» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Toplumun önemli bir bölümü aşılanıncaya kadar esnek mesainin sürmesi gerekiyor.

 
18.05.2021 04:22 | Güncelleme: 18.05.2021 04:22

Yeni kontrollü normalleşme dönemi başladı. Bu süreçte toplumun önemli bir bölümü aşılanıncaya kadar esnek mesainin sürmesi gerekiyor. İşverenlerin bu dönemi etkin ve verimli şekilde planlamaları önemli.

Salgında 17 Mayıs-1 Haziran dönemini kapsayan kontrollü normalleşme başladı. Ancak bu kez bulaşın büyük bölümünün işyerlerinde gerçekleştiği unutulmadan, işverenlerin önyargılarını bırakıp uzaktan çalışmayı mümkün olan en çok çalışan için devam ettirmesi gerekiyor. Koronavirüs salgınıyla esnek çalışmanın uygulandığı işyeri sayısı hızla arttı. Yaşanan tecrübeler gösterdi ki, özellikle bazı işyerlerinde uzaktan çalışma verimliliği getiriyor. Bu nedenle uzaktan çalışmanın işçinin 'kaytarması' anlamına gelmediği ortaya çıktı.

 

Ancak işverenlerin uzaktan çalışmaya yönelik algısının tümüyle değişmesi zaman alacaktır. Bu algının değişmesi için işyerinde uzaktan çalışmaya ilişkin yazılı ve net bir model oluşturulması çok önemli. İşverenlerin uzaktan çalışan işçinin kaytardığına dair algısının arkasında işçinin işini evinden yürütüyor olması geliyor. Ancak uzaktan çalışırken gerekli düzeni oluşturan ve sorumluluklarını yerine getiren işçi için uzaktan çalışmak kaytarmak değil. Hatta bazı durumlarda işverenin saat sınırı olmaksızın iş vermesi gibi durumların oluşması nedeniyle işyerindekinden daha fazla çalışma anlamına gelebiliyor.

KURALLAR NET OLMALI

Bu nedenle işçi ve işverenin uzaktan çalışmayı etkin bir şekilde sürdürebilmesi için uzaktan çalışmanın kuralları net bir şekilde konulmalı. Örneğin işçinin bilgisayarının hangi saatlerde açık olacağı, telefonu hangi saatler içerisinde cevaplayacağı net bir şekilde belirlenirse işçi uzaktan çalışmayı daha rahat planlar. İşveren de bu sayede işçinin 'kaytarmadığına' dair somut bir veri elde eder.

RİSKİN AZALTILMASI GEREKİYOR

Etkin bir esnek çalışma mekanizmasının hayata geçirilmesi bulaş riskini azaltacağı gibi verimliliği de üst seviyeye çıkaracaktır. Yalnızca uzaktan çalışmanın değil, telafi çalışmasının, kayan mesai sürelerinin, dönüşümlü vardiya düzeninin kurulmasıyla bu sürecin geçirilmesi çok önemli. Bu modeller hayata geçirilmezse işverenlerin bulaşmadan sorumlu tutulma ihtimali artacağı gibi işyerindeki iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmaması durumunda çalışanların iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmeleri ve kıdem tazminatlarını alması söz konusu olacaktır. Bütün bu nedenlerle hem özel sektörde hem de kamuda salgının etkileri tamamen kalkıncaya kadar esnek çalışma devam ettirilmeli. Bu sayede toplumun önemli bir bölümü aşılanıncaya kadar esnek mesainin etkin ve verimli şekilde planlanması sağlanabilir. Bu şekilde vakaların yeniden yükselişe geçmesi de engellenebilir.

GENELGEDE DE DİKKAT ÇEKİLDİ

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre 17 Mayıs-1 Haziran döneminde kamu kurum ve kuruluşlarında mesai süreleri 10:00-16:00 olarak uygulanacak. Ayrıca uzaktan-dönüşümlü olarak esnek modellerin devamı da sağlanacak. Dolayısıyla özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının yoğun olduğu il ve bölgelerde toplu taşımadaki yoğunlukların azalması, işyeri içi bulaşmanın azaltılmasına yönelik olarak vardiyalı-dönüşümlü ve mümkün olan en fazla kişinin uzaktan çalıştığı yapının devamı sağlanmalı.

Okan Güray Bülbül


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.