» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Tek kişilik şirketler geliyor

 
08.10.2011 06:46 | Güncelleme: 13.04.2019 21:07

Ticari hayatın temel taşlarından olan Türk Ticaret Kanunu Temmuz 2012 itibariyle aşama aşama yürürlüğe girecek. Şüphesiz yeni TTK ile ticari hayatın tarafları ve ticari enstrümanlara ilişkin bir çok yenilik geliyor. Şirketleri; kolektif, komandit, anonim, limited şirketler ile kooperatiflerden oluşacak. Şirketlerin elektronik ortamda yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarını yapabilmeleri mümkün olacak.

Sermaye şirketlerinde müdürler kurulu ve yönetim kurulu; kolektif,  komandit, limited ve anonim şirketlerde de ortaklar kurulu ve genel kurul  toplantıları on-line gerçekleştirilebilecek. Şirketler bölünebilecek ve farklı yerlerde fabrikaları olan bir şirket,  her fabrikayı bağımsız bir şirkete dönüştürebilecek.

Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya ‘bilgi toplumu’ hizmetlerine özgülemeyen şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Küçük ölçekli işletmelere ise internet sitesi kurmaları için 1 yıl süre verilecek.

Anonim şirketlerde, yönetim kurulunun en az 3 üyeden oluşacağına ilişkin hüküm kaldırılarak en az 1 üyeli yönetim kuruluna olanak tanınıyor. Böylece yazının başlığında da belirttiğimiz gibi, tek kişilik şirketler mümkün olabilecek.

Ancak özellikle yeni dönemde şirketlerin bağımsız denetim süreci büyük bir önem arz etmektedir. Tek kişilik şirket olsa bile, bağımsız mali denetim zorunluluk haline gelmektedir. Şirketlerin yönetim kurullarının işletme faaliyetlerinden dolayı sorgulanması ve Türk Ceza Kanunu kapsamında riskleri artmaktadır.

Türk Ticaret Kanunu ile işletmelerde bağımsız denetim zorunlu hale gelecek, bu da şirket yöneticilerinin risklerini azaltacağı gibi, işletmelerin kurumsallaşmasını beraberinde getirecektir. Muhasebe ve mali müşavirlik mesleğinin geleceğinde yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile bir milat yaşanacak. Türkiye’de yaklaşık 100 bin anonim şirket, 700 bin de limitet şirket var. TTK devreye girdiği zaman kuşkusuz bu şirketlerin önemli bir bölümü elenecek, ancak, Türkiye’de tüm muhasebe sistemi yeniden yapılanacak.

Muhasebe mesleğindeki, hizmet çeşitliliği artacak, yeni ticaret kanunu ile kurumsal yönetim anlayışı, denetim zorunluluğu, finansal raporlama standartları ve kalite güvence standartlarının uygulanması süreci gibi pek çok konu süratle hayatımıza girecektir.

Gerçekten kurumsallaşma ve bağımsız denetim konuları önümüzdeki günlerde daha çok karşımıza çıkacak. Muhasebe ve bağımsız denetim mesleğinde kurumsallaşmanın çok sayıda fayda sağlayacağına inanıyorum. Özellikle uzmanlaşma getirmesi, mesleki standartların karşılanması ve bağımsız çalışma gibi yararları olacak. Bundan hem şirketler, hem şirketlerin ortakları hem de devlet, diğer şirket ve finansal kurumlar önemli yararlar sağlayacaktır. İşte, yeni Türk Ticaret Kanunu öncesi ‘Muhasebe ve Denetim Mesleğinde Kurumsallaşma’  başlığıyla İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu’, Antalya Kemer Beldibi’nde Rixos Sungate Otel’de gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin en büyük otellerinden birisi olan Beldibi Rixos Sungate Otel’de aynı anda 3 farklı meslek grubunun etkinliği sorunsuz yapılmış oldu.

Sevgili dostum Beldibi Rixos Sungate Otel Genel Müdürü Cem Uzan beyin konukseverliği ve işletme personelinin (İsmet ve Burak kardeşlerime teşekkür ediyorum) profesyonel hizmet anlayışı ile birleştiğinde, bu sempozyumdan hem dinlenerek hem de önemli bir mesleki birikimle ayrılmış olduk


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.