e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Tek kişilik şirketler geliyor

08.10.2011 06:46 |

Ticari hayatın temel taşlarından olan Türk Ticaret Kanunu Temmuz 2012 itibariyle aşama aşama yürürlüğe girecek. Şüphesiz yeni TTK ile ticari hayatın tarafları ve ticari enstrümanlara ilişkin bir çok yenilik geliyor. Şirketleri; kolektif, komandit, anonim, limited şirketler ile kooperatiflerden oluşacak. Şirketlerin elektronik ortamda yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarını yapabilmeleri mümkün olacak.

Sermaye şirketlerinde müdürler kurulu ve yönetim kurulu; kolektif,  komandit, limited ve anonim şirketlerde de ortaklar kurulu ve genel kurul  toplantıları on-line gerçekleştirilebilecek. Şirketler bölünebilecek ve farklı yerlerde fabrikaları olan bir şirket,  her fabrikayı bağımsız bir şirkete dönüştürebilecek.

Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya ‘bilgi toplumu’ hizmetlerine özgülemeyen şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Küçük ölçekli işletmelere ise internet sitesi kurmaları için 1 yıl süre verilecek.

Anonim şirketlerde, yönetim kurulunun en az 3 üyeden oluşacağına ilişkin hüküm kaldırılarak en az 1 üyeli yönetim kuruluna olanak tanınıyor. Böylece yazının başlığında da belirttiğimiz gibi, tek kişilik şirketler mümkün olabilecek.

Ancak özellikle yeni dönemde şirketlerin bağımsız denetim süreci büyük bir önem arz etmektedir. Tek kişilik şirket olsa bile, bağımsız mali denetim zorunluluk haline gelmektedir. Şirketlerin yönetim kurullarının işletme faaliyetlerinden dolayı sorgulanması ve Türk Ceza Kanunu kapsamında riskleri artmaktadır.

Türk Ticaret Kanunu ile işletmelerde bağımsız denetim zorunlu hale gelecek, bu da şirket yöneticilerinin risklerini azaltacağı gibi, işletmelerin kurumsallaşmasını beraberinde getirecektir. Muhasebe ve mali müşavirlik mesleğinin geleceğinde yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile bir milat yaşanacak. Türkiye’de yaklaşık 100 bin anonim şirket, 700 bin de limitet şirket var. TTK devreye girdiği zaman kuşkusuz bu şirketlerin önemli bir bölümü elenecek, ancak, Türkiye’de tüm muhasebe sistemi yeniden yapılanacak.

Muhasebe mesleğindeki, hizmet çeşitliliği artacak, yeni ticaret kanunu ile kurumsal yönetim anlayışı, denetim zorunluluğu, finansal raporlama standartları ve kalite güvence standartlarının uygulanması süreci gibi pek çok konu süratle hayatımıza girecektir.

Gerçekten kurumsallaşma ve bağımsız denetim konuları önümüzdeki günlerde daha çok karşımıza çıkacak. Muhasebe ve bağımsız denetim mesleğinde kurumsallaşmanın çok sayıda fayda sağlayacağına inanıyorum. Özellikle uzmanlaşma getirmesi, mesleki standartların karşılanması ve bağımsız çalışma gibi yararları olacak. Bundan hem şirketler, hem şirketlerin ortakları hem de devlet, diğer şirket ve finansal kurumlar önemli yararlar sağlayacaktır. İşte, yeni Türk Ticaret Kanunu öncesi ‘Muhasebe ve Denetim Mesleğinde Kurumsallaşma’  başlığıyla İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu’, Antalya Kemer Beldibi’nde Rixos Sungate Otel’de gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin en büyük otellerinden birisi olan Beldibi Rixos Sungate Otel’de aynı anda 3 farklı meslek grubunun etkinliği sorunsuz yapılmış oldu.

Sevgili dostum Beldibi Rixos Sungate Otel Genel Müdürü Cem Uzan beyin konukseverliği ve işletme personelinin (İsmet ve Burak kardeşlerime teşekkür ediyorum) profesyonel hizmet anlayışı ile birleştiğinde, bu sempozyumdan hem dinlenerek hem de önemli bir mesleki birikimle ayrılmış olduk
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.