» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) Kayıt Yükümlülüğü uzatıldı.

 
15.09.2020 07:51 | Güncelleme: 16.09.2020 06:07

Ticari elektronik iletiler, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik’te telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli iletiler olarak tanımlanmıştır.

Yönetmelik ile, ticari elektronik ileti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyan bir sistem kurulacağı ve Ticaret Bakanlığı’nın (“Bakanlık”) erişimine açılacağı düzenlenmiştir. İYS, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bu amaçla hizmet vermek üzere kurulmuştur.

Söz konusu sistem,

• Ticari elektronik ileti onay ve ret bilgilerinin kaydedilmesi,

• İletiler bakımından onay alınması veya ret hakkının kullanılması,

• Ticari elektronik ileti şikâyetlerinin alınması, raporlanması, şikâyet sürecinin hızlı ve etkin bir şekilde yönetilmesi ve

•  Aracı hizmet sağlayıcıların sistemi kullanması amacıyla hizmete sunulmuştur.

4 Ocak 2020 tarihli, 30998 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte ticari elektronik ileti gönderimi yapmak isteyen gerçek/tüzel kişilere İYS’ye kayıt zorunluluğu getirilmiştir. Bunun yanında, sisteme geçiş yapılması ile alınacak yeni onaylar İYS üzerinden alınacak ve hizmet sağlayıcıların başka kanallardan elde ettiği onaylar sisteme kaydedilecektir.

Bu kapsamda hizmet sağlayıcılara aşağıdaki yükümlülükler getirilmiştir:

1. Bugüne dek Yönetmelik’e uygun şekilde alıcılardan alınmış ticari elektronik ileti onaylarının 01.12.2020 tarihine kadar İYS’ye kaydedilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, ilgili alıcılara onaylarını İYS üzerinden kontrol etmeleri ve ret haklarını 16.01.2021 tarihine kadar İYS üzerinden kullanabileceklerine yönelik bir bildirim gönderilmesi gerekmektedir. Bu tarihe kadar kontrol edilmeyen onayların geçerli sayılacağı belirtilmiştir.

2. Hizmet sağlayıcısının yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim aracıyla onay alması mümkün olmakla birlikte bu şekilde alınan onayların ispat külfeti yine hizmet sağlayıcıda olacaktır. Bunun yanında, bu şekilde alınan onayların İYS’ye 3 iş günü içerisinde kaydedilmesi gerekmektedir, İYS’ye kaydedilmeyen onaylar geçersiz sayılacaktır.

3. Buna ek olarak, alıcıların tacir ve esnaf sıfatını haiz olması halinde onay alınmasına gerek olmamakla birlikte, bu kişilerin elektronik iletişim adreslerinin İYS’ye kaydedilmesi gerekmektedir.

4. Alıcılar, ret haklarını İYS üzerinden kullanabilecek olup; hizmet sağlayıcı, alıcı tarafından ret hakkının kullanıp kullanılmadığını İYS üzerinden kontrol etmek, kendisine sair yollarla iletilen ret bildirimlerini de İYS’ye kaydetmek, ret hakkını kullanan alıcıya ticari elektronik ileti gönderimini 3 iş günü içerisinde durdurmakla yükümlüdür.

İletisi Yönetim sistemi (İYS) kayıt için son tarih ilk olarak 1 Haziran 2020 olarak belirlenmiş, ancak, bu süreyi üç ay erteleme yetkisine sahip olan Bakanlık, Yönetmelik'te öngörülen süreleri uzatmıştır. Bu doğrultuda 23 Mayıs 2020 tarihinde Bakanlık, son kayıt tarihini üç ay uzattığını duyurmuş ve böylece son kayıt tarihi 1 Haziran 2020 yerine 1 Eylül 2020 olarak değiştirilmiştir. Son olarak, söz konusu kayıt tarihi 28 Ağustos 2020 tarihli, 31227 sayılı Resmi Gazete ile 1 Aralık 2020’ye uzatılmıştır.

Ayrıca, Bakanlık’ın, bu tarihleri hizmet sağlayıcıların niteliği ile ticari elektronik ileti onay sayılarının büyüklüğünü göz önünde bulundurarak altı ay ertelemeye yetkili olduğu belirtilmiştir.

KPMG VERGİ


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.