e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) nedir?

25.06.2019 06:36 |

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) nedir? Bu kapsamda çalışanların sigortalılıkları ne şekilde sağlanır?

Toplum Yararına Çalışma Programları, ekonomik kriz, özelleştirme, ekonomik yapılanma, doğal afetler ve işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ekonomik bir enstrüman olarak nitelendirebileceğimiz bir uygulamadır. 

Türkiye İş Kurumu'na kayıtlı işsizlerin, çalışma hayatından uzun süre ayrı kalarak maddi sıkıntıya düşmelerini önlemek, çalışma alışkanlık ve disiplinlerini yitirmemelerini, kısa süreli istihdam ve iş eğitimlerini sağlamak üzere doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş veya hizmetin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla yine Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen programlardır.

Toplum yararına çalışma programlarının en önemli amacı kamu yararını maksimize etmektir. Peki kimler bu programa katılabilir? Bu programlara katılmak için öncelikli şart İşkur'a kayıtlı işsiz olmaktır. Bunun yanında 18 yaşını doldurmak ve emekli, malul, dul ve yetim aylığı almamak da diğer şartlar olarak katılımcılarda aranmaktadır. İlave olarak öğrenci olmamak şartı da başka bir şarttır. Öğrenci olmamanın istisnası ise açık öğretim fakültesi ve açık lise öğrencileridir. Toplum yararına çalışma programları sınırsız olarak düzenlenen program değildir. Bu programlarda haftalık çalışma kırk beş saatten az olamaz.

Yine bu program en fazla dokuz ay süreyle düzenlenir. Yine bir istisna olarak bu programda kısmi süreli iş sözleşmesine tabi olarak da uygulanabilmektedir. Toplum yararına programlar çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çevre düzenlemesi, temizlik ve bakım onarım işleri ile restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, erozyonla mücadele, park, vadi ve dere ıslahı ile ağaçlandırma gibi faaliyetler de düzenlenebilmektedir. Bugün uygulayan kurumlara baktığımızda belediyeler ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar Toplum Yararına Projeleri en fazla uygulayan kurumlar olarak göze çarpmaktadır. Bu kurumların TYP'yi en fazla kullanması aslında programın kamu yararı amacını da teyit etmektedir. TYP'de istihdam önceliği kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaş üstü olanlar ile terörle mücadelede malul sayılmayacak kadar yaralananlardadır. Bu kişiler birinci torbada olup bu torbadakilerin istihdamı tamamlanmadan diğer torbadakilerin istihdamına geçilememektedir.

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir. Noter kurası yöntemi, liste yöntemi veya yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi şeklindedir. TYP kapsamında çalışanlara asgari ücret yani 2.020,90 TL ödenmektedir. Aynı zamanda vergi ve sosyal güvenlik giderleri için de işverene 1.113,14 TL ödenmektedir.

İşkur tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP'ye başvuramaz. Mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz. Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz. Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP'den de yararlanamaz. Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP'ye tekrar katılamaz.
Toplum yararına çalışmakta olanların sigortalılık hususu ile ilgili bazı soru işaretlerini gidermekte fayda var. TYP kapsamında çalışanlar tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışmaktadırlar. 5510 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin ikinci fıkrasına 2011 yılında eklenen (g) bendi ile Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programları'ndan yararlananlar hakkında 5510 sayılı kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalı sayılanlara ilişkin hükümler uygulanacağı öngörülmüştür. Yani SSK'lı olarak sigortalı olmaktadırlar. Bu kapsamda sayılan sigortalılar için Türkiye İş Kurumu prim ödeme yükümlüsü olmakla birlikte 5510 sayılı Kanun kapsamında işyeri ve işveren sayılmamaktadır.

Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri'-nce işsizliğin fazla olduğu yerlerde kamu ya da özel sektör işverenler ile yapılan protokol/sözleşme gereğince yukarıda belirtilen şartlarla sigortalı çalıştırılmaktadır.

Türkiye İş Kurumu bu uygulama kapsamında işyeri ve işveren sayılmadığından ayrıca işyeri dosyası açılmaz. Sigortalıların bildirimleri toplum yararına çalışma yapan işyeri tarafından SGK'ya bildirilir. Türkiye İş Kurumu bu kapsamda asgari ücret üzerinden çalıştırılacak sigortalıların sigorta primlerini ve işsizlik sigortası primlerini işverene öder.

Mustafa YILMAZ
bursahakimiyet.com.tr
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.