e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Ticaret ve Sanayi Odaları 2019 aidat ödemeleri

17.06.2019 07:56 |

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 24 üncü maddesinde; ticaret borsaları ile ticaret ve sanayi odalarına kayıt olmak zorunda olan tacirler kayıt oldukları odaya kayıt sırasında kayıt ücreti ve her yıl için ise yıllık aidat ödemek zorundadırlar.

Kayıt Ücreti ile Yıllık Aidat ve Munzam Aidatın Tespiti ve Ödenmesi Hakkında Yönetmelik uyarınca, kayıt ücreti ve yıllık aidat miktarları ilgili oda ve borsalarda belirlenecek dereceler üzerinden ve tarifelere göre tespit olunmaktadır.

Munzam aidat: Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde odalarca her yıl için;

– Gerçek kişi tacir ve sanayicilerin (2019 yılında verilen) 2018 takvim yılı gelir vergilerine ilişkin beyannamelerinde gösterilen ticari kazanç toplamının %0 5 oranında,

– Tüzel kişi tacir ve sanayicilerin ise (2019 yılında verilen) 2018 takvim yılı için ödeyecekleri kurumlar vergisine ilişkin beyannamede gösterilen ticari bilanço karı üzerinden %0 5 oranında munzam aidat ödenmesi gerekmektedir.

Söz konusu yönetmeliğin 8 inci maddesine göre yıllık aidat ile munzam aidat tutarları her yılın Haziran ve Ekim aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekmektedir.

Aidatların belirlenen sürelerde ödenmemesi halinde 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun uyarınca gecikme zammı ile ödenmesi gerekeceğini hatırlatmak isteriz.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.