» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Torba Yasadan çıkan yeni vergi muhafiyeti düzenlemeleri!

 
04.11.2020 05:02 | Güncelleme: 04.11.2020 05:02

Vergide yeniden yapılanmaya ilişkin torba kanun hızlı ve gizli olarak Meclise sunulunca, zamanlaması itibariyle ve doğal olarak 2021 bütçesi açısından yeni kaynakların öngörüldüğü aklımıza gelmişti. Zira çok ciddi bütçe açığı söz konusu idi ve yeni gelir kaynaklarına ihtiyaç vardı.

Ancak torbadan, yeni kaynaklardan vergi alma değil, aksine vergi almama yani vergiden vazgeçme ile ilgili düzenlemeler çıktı.

Gelelim torbadaki vergi düzenlemelerine. Başta hukukçular olmak üzere, yasa koyucuların ve ilgililerin çok iyi bildiği üzere; bir kanun teklifinin önce genel gerekçesine, özelde madde gerekçelerine ve sonra da yapılmış olan madde düzenlemesine bakılır.

Biz de bu teklif niçin getirildi diye önce genel gerekçesine baktık; Şöyle bir ifade gördük: “...vergi rekabeti, vergide adalet, basitlik, etkinlik ve verimlilik ilkeleri çerçevesinde bazı güncellemelerin yapılması öngörülmektedir. Bu çerçevede kanun teklifinde yer alan düzenlemelerle, mükelleflerin gönüllü uyumunu gözeten, vergi güvenliğini güçlendiren, yatırımları ve sermaye piyasasını teşvik eden, idarenin etkin ve hızlı karar almasını sağlayan değişiklikler öngörülmektedir.”.

Sadece bu gerekçeye bakınca beğenmemek mümkün değil, son derece anlamlı ve önemli hususlar. Ancak; getirilen düzenlemelere bakıldığında bu gerekçelere uygun düzenlemeler olduğunu söylemek mümkün değil.

Dilerseniz torba kanunda yer alan düzenlemelerden birkaçına bakalım.

• İşyeri açmadan ve sanayi tipi seri üretim yapan makine kullanmadan evde ürettiği ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamda satanlara belli koşullarla esnaf muaflığı kapsamına alınıyor. Çok perakende ve mikro önemde bir konu yeni ve önemli bir düzenleme olarak sunuluyor

• Ülke ekonomisinin uluslararası rekabetçiliğini geliştirmek adına, ürün ihracatı yapan tam mükellef gerçek kişilerin ihracattan elde ettiği kazancının yarısı gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapılıyor. Bu da reform niteliğinde bir düzenleme değil.. Kaldı ki ihracata ilişkin vergi ve nakit teşviklerinin kısıtlamalarının göz ardı edildiği anlaşılıyor.

• Esnaf muaflığından yararlananların muafiyet sınırının her yıl yeniden değerleme oranında artırılması gibi çok teknik bir düzenleme öngörülüyor.

• Vergi tekniğine ve uygulama sorunlarına açıklık getirmek üzere; çok küçük bir azınlığı oluşturan bazı mükelleflerin menkul kıymet gelirlerindeki stopaj düzenlemesi ele alınıyor ve kaldıraçlı işlemlerin istisna süresi 2025 yılı sonuna kadar uzatılıyor.

• Zenginlerin keyfi ve kumar amaçlı at yarışlarında görev alan ve 2004 yılından beri uygulanagelen jokeyler, yardımcıları ve antrenörlere ödemeler üzerinden yapılan vergi kesintisi oranı aynen korunuyor ve süre 2025yılının sonuna çekiliyor.

• Perakende ve palyatif davranışla işsizliğe çare bulmak adına kısmi zamanlı çalışmayı kabul eden hizmet erbabı için gelir ve damga vergisi istisnası getiriliyor. Ancak bu madde ile ilgili sosyal çevrenin görüşünün alınmaması uygulanmasını zor ve hatta imkânsız kılıyor.

• Daha önce birkaç kez uygulanan yurt dışındaki para, altın, döviz ve menkul kıymetlerin vergisiz olarak Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili düzenleme yeniden devreye sokuluyor. Galiba paranın, dövizin ve varlıkların güvenli yere yöneldiği, ne yazık ki bu süreçte yurt dışına varlıkların çıkarıldığı unutuluyor.

• Çok önemli bir düzenleme (!) olarak UEFA Kupası Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da oynanmasına ilişkin tanınan KDV ve kurumlar vergisi istisnası önümüzdeki yılın sonuna kadar uzatılıyor.

• Bu arada ülkenin tam vergiye ihtiyacı olduğu dönem itibariyle zamansız olarak kurumlar vergisi oranında yüzde 5 indirim imkânı getiriliyor. Ayrıca Borsa’da işlem gören şirketler için de vergi oranının 2 puan düşürülmesi öngörülüyor. Ancak ticaret yoksa, üretim yoksa ve dolayısıyla kazanç yoksa vergi oranının indirilmesinin anlamı olmadığı unutuluyor. Aslında biliyoruz ki gelir üzerinden alınan verginin yüksek oranlı olması zorlayıcıdır, ama düşük oranlı olması cezbedici değildir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Torbadan çıkan düzenlemelerin reform ile bir alakası yoktur, çok küçük ve önemsiz konulardır.

Madem böyle bir vergide yeniden yapılandırma diye bir düzenleme getiriliyor; o zaman kapsamı daha geniş ve uygulaması daha etkin olabilirdi. Örneğin;

• COVID-19 nedeniyle getirilen 518 sayılı VUK Genel Tebliği ile “mücbir sebep” hallerine bağlı vergi asıllarının ertelenmesi ile ilgili düzenleme bu torba kanun kapsamına alınabilirdi. İş dünyası bu düzenlemenin getirilmemesinden dolayı hoşnut değil.

• Aynı şekilde uyuşmazlık konusu olan yargı aşamasındaki vergilerin kapsama alınmaması eksiklik.

• Yine vergi incelemesi aşamasındaki mükelleflere ilişkin bir kolaylığın getirilmemiş olması sıkıntı.

Dolayısıyla bu torbaya çok bel bağlamadan, gelecek yılın Şubat ayından sonraki önemli düzenlemeleri beklemek uygun olur.

Nevzat SAYGILIOĞLU


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.