e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Torba Yasada yeni GSS düzenlemesi

31.03.2020 07:42 | Güncelleme: 31.03.2020 07:42

Parttime çalışmayı arttıkmak için GSS uygulamasında yeni düzenleme. Ayda 9 ile 20 gün arasında çalışanlar GSS primi ödemekten kurtulacaklar.

Düzenli bir sigortalı işi olmayan, kısmi süreli çalışanlar, puantaj usulü ile çalışanlar ve ev hizmetlerinde çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için torba yasa ile yeni düzenlemeye gidildi.

 

Ayda yirmi günden az sigortalı çalışanlara genel sağlık sigortası (GSS) primi kolaylığı sağlandı. Ayda 9 ile 20 gün arasında çalışanlar GSS primi ödemekten kurtulacaklar. Bu kişilerin sağlık hizmetinden yararlanmak için artık GSS primi ödemesi gerekmeyecek.

Eski düzenlemeye göre, “06 – Kısmi istihdam”, “17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma” ve “07 – Puantaj” kodu kapsamında çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayısı 20 gün ve daha az ise eksik genel sağlık sigortası (GSS) primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyordu. Ay içindeki sigortalı çalışma süresi 21 gün ve üzeri olanlar ayrıca GSS primi ödemiyordu. Ay içinde 20 gün ve daha az sigortalı çalışması olanlar, eksik günlerinin GSS primini 30 güne tamamlamadan sağlık hizmeti alamıyordu.

Bu kişilerin hane içinde kişi başına geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az ise prim ödemeleri gerekmiyor. Ayrıca, eşi, anne babası veya çocukları üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişiler, eksik GSS primlerini tamamlamaktan muaf tutuluyor.

Günlük 2.94 TL Prim

4/a, 4/b ve 4/c’li çalışmasından dolayı zorunlu sigortalı olmayanlar, her ay brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında GSS primi ödüyorlar. 2020 yılı itibarıyla GSS primi günlük 2.94 TL, aylık 88.29 TL düzeyinde bulunuyor. Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan ve hane içinde kişi başına geliri asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olanların, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden sağlık hizmeti alabilmek için ayda 88.29 TL prim ödemeleri gerekiyor.

Ayda 20 gün ve daha az sigortalı çalışanların, 30 günden eksik her gün için 2.94 TL prim ödemesi gerekiyordu. Örneğin, ayda 10 gün part time çalışan bir kişi, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için 20 gün X 2.94 TL’den toplam 58.80 TL prim ödemek zorunda kalıyordu. Ayda 20 gün çalışan kişi ise 29.40 TL prim ödemeden sağlık hizmeti alamıyordu.

Artık Ayda 9 Gün Sigortalı Çalışmak Yeterli

Geçen hafta cuma günü yürürlüğe giren düzenleme uyarınca, ayda 9 gün sigortalı çalışanlar, eksik günlerin primini 30 güne tamamlamaya gerek kalmadan sağlık hizmetinden yararlanabilecekler. Yapılan bu düzenleme sayesinde, ayda 9 gün ile 20 gün arasında sigortalı çalışan kişilerin tamamı, GSS primini 30 güne tamamlamaktan kurtulmuş oldu. Artık sadece ayda 8 gün ve daha az sürelerde sigortalı çalışanlar eksik GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorunda kalacaklar.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Tamamı Gss Priminden Kurtuldu

Kanuna göre, ayda 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışanların sigortalarının yaptırılması zorunluluğu bulunuyor. Bir ailenin yanında haftada 3 gün ev hizmetlerinde çalışan kişinin, sağlık hizmeti alabilmek için ayda 18 günlük GSS primi ödemesi gerekiyordu. Bu da aylık 52.92 TL’yi buluyordu. Yapılan yeni düzenlemeyle, ev hizmetlerinde ayda 10 günden fazla çalışanların tamamı GSS primi ödeme yükümlülüğünden kurtulmuş oldu.

Amaç Part Time Çalışmayı Artırmak

Meclis’teki görüşmeler sırasında kabul edilen önergenin gerekçesinde, yapılan düzenleme sayesinde eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primleri kendilerince ödenen kısmi süreli çalışan sayısının azaltılması ve kısmi süreli çalışmayı teşvik ederek bu kapsamda istihdam edilen kişi sayısının artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Ahmet Kıvanç


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !