeklilik için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Şayet askerliğinizi memuriyete başladıktan sonra yapmışsanız, emeklilik yaşınız 53 olur. Ancak iki seçenekte de hak kazandığınız yıpranma süreniz emeklilik yaşınızdan düşülür. Hizmet süreniz yeterli olduğundan istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz.

İşveren istediği kadar deneme süresi belirleyebilir mi? 

Soru: İşe başlamak için gittiğim işyerinde, imzalamam için verdikleri iş sözleşmesine 6 aylık deneme süresi koyduklarını gördüm. Bu kadar deneme süresi olur mu? ‘2 ayı geçemez’ diyen de var, ‘4 ay da olur’ diyen de. İşveren istediği kadar deneme süresi belirleyebilir mi? 

Cevap: İş Kanunu uyarınca iş sözleşmesine en fazla 2 aylık deneme süresi konulabilir. İstisna olarak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle 4 aya kadar uzatılabilir. İş sözleşmelerine İş Kanunu’na aykırı hükümler konulamaz, konulsa da geçersiz sayılır. İşvereninize 4857 sayılı kanunun 15’inci maddesi uyarınca deneme süresinin en fazla 2 ay olması gerektiğini söylemeniz halinde sözleşmeyi düzeltecektir.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.